Jak zmienić blog książkowy, aby był bardziej czytelny i profesjonalny? Jakie zmiany wpływają na odbiór bloga? Niezwykła metamorfoza bloga Alicji!

Odzywają się do mnie blogerzy z różnymi pytaniami. Na każde odpowiadam jak najlepiej potrafię. Kilka miesięcy temu dostałem wiadomość – doradzisz mi co bym mogła zmienić w tym blogu?

Jest o recenzjach książek, ale niestety go zaniedbałam, a chciałabym wrócić do pisania. – zapytała Alicja, autorka bloga Magia Czytania. Przed Tobą Metamorfoza Bloga, o której więcej przeczytasz w artykule ,,Jak zmieniają się blogi po naszych wskazówkach„. Wróćmy do bloga Alicji.

   Jeszcze kilkanaście lat temu sam eksperymentowałem, chociaż rozwiązań było mnóstwo. Zdarzało się i dla mnie pytać i odczytywać wiadomości z uwagami. Alicji odpisałem natychmiast. Poniższy tekst powstał w oparciu o moją odpowiedź, a Alicji dziękuję za pozwolenie na opublikowanie i podanie Jej bloga jako przykładu ogromnej blogerskiej metamorfozy.

Metamorfoza Bloga: Magia Czytania – ćwiczenie na aktywność blogera!

   Alicja na początku miała najprostszy szablon jaki oferował Blogger (Blogspot). Nic dziwnego, nie ma obecnie do wyboru wielu wartościowych szablonów. Dlatego tak jak większości autorom, którzy wracają do pisania, radzę aby na początku napisali ok. 20 tekstów. Jeżeli nie wiesz czy masz szansę stworzyć ciekawy blog, przeczytaj poradnik z ćwiczeniem ,,Czy nadajesz się do pisania bloga„!Dzięki temu zobaczą czy warto w ogóle się za to zabierać. Po przygotowaniu 20 tekstów do publikacji będą wiedzieli czego chcą, a przy okazji sami się przyłapujemy wtedy na błędach.

Jak zmienić blog książkowy, aby był bardziej czytelny i profesjonalny? Jakie zmiany wpływają na odbiór bloga? Niezwykła metamorfoza bloga Alicji!

Na powyższym zrzucie ekranu widzimy blog Alicji w pierwotnej wersji. Poniżej wszelkie moje wskazówki i porady, m.in. dzięki którym zobaczymy efekt końcowy. Wtedy zatrzymamy się jeszcze na chwilę aby podsumować wszystko co doradziłem.

Jak nazwać blog aby czytelnicy zapamiętali?

   Następnie radzę przemyśleć blog pod kątem nazwy. Blog Alicji znajdziemy pod adresem www.MagiaCzytania.blogspot.com, dlaczego nazywa się Świat Książek? W tym momencie warto nazwać go Magia Czytania – Świat Książek według Imię nazwisko lub pseudonim. Mamy tytuł bloga wyświetlany w Google, nazwę wpływającą także na działanie bloga.

Dlaczego wygląd bloga ma znaczenie – jak go zmienić?

   Radzę od razu wyłączyć pasek nawigacyjny na górze. Ten z następny blogi i moim widocznym e-mailem. Kolejna sprawa to szablon. O tym skąd pobierać i jak instalować pisałem i wyjaśniałem dokładnie. Zresztą to poradniki do których odsyłam najczęściej. Warto też skonfigurować Google Analytics i Google Search. O tym przeczytasz w artykule ,,Jak skonfigurować konto Google Analytics„.
   Jeżeli chodzi o wygląd bloga, warto też zrezygnować ze wszystkiego co możliwe. Statystyki, obserwatorzy, nawet archiwum widoczne u Alicji. To tylko skupia uwagę i odwraca od tego co ważne, jak najnowszy tekst, czy pasek menu mający krzyczeć – tu jest coś dla Ciebie, kliknij!

   Im mniej do wyboru, tym bardziej skupisz uwagę na tym co ważne. Zalecam też utworzyć podstrony z kontaktem gdzie jest e-mail, namiary na strony internetowe lub firmę w której pracujemy, itd. Podstrona O mnie/blogu/autorze, autorach musi zawierać najważniejsze informacje, pokazać, że jest się ekspertem, a przede wszystkim mówić o tym czego mógłbym się o Tobie dowiedzieć.

Jak wspierać akcje charytatywne na blogu?

Zauważyliście pewnie button akcji ,,Pełna Miska”. Dobrze gdy autor wspiera jakąś akcję i poprzez swój blog zachęca do pomagania. Już nie chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku, ale o sam fakt chęci pomocy.

Tak jak w przypadku umiejętności pisania i tworzenia bloga (o czym więcej będzie za chwilę), tak samo należy wiedzieć jak zachęcać do takich akcji. Czy Waszym zdaniem taka grafika w formie reklamy, ma szansę zachęcić odwiedzających blog do kliknięcia w przycisk?

Moim zdaniem lepiej napisać o tym tekst pod kątem SEO. Napisać kim jest organizator, kiedy odbywa się taka zbiórka lub pomoc charytatywna i gdzie można się zgłosić. Dobrym sposobem jest też pokazanie swoich zdjęć gdy bierze się udział oraz zachęcać do pomagania. Im dłuższy tekst, więcej zdjęć i słów kluczowych, tym lepiej!

