,,Królowie Życia” w podróży po polskiej muzyce rozrywkowej!

Przyjaciele z Muławy, którzy wspólnie poszli ścieżką muzyczną, nagrywając przeboje w najlepszych polskich zespołach! Sposoby na tworzenie muzyki wpadającej w ucho?

Muzycy o których dziś porozmawiamy, to szczerzy faceci, mówiący otwarcie o wyzwaniach, którym musieli sprostać przez 40 lat kariery artystycznej. W książce ,,Królowie życia”, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk opowiadają o pracy w takich zespołach jak: Kombi, Skawalker czy O.N.A!

O czym jest książka ,,Królowie życia”?

Ich przyjaźń, pasja do muzyki i droga, która przebyli przez lata pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a w swojej książce… no cóż. Dowiadujemy się wszystkiego, czego byliśmy ciekawi przez lata! Na co uważać tworząc muzykę? Jak reagowali muzycy zespołu na kontrowersje ze strony Angieszki Chylińskiej i jakie wydarzenia wpłynęły na rozwój muzyków? Muzyka oczami profesjonalistów po 40 latach doświadczenia!

W tym zapisie, nawiązują do polskiej muzyki rozrywkowej, przypadających na kilka dekad PRL-u oraz nowej Polski. Bliżej poznajemy przyjaźń Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, czyli muzyków znanych z najgłośniejszych zespołów w Polsce! Udzielają wywiadu, w którym wspominają początki.

Muzycy, których nie sposób pominąć

Niemożliwe jest nie znać Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka chyba, że jesteśmy ignorantami. Chociaż głównie kojarzymy ich z zespołu Kombii, niewielu wie ile wnieśli do polskiej muzyki, tworząc wybitną muzykę od wielu lat.

Waldemar Tkaczyk urodził się 1954 roku, a Grzegorz Skawiński w 1954, obaj w Mławie, będącymi wybitnymi gitarzystami. Pomimo instrumentów na których grają, skomponowali ponadczasową muzykę, a napisane przez nich hity, mamy okazję śpiewać razem na wielu koncertach. Nie idąc na łatwiznę, są pewnymi siebie artystami, potrafiącymi przyznać się do błędów.

Jeszcze kilkanaście lat temu, nie robili na mnie wrażenia, a zespół Kombii pomijałem, zupełnie nie zauważając ich dokonań. Możliwości tej dwójki, poznałem przy okazji trafienia na grupę O.N.A, będącej zespołem grającym muzykę w klimacie hard rocka, działającym w latach 1994-2003. W jego skład wchodzili właśnie Grzegorz Skawiński oraz Waldemar Tkaczyk, razem ze Zbigniewem Kraszewskim, Wojciechem Hornym i Agnieszką Chylińską.

Wszyscy odpowiadali wtedy za twórczość zespołu, wnosząc do polskiej muzyki zupełnie inną jakość. Będącej po dziś dzień przykładem i inspiracją na twórców nowej ery. Chociaż w książce możemy przeczytać inaczej, moim zdaniem Grzegorz Skawiński lubi się chwalić swoimi osiągnięciami, ale nie tylko On był w zespole. Agnieszka pisała teksty, chłopacy odgrywali muzykę. Nawet jeśli był kompozytorem (jak twierdzi), sam zdecydował, że podpisują się pod tym wszyscy. Po latach fakt, żeby to On wszystko robił, jest dla mnie mało wiarygodne. Książkę oceniam dobrze, aczkolwiek nie wierzę we wszystkie wypowiedzi muzyków.

Tego nie spodziewałem się nawet po nich!

Zwykle książki w formie wywiadów (a własnie taką są ,,Królowie życia”), traktuję jako nic nie wnoszące opowiastki autorów, o niczym. Dla mnie takie publikacje, najczęściej udowadniają jak pazerni na pieniądze są artyści, liczący na dodatkowy zarobek, z wydania własnej książki.

W tym przypadku bardzo się myliłem podchodząc do dzieła panów. Nie są zapatrzonymi w siebie snobami, chcącymi zarobić na skandalu i próbie poniżeniu koleżanki z dawnych lat. Książka ,,Królowie Życia” daje powody do poczucia się głupio tym, którzy przez lata dowalali ich twórczości, a przy tym odsłaniają najbardziej skrywane sekrety.

Nie o wszystkim muzycy chcieli się wypowiadać, natomiast zdecydowali się opowiedzieć o tym, czego nikt nie potrafił wyciągnąć z nich przez lata, wyjawiając najbardziej istotne momenty w karierze. Od kulis poznajemy trudności w zespole Kombi, a także powody, dlaczego postanowili wrócić, tworząc zespół Kombi 2 (czyli Kombii), reaktywując przy tym swoje dzieła z przeszłości. Poznajemy najbardziej skrywane sekrety i poznajemy prawdę, na temat skandali sprzed lat.

Ukłon w stronę zwrotnego momentu w karierze!

Autorzy książki nie ukrywają, jak wbrew pozorom, dobrze wspominają czasy tworzenia muzyki z Agnieszką Chylińską. Grupa O.N.A odegrała w moim życiu ogromną rolę. Dzięki ich muzyce wielokrotnie dałem sobie radę, czując wsparcie w głosie Agnieszki i graniu chłopaków.

Gdy jesteśmy fanami danego zespołu, bardzo nas interesuje, jak działalność wyglądała od kuchni. Ich praca była fenomenem na polskim rynku. Jedni ich lubili, gdy drudzy nienawidzili. Chociaż zespół O.N.A został rozwiązany, fanclub działa po dziś dzień, gdzie fani dyskutują na temat twórczości i wydarzeń, mających miejsce wokół kapeli.

Na temat sporu Chylińskiej, Skawińskiego i Tkaczyka, doczytałem się mnóstwa artykułów. Chociaż zespół został rozwiązany na bardzo wysokim poziomie, wypowiedzi i zachowanie artystki i artystów, dawało jasno do zrozumienia, że spięcie było niemałe. Tym bardziej nie mogłem uwierzyć w kilka opinii, że książką ,,Królowie Życia”, któryś z muzyków chciałby zaszkodzić Agnieszce, gdy ta zaczynała być u szczytu swojej kariery.

Chociaż książkę chciałem przeczytać tylko z powodu O.N.A (którego jestem ogromnym fanem), bardzo zainteresowało mnie jak tworzyli muzykę, jakie różnice w tworzeniu na przestrzeni lat w Polsce, a na Zachodzie i jakie przeszkody i sukcesy wpłynęły na historię mojej idolki.

Wbrew wszystkim spekulacjom, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, bardzo dobrze wypowiadają się o dziewczynie, której zaufali przy niedoszłej płycie Skawalker. Spodziewali się, że Agnieszka Chylińska będzie chciała pójść kiedyś swoimi śladami, widzieli w Niej talent i ogromny potencjał.

Czy warto polecić książkę ,,Królowie Życia”?

Książka Waldemara Tkaczyka i Grzegorza Skawińskiego, została wydana z okazji 40-lecia twórczości artystów. Została wydana w formie wywiadu, w którym w jednej chwili obu panów się wypowiada, aby chwilę później każdy oddzielnie został zapytany redaktora o własny punkt widzenia.

Jeśli lubisz czytać wywiady i lubisz poczuć się jak uczestnik rozmowy, książka jak najbardziej Ci się spodoba. Osobiście chciałbym ją zobaczyć w formie filmu, ponieważ czytając, w niektórych fragmentach możemy siłą wyobraźni usłyszeć dźwięki i zobaczyć otoczenie, w którym odbywa się rozmowa.

Podoba mi się też jak podchodzą do muzyki i w jaki sposób ją tworzą. Niezwykłe są też historie i anegdoty, wynikające z niedomówień lub ludzi, którym zbytnio zaufali, ucząc się nie popełniać błędów. Nawet jeśli ktoś nie przepada za autorami książki, ani zespołami, które tworzyli, uważam tytuł za warty polecenia każdemu, kto interesuje się tworzeniem muzyki. Osobiście wiele się dowiedziałem na temat ulubionego zespołu, a przy tym poznałem ciekawostki zza kulis nie tylko tego co działo się za sceną i studiem, ale też tego w jaki sposób odbywa się proces wydawniczy płyt i albumów.

Opowiadają o dzieciństwie, szkole, pierwszych próbach, wielkich upadkach i jeszcze większych sukcesach! Rozbierają na czynniki pierwsze konflikty i kontrowersje na przestrzeni lat. Wyrażają zdanie na tematy, których nigdy nie chcieli komentować. Dzięki tej książce, poznajemy fakty, o których nikt nawet nie myślał w taki sposób.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kamyk
kamyk
11 stycznia 2019 21:06

Muzyka odgrywa ważna rolę w moim życiu. Dzięki za ten opis. Zapiszę sobie ten tytuł. 🙂

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
12 stycznia 2019 16:42
Reply to  kamyk

Daj znać jak się podobało, gdy już przeczytasz! 🙂

Marta Sobczyk-Ziębińska
Marta Sobczyk-Ziębińska
11 stycznia 2019 17:26

Lubię tych panów, lubię Kombi, O.N.A. to nie były moje klimaty, ale Chylinska jest naprawdę mocną zawodniczką i wielkim talentem 🙂

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
12 stycznia 2019 16:42

W ostatnich latach płyty i koncerty Agnieszki to prawdziwy sztos! 🙂 Gdy dowiem się, że tworzy coś nowego, cieszę się jak małe dziecko.

czerwona filizanka
czerwona filizanka
11 stycznia 2019 17:09

Myślę spoko pozycja dla fanów i sympatyków zespołu

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
12 stycznia 2019 16:41

Nawet nie fanów, dużo jest ciekawostek z tego jak działały kiedyś i w jaki sposób funkcjonują dzisiaj zespoły i muzyka. Fragment o różnicach w tworzeniu muzyki u nas, a za granicą jest bardzo ciekawy.

Shopping Cart
6
0
Would love your thoughts, please comment.x