Dlaczego warto zacząć kupować prezenty świąteczne wcześniej? Co warto kupić na święta? O czym pamiętać szukając prezentów!

Kiedy zacząć kupować świąteczne prezenty?

Dlaczego warto zacząć kupować prezenty świąteczne wcześniej? Co warto kupić na święta? O czym pamiętać szukając prezentów!

Święta są okresem w ciągu roku, które wymagają od nas szukania prezentów dla bliskich. Zdarza się, że wśród mnóstwa ofert nie możemy niczego znaleźć. Dlatego pierwsze świąteczne prezenty na Boże Narodzenie kupuję już uwaga… we wrześniu! W poniższym tekście dzielę się powodami dla których, warto zacząć zakupy wcześniej. W komentarzach rozmawiamy o najlepszych pomysłach na prezenty.

1. Nie ma nagonki i jest więcej czasu na podjęcie decyzji

Zwykle bywa tak, że szukamy prezentów z końcem listopada. Najczęściej w grudniu, gdy dookoła zalewają nas oferty prezentów dla naszych bliskich. Ogrom rabatów i marketingowych sztuczek, mają na celu zmanipulować nas w taki sposób, abyśmy kupowali to, co nie sprzedaje się przez cały rok. Gdy kupuję prezenty już we wrześniu, mam spokój od reklam wszystkiego i niczego. Odnoszę wrażenie, że w okresie świątecznym zalewają nas informację o pomysłach na świąteczne prezenty.

2. Prezenty świąteczne są tańsze?

Oczywiście ceny są kwestią dyskusyjną, ale najczęściej ceny prezentów zostają podniesione, aby obniżyć je do tych dostępnych w ciągu roku. Ewentualnie niewiele obniżając, więc wychodzi na to, że zapłacimy tyle samo, co byśmy zrobili w ciągu roku. Także to kolejny powód na mojej liście, który może nie wpływa znacząco na moją decyzję. Jest istotnym argumentem za rozpoczęciem kupowania prezentów we wrześniu.

Jest jeszcze jeden szczegół, który ma dla mnie znaczenie, a mianowicie możliwość zakupu droższych podarunków. Bliscy są dla mnie ważni, więc tym samym nie chcę im dawać tanich drobiazgów, których wykonanie mnie nie zadowala. Poza tym samemu sobie kupuję sprawdzone, polecane i droższe rzeczy, aby dłużej mi służyły i spełniały swoje zadanie. Tym bardziej nie chcę dawać w prezencie czegoś, co jest słabej jakości. Kupując świąteczne prezenty wcześniej, rozkładam ich zakup w czasie, przez co mam większy budżet na prezenty. Sprawdź też ,,Na co uważać robiąc prezent niespodziankę„.

3. Nie jesteśmy rozkojarzeni reklamami

Przede wszystkim we wrześniu nie ma nagonki sugerujących brak czasu na zakup wszystkich prezentów. Reklamy mają nas na celu ogłupić, wmówić nam, że nie zdążymy kupić wszystkiego, a oferty za chwilę wygasną. Gdy zaczynamy szukać prezentów we wrześniu, powoli zaczynamy analizować to, co chcemy kupić.

Po drodze mamy jeszcze Black Friday i Cyber Monday, podczas których możemy sporo rzeczy kupić taniej. Przy okazji mam więcej czasu na podjęcie decyzji, o czym powiem więcej w następnym punkcie. Przy okazji napisałem również o najlepszych promocjach o Black Friday w artykule ,,Black Friday: lista sklepów i najlepszych promocji”.

4. Mamy czas na zastanowienie i ewentualny zwrot towaru

W sklepach nie muszę przepychać się między ludźmi, z torbami wypchanymi prezentami. Mam wrażenie, że w okresie przedświątecznym nie ma niczego, co chciałbym kupić. Dzięki robieniu zakupów wcześniej mam większą swobodę wyboru i przede wszystkim dostępność towarów w sklepach stacjonarnych. Oczywiście robię zakupy przez Internet w ciągu roku, ale jeśli chodzi o prezenty, wolę przekonać się na własne oczy, że dany pomysł jest właściwy.

5. Mam czas na dokupienie prezentów

Jednym z najbardziej przemawiających argumentów za podjęciem się szukania prezentów wcześniej, jest danie sobie czasu. Przed samymi świętami zwykle zastanawiałem się, czy zakupione świąteczne prezenty są dobrym pomysłem. Mając wszystko wcześniej, mogę zwrócić towar w przeciągu 14 dni od zakupu, a nawet go sprzedać. Poza tym od września do grudnia mam wystarczająco dużo czasu, aby ewentualnie dokupić to, co jeszcze mnie zainteresuje. Przy okazji zapraszam do przeczytania ,,Jak napisać z dzieckiem list do św. Mikołaja?

6. Firmy kurierskie są oblężone

Myślę, że kolejnym bardzo istotnym punktem, jest oblężenie firm kurierskich. W okresie przedświątecznym kurierzy mają ręce pełne roboty. Ilość paczek wzrasta do takiego stopnia, że niektóre produkty mogą docierać z opóźnieniem. Wtedy mamy mniej czasu na ocenę, czy zamówienie chcemy zostawić, czy zwrócić. Tutaj warto pozostać przy kolejnym ważnym fakcie, a mianowicie wykonanie zwrotu również może być problematyczne. W firmach kurierskich w tym czasie dużo się dzieje, więc może się zdarzyć zaginięcie paczki. Zdarza się, że paczkomaty zostają zapełnione, więc może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni odebrać zamówienie z najbliższego punktu (np. kwiaciarni), która pracuje w tych samych godzinach co my.

Problemy mogą wynikać niekoniecznie przez firmy kurierskie, a przykładowo sklepy. Pracownicy muszą spakować i przygotować do wysyłki zamówienia. Ich ilość i tempo nie wyklucza pomyłek, a na nie nie ma zbyt wiele czasu zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem.

7. Nie ma tyle wydatków, co ma miejsce przed świętami

Nie wiem jak ta kwestia wygląda u Ciebie, ale w moim przypadku wrzesień-październik jest takim momentem w roku, w którym mam najmniej wydatków. Oczywiście składa się na to fakt, że nie mam dzieci, którym należy zakupić wyprawkę do szkoły. Czyli w tym momencie możemy wywnioskować, że warto podjąć się zakupu prezentów na święta w tym okresie roku, gdy pieniędzy jest więcej (np. w lipcu).

8. Problem z ubraniami zimowymi?

Osobiście zima jest dla mnie najbardziej męczącą porą roku, zwłaszcza pod kątem ubierania się. Ubrania zimowe bardzo obciążają. Sprawiają, iż niewygodnie jest robić zakupy, mając wypchane kieszenie przez rękawiczki, szalik na szyi i grubą kurtkę. Zdecydowanie łatwiej przemieszczać się w cieplejsze miesiące, zwłaszcza gdy w komunikacji miejskiej jest mniej ludzi. Podziel się świątecznymi wspomnieniami pod tekstem ,,Świąteczne anegdoty: co kot powie w te święta„.

9. Spokój przed świętami

Dzięki zrobieniu zakupów tuż przed świętami Bożego Narodzenia, mamy czas na zastanowienie się nad dokonanymi wyborami. Możemy również pomyśleć o dokupieniu dodatkowych upominków. Stres jest mniejszy, bo nie musimy oceniać, na co nam starczy pieniędzy, a co musimy sobie odmówić. Nie dotyczą nas już reklamy świąteczne i gonitwa za ostatnimi sztukami poszukiwanych rzeczy.

Dzięki wcześniejszemu zakupowi prezentów, mamy możliwość zakupienia dla dzieci tego, co potrzebują, a ewentualnie dokupieniu tego, o co poprosiły św. Mikołaja. W zawirowaniu sprawą prezentów jest coś jeszcze ważniejszego – modlitwa.

10. Czas na modlitwę

W okresie świątecznym mam czas skupić się na modlitwie i radości z obchodów narodzin Jezusa Chrystusa. Co jest najważniejsze dla katolików w świętach Bożego Narodzenia. Nie skupiam się już na rzeczach materialnych, tylko radości z obchodów przyjścia na świat zbawiciela.

Wtedy mam szansę podziękować Panu Bogu za miniony rok, za zdrowie i bliskich. Chociaż wcześniejsze zakupy prezentów są ogromną oszczędnością pieniędzy i stresu, w szczególności dla rozmowy z Panem Bogiem, warto zacząć wcześniej.

W komentarzach dyskutujemy o najlepszych prezentach na Boże Narodzenie. 🙂 Dołącz i podziel się swoimi pomysłami!

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
12 grudnia 2020 15:32

Dobrym pomysłem jest faktycznie kupowanie ich wcześniej, bo nie ma takiego pędu, że się nie zdąży.

Iwona
6 grudnia 2020 14:12

Wcale mnie nie zaskoczyłeś z tym wrześniem, bo ja prezenty choinkowe zbieram….cały rok :- ) Uwielbiam robić prezenty i mam w pokoju specjalną „prezentową” szufladę, do której trafiają potencjalne pomysły. Jeśli w kwietniu moim posiadaniu znajdzie się  coś, co uznam, ze idealnie nadaje się na prezent