Taki tekst pozycjonuje się w wyszukiwarce, a pod nim mogą się znaleźć wypowiedzi osób wspierających blog lub akcję, zachęcających do udziału, co jeszcze mobilizuje gości odwiedzających blog. Według mnie to lepsze niż przycisk na blogu.

Jak pisać teksty na blog, aby były interesujące

   Na pierwszy rzut oka, Alicja pisała tak jak inne blogerki książkowe. Warto pisać (zwłaszcza o książkach) w inny sposób, swoim stylem, pokazując swój charakter. Napisać więcej o samym autorze, wymienić ciekawostki i warunki w jakich książka powstawała. Przecież na każdym blogu można przeczytać to samo. Jest opis i recenzja, co w tym wyjątkowego? Jeżeli jesteś ciekaw Jak pisać blog? Podstawowe zasady blogowania, zapraszam do poświęconego temu tematowi artykułu.

   Dłuższe teksty są lepiej klikane, poza tym ja osobiście chętnie czytam artykuły z podtytułami. W tym tekście są to te pogrubione, wyróżniające się zdania jak np. Dlaczego wygląd bloga ma znaczenie. Najczęściej są wpisane pod kątem Google.   Tworzenie tekstów regularnie, to jeden z większych problemów, popełnianych przez blogerów. Dlatego odsyłam do artykułu ,,Pisanie bloga w systematyczny sposób„.

Czy bloger powinien być w social-mediach?

   FanPage na Facebooku to konieczność. Chcesz blogować to niestety musisz tam być. Ponadto jeżeli go nie mamy, nie dajemy się zapamiętać. Ktoś wejdzie na blog, spodoba się mu, więc będzie szukał linku do strony na fejsie, nie znajdzie i prawdopodobnie zapomni o nas. Na Facebooku po polubieniu kilka razy dziennie lub w tygodniu przypominamy o sobie, więc nawet gdy się nudzi, nas odwiedzi.
   Warto założyć kanały w social-mediach. W tym przypadku fanpage Magia Czytania ma szansę się przebić, bo to naprawdę oryginalna nazwa. Przy okazji, warto też pamiętać o tym ,,Jak zaangażować ludzi na Facebooku„.
   Nie będę wchodzić w szczegóły, lecz Alicji zasugerowałem aby mieniła dane na Instagramie. Sugeruję nick składający się z imienia i nazwiska, a także podanie swoich danych. Ja mam wszędzie nick @PatrykTarachon, bo tak też się nazywam. Zalecam również założyć profil w Google+. Pojawiające się dane autora pod tekstem wyglądają lepiej niż samo imię Alicja pod tekstem, prowadzące do starego pola kontaktowego Bloggera.
   Dobrym pomysłem też jest połączyć dwa blogi, aby Magia Czytania nie składała się tylko z recenzji. Różnorodność nie nudzi czytelników, a przy tym pokazuje, że autor bloga jest wszechstronny i potrafi nie tylko oceniać książki czy filmy.

O czym jeszcze można pisać na blogu?

   Niestety dobrze klika się moda, kosmetyki i porady. Możesz też przywrócić wszystkie swoje dotychczasowe teksty do wersji roboczej i zaplanować je na nowo, aby publikowały się jako nowe. I jeżeli wspieramy jakąś akcję, jak np. Pusta Miska, napiszmy o tym.

Jak promować blog i tworzyć kategorie/tagi

   Linkujcie w grupach do swoich postów, tylko bez przesady aby nie robić spamu. Jeżeli podajecie w recenzjach wydawnictwo, ocenę, linkujcie je, tz. Przykładowo pod ,,Mag” link do strony internetowej wydawnictwa (najlepiej z podstroną książki opisywanej w tekście).
   Tak samo ,,Ocena 2/10” – linkujcie do podstrony, na której wymienicie co wpływa na ocenę.
   Dlaczego blogerzy nie tagują tekstów, nie wiem. W przypadku bloga Alicji aktualnie są tylko recenzje. Autorka bloga Wymiarowy Blog czyli Paulina Radziszewska, gdy pisze o targach książek, wydarzeniach czy innych tekstach powiązanych z książkami, podpina do kategorii ,,Okołoksiążkowe”.
   Chodzi o kategorie, więc zastanówmy się o czym chcemy pisać i podpinajmy pod np. Recenzje, Kosmetyki, Planszówki tudzież: Książki dziecięce, Książki młodzieżowe, Książki rozwojowe, Książki kucharskie, itd.

Magia Czytania po Metamorfozie Bloga?

   Po paru miesiącach wracamy z podsumowaniem. Alicja niestety nie zrobiła żadnego postępu, jest mi z tego powodu przykro, natomiast jak widać, nie każdy ma wystarczająco dużego zapału.

Blog Alicji ma świetny tytuł i nazwę. Na tle blogów z którymi miałem do czynienia, łatwo go zapamiętać, poza tym sama autorka jest bardzo pozytywną osobą i miała potencjał, którego nie wykorzystała.

Z drugiej strony, moim zdaniem autorka mogła spróbować, wziąć się w garść i zobaczyć, że ma profesjonalny blog, co mogłoby zmotywować do tworzenia. Niestety się poddała, ale to też ma swoją dobrą stronę medalu, ponieważ jeżeli miałaby zaniedbywać swój blog i w ogóle o nim zapomnieć po jakimś czasie, nie miałoby to sensu.

Zatem z jednej strony dobrze się stało, ponieważ w tym przypadku najprawdopodobniej było trzeba mierzyć chęci na zamiary.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.