Unsplash.com

Jak przyspieszyć swoją pracę i w jaki sposób dostosować otoczenie aby pracowanie było prostsze? Kilka sposobów na lepszą wydajność w pracy? Kilka słów o dobrej organizacji pracy!

Skupienie dla każdego z nas może wyglądać inaczej. Przy odtwarzanej w zapętleniu muzyce lub ciszy gdy nikogo nie ma w domu. Pomimo tego w jakich warunkach wykonujesz swoje czynności, warto zwrócić uwagę na kilka sprawdzonych sposobów. Tak pracuję nad wieloma sprawami wymagającymi więcej lub mniej zachodu z mojej strony.

 

Odłącz się od zakłóceń

Opłaca się wyciszyć telefon. Odbieranie wiadomości w mediach społecznościowych czy niepotrzebne w tym momencie powiadomienia będą tylko przeszkadzać, nawet jeżeli masz podzielna uwagę.
Poinformuj domowników aby nie przeszkodzili dopóki nie skończysz. Gdy wpadniesz w trans pracy, wybicie z tego stanu może przyczynić się do odkładania zadania na inny termin. Takie sytuacje mogą być również powodem zapomnienia kolejnych czynności. Gdy zajęcie jest związane z napisaniem e-maila, tudzież uzupełnienie danych w profilu, w takich przypadkach również powinniśmy odłączyć się od wszystkiego co by nas rozpraszało.

Nie ma nic gorszego dla produktywności niż odrywanie się od pracy, aby sprawdzić nowy e-mail, który nic nowego nie wnosi. – pisał Marcin Kwieciński na łamach portalu Coaching Focus.pl.

 

Od szczegółów często zależy, czy dużo ważniejsze czynności
Zakończą się takim sukcesem, który zaplanowaliśmy w głowie
– Patryk Tarachoń

Naucz się również odmawiać bliskim i znajomym gdy przychodzą z kuszącymi pomysłami na spędzenie razem czasu czy innymi duperelami. Gdy już wszystko będzie skończone, łatwiej będzie wypocząć Twoim przyjaciołom z Tobą, gdy nie będziesz miał w głowie mętliku kiedy się wyrobisz.

Poza tym i tak jest trudno odłączyć się od świata, dlatego warto nauczyć się mówić „nie” aby też w innych przypadkach mieć łatwiej. Opanowanie układania sobie planu bez zbędnych za niekłóceń przynosi ze sobą dużo wyższe sukcesy w szybszym osiąganiu swoich założeń.

Nie odtrącaj pomocy

Jeżeli ktoś oferuję Tobie pomoc, czasem warto skorzystać. Jeżeli jednak dana czynność wymaga poufności, lepiej nie ryzykuj. Warto czasem swoim znajomym chętnym wsparcia czy współpracownikom zlecić do wykonania coś prostego. Praca w grupie jest niezwykle ważna, poza tym jest szansa, iż ktoś podrzuci Tobie ciekawy patent, który przyśpieszy postępy lub doda coś wartościowego.

 

Masz szansę być najlepszy, ceniony i wyjątkowy
Jeżeli podejdziesz do sprawy poważnie i profesjonalnie
– Patryk Tarachoń

Podobnie jest z gotowcami. Przykładowo na blog mam gotowy szablon do nagłówka. Podstawiam zdjęcie w tle z portalu dla twórców z darmowymi zdjęciami, a następnie w wybranym miejscu piszę swój cytat czy inną myśl. Możesz tak robić przy porządkach w domu, przygotowując potrzebne przedmioty na następny dzień, lub przy dokumentach. Przecież skoro co jakiś czas musisz szukać podobnych bądź takich samych dokumentów, dlaczego po prostu nie dać sobie możliwości ich edytować?

Rozwijaj swą kreatywność

W większości naszych działań, jesteśmy dużo szczęśliwsi gdy sami wymyślimy coś innowacyjnego, takiego co mało kto by głowił się aby wymyślić. Jeżeli nie lubisz ciszy, nie nastawiaj głośników na full, natomiast tak aby nie przeszkadzało.

W wolnych chwilach oczywiście sport bardzo rozwija nasz organizm, poprawia nastrój i przyczynia się do lepszego snu. Warto jednak rozwiązywać krzyżówki (bez szukania w sieci odpowiedzi), jak również ćwiczeń na działanie obu półkul mózgowych. Oddzielnie napisałem również o tym jak szukać motywacji przed snem.

 

>>> Gdy kreatywność budzi się nocą [MINI-ARTYKUŁ]

 

Następnym ważnym krokiem jest zwalczenie myśli, że mogłoby się nie udać. W taki sposób kreatywność ma utrudnioną szansę dać o sobie znać. Nie podcinaj sobie skrzydeł zakładając porażkę. Wiele projektów dlatego nie zakończyło się powodzeniem, a wiele właśnie dzięki ryzykownemu myśleniu jego autora, ujrzało światło dzienne i stało się przebojem.

 

Zapisuj co masz do zrobienia

Gdy zabierasz się za wyznaczone sobie cele krótkoterminowe na dany dzień, wszystko co ważniejsze zanotuj. Jeżeli pamiętasz za co musisz kolejno się zabrać, warto to wszystko zapisać, choćby dlatego aby nie zapomnieć czegoś co jest istotne.

Jeżeli to regularnie wymaga uwagi kilka razy przykładowo miesięcznie, poprowadź kalendarz. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na zastanawianie się ,,co następnie mam do zrobienia”. Taki system pozwala kontrolować Ci poświęcony czas na kolejne czynności oraz umożliwia dokładniejsze rozplanowanie swojego tygodnia.

Stwórz też listę tz. „oczekującą”, czyli taką w której wypisane masz na co czekasz. E-mail, efekt zlecenia, czy coś innego co ktoś miał dla Ciebie przygotować.

Istnieje wiele aplikacji wspierających w obowiązkach i wyznaczonych zadaniach. Nie odkładaj nic co nie wymaga dużego poświęcenia z Twojej strony. Często tych małych czynności przybywa więcej niż tych mniejszych.

Raz na jakiś czas sprawdzaj ile w miesiącu masz pracy za sobą, co udało Ci się osiągnąć. Zwróć uwagę co było opłacalne, a przy czym marnujesz czas. Zwróć też uwagę na to ile poświęcasz czasu na konkretne kroki w codziennym maratonie poprzez pracę. Wtedy zdobędziesz rozeznanie w czym radzisz sobie najszybciej, a co wymaga większego poświęcenia.

Zanim zostawisz komentarz (wiem, że chcesz to zrobić), zobacz co jeszcze Ci przygotowałem. 😉

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.