Jak mężczyźni zaniżają samoocenę kobiet? Czy kobiety mają mniejsze predyspozycje do sukcesu? Dlaczego kobiety nie wierzą w siebie!

Kobiety nie wierzą w siebie, a mężczyźni popełniają błąd!

Jak mężczyźni zaniżają samoocenę kobiet? Czy kobiety mają mniejsze predyspozycje do sukcesu? Dlaczego kobiety nie wierzą w siebie!

Część osób uważa, że mężczyźni narzucają kobietom swoje poglądy, za dużo od nich wymagają lub traktują je jako mniej inteligentne, lub zaradne. Gdy byłem w pierwszych związkach, nie rozumiałem pewnego zarzutu. Mówiono mi, że za dużo wymagam, rządzę się i wiele kwestii uważam za zbyt oczywiste. Momentami faktycznie za dużo wymagałem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia wygląda to zupełnie inaczej. Dołącz do dyskusji, aby podzielić się własnym zdaniem na ten temat!

Kobiety nie wierzą w siebie z powodu mężczyzn?

Od dziecka zauważam, że wiele kobiet nie wierzy w siebie, tym samym sobie umniejszając na różne sposoby (mówiąc o mało wystarczalności, tłumacząc sobie, że inni zrobiliby to lepiej lub powtarzając – kto zająłby się domem) . Dla wielu z nich największym życiowym osiągnięciem jest wyjście za mąż, życie z pensji męża i wychowywanie dzieci. Później te same wartości przekazują swoim pociechom, które w dorosłym życiu muszą to samodzielnie przepracować, aby żyć w zgodzie ze sobą i przede wszystkim szczęśliwie. W wyniku dorosła już dziewczyna ma trudności w odnoszeniu sukcesów zawodowych, a młodemu ojcu nie wypada nosić dziecięcej butelki z mlekiem przy spodniach i wychodzić na spacer z córką lub synem.

Moja pułapka myślowa również przyrządziła moim relacjom wiele nieporozumień. Mój cięty język i bezpośrednie komentarze długo ciążyły również dla mnie. Osobiście uważam, że nie ma nic przyjemnego, w mówieniu prawdy, gdy wie się, że druga strona nie chce tego słyszeć, chociaż wiele by jej to ułatwiło. Wynika to z dość prostego powodu – otóż od najmłodszych lat trudniej szło mi się dogadać z kolegami, więc przebywałem z dziewczynami, tym samym dostrzegając jak poddają się mitom z PRL-u. Widziałem w nich ogromny potencjał, mądrość i świetne podejście do życia. Aczkolwiek strach przed pokazaniem swoich mocnych stron światu, malał gdy miały ku temu okazję.

Jak mężczyźni zaniżają samoocenę kobiet?

Jako bloger widzę, kto byłby lepszy w pisaniu, kto ma smykałkę do kreatywnych prac, a kto mógłby coś nagrywać. Na ogół nie stawiam wymagań i nie oczekuję od ludzi, którzy mnie otaczają, ale ze względu na to, że osobiście potrzebuję usłyszeć, gdzie popełniam błędy (aby się uczyć), odruchowo daję wskazówki.

– Hej! Możesz spróbować zacząć robić własne obrazy! Masz talent!

– Super zdjęcie! Może wrzucisz je w postaci infografiki, aby czegoś nauczyć swoich obserwatorów?

Wielokrotnie nie miałem oporów, aby stwierdzić wobec bliskich mi osób, że coś nie jest na tyle dobre, aby to pokazywać światu. Dawałem wskazówki, co bym zrobił lub do kogo bym się zgłosił, aby poprawić efekt. Dziś niepytany nie udzielam porad, zwłaszcza gdy wiem, że druga strona szybciej się obrazi, niż odbierze to jako informację do przeanalizowania. Z mojej perspektywy było to właściwe, ale w praktyce nieświadomie zaniżałem samoocenę partnerek, przyjaciół, znajomych, a nawet członków rodziny.

Kobiety nie wierzą w siebie z powodu uwag?

Kobiety bardzo personalnie traktują uwagi. Mężczyźni częściej uznają opinię za stek bzdur lub ciekawe rozwiązanie, które warto przeanalizować. Oczywiście jest wielu bardziej emocjonalnych mężczyzn oraz konkretnych kobiet, co przed wiekami było odwrotne.

Przykładowo jedna z moich przyjaciółek nie traktuje moich uwag, jako powodu do obrażania się, a właśnie jakąś myśl, którą może wziąć pod analizę i samodzielnie wyciągnąć wnioski. W końcu najlepiej wie, czy moja podpowiedź jest zgodna z jej wartościami oraz potrzebami. Być może nie będzie gotowa zastosować rozwiązań, które dla mnie są oczywiste. Ponadto jest konkretniejsza w porównaniu do kobiet, które miałem okazję poznać, czego z kolei brakuje mi u kilku mężczyzn, z którymi miałem szansę mieć styczność.

Przeczytaj również >>> Nienawiść do rodzica? – jak zepsuć relację z dzieckiem!

Spełniaj się ze mną!

Przy okazji zachęcam do przeczytania mojej książki Atlas Marzeń. Zawiera sprawdzone sposoby realizacji pomysłów, inspiracje i dużo motywacji!

Jak kobiety mogą uwierzyć w siebie?

Pisząc ten tekst, chcę z Wami na ten temat podyskutować. Uważam, że zamiast podcinać innym skrzydła, zamykać się w domu pośród (mit), garnków, dzieci, jak również problemów partnera, to kobiety także mają prawo do rozwijania się, szukania pomysłu na siebie i spełniania swoich marzeń.

Większość kobiet w swojej emocjonalności za szybko podejmuje decyzję o rezygnacji lub zarzucają sobie brak umiejętności, lub kompetencji. Głowa do góry, piersi do przodu i jeszcze raz! Na jednym potknięciu i upadku się nie skończy, ale z czasem będzie łatwiej sobie z nimi radzić. Wtedy efekty wynagrodzą te negatywne doświadczenia. Determinacja i nieprzejmowanie się wyzwaniami, a wyciąganie z nich lekcji popłaca.

Masz zdanie na ten temat? 🙂 Wnieś wartość od siebie dołączając do dyskusji.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Julia Pryczyńska
Julia Pryczyńska
28 października 2022 18:57

Żyjemy w kraju gdzie powielamy schematy odbierając możliwość życia po swojemu chciałabym aby mój przyszły mąż nie traktował mnie jak lalki ale z drugiej strony chciałabym czasem czuć się przy nim kobietą której nie traktuje się jak słabszej czy bezbronnej

Clara
Clara
28 października 2022 12:35

Pierwszy mąż odbierał mi wiarę w siebie z kolei następny się o mnie troszczy chociaż chciałabym aby lepiej mnie rozumiał

kacper137
18 października 2022 21:24

ogólnie kocham kobiety jak wszystkich ludzi. ale faktycznie jest tak, że mńóstwo kobiet w siebie nie wierzy. trzeba o tym mówić i trzeba wspierać bliskie osoby. wszystko na pewno się zmieni w końcu na dobre jeśli nie umrzemy z braku węgla i ropy.

Dariusz
Dariusz
14 października 2022 20:25

Kobiety mają prawo się realizować i żaden mężczyzna nie ma jej prawa tego zabraniać.

Raff
Raff
14 października 2022 18:01

Zgadzam się z tb. Kobiety mają prawo się realizować. Same sobie narzucają oczekiwania. Żyjemy w XXI w gdzie mężczyźni nie odbierają kobietom prawa do robienia tego co lubią. Wtrącając się chcą pomóc aby robiły to dobrze a nie żeby im utrudniać.

Bartłomiej
Bartłomiej
14 października 2022 08:03

Moja żona prowadzi firmę, ja mam swoją firmę a oprócz tego mamy dwójkę małych dzieci. Godzimy obowiązki firmowe, domowe i jeszcze razem potrafimy wyjść. Dbra organizacja i podział obowiązków rozwiązują problemy nikt nie czuje się wykorzystywany.

Agata Ptaszek
Agata Ptaszek
7 listopada 2022 14:35

W domu zawsze słyszałam że nie wypada to czy tamto dziewczynkom. Gdy stałam się kobietą czułam że to facet jest ważniejszy.

Wiesław
Wiesław
29 października 2022 14:24

Nigdy nie traktowałem swojej żony ponad sobą ale były sytuacje gdy przemilczałem bo wiem że są kwestie w których kobieta nie rozumie niektórych kwestii

Emil WolkoD
14 października 2022 23:08

Myślę, że myślisz stereotypowo, bo dziś już wiele się zmienia i kobiety nie podchodzą do wielu kwestii w taki sposób. Potrafią łączyć pracę z życiem osobistym.

Marcin B.
Marcin B.
14 października 2022 19:50

Dobrze że rozumiesz swój błąd i widzisz, jak narzucanie swojego zdania niszczy relacje.

Clara
Clara
14 października 2022 17:38

Nie mam zdania ale tekst fajny.

Izabela Znikoma
Izabela Znikoma
14 października 2022 16:43

Ja bym nie zmieniała nic w tej kwestii. Jeśli kobiety o których mówisz mają potrzebę zostać w domu to po co je wyprowadzać z błędu?? Ich sprawa, nie ma co oczekiwać.

Janusz
Janusz
14 października 2022 15:18

Podoba mi się to jak rozumiesz swoje błędy i wyciągasz z nich wnioski. Dobrze tak trzymać!

Xawery
Xawery
14 października 2022 14:33

w zasadzie nie mam zdania na ten temat bo skoro jakas kobieta ma problem ze znalezieniem swojego miejsca na ziemi to co mi do tego?

Amanda Polelko
Amanda Polelko
14 października 2022 11:21

Mając męża który stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu i mając dzieci nie ma się siły na coś innego niż obowiązki.

Franek
Franek
14 października 2022 09:24

No tak bo życie z pensji męża jest celem każdej kobiety xD

Wiesław
Wiesław
14 października 2022 08:15

Sugerujesz że kobieta może być szczęśliwa tylko wtedy gdy robi wszystko oprócz zajmowania się domem i wychowywaniem dzieci?

Agata Cieślak
Agata Cieślak
14 października 2022 07:43

Dobrze napisany tekst pozdrawiam!

Shopping Cart
36
0
Would love your thoughts, please comment.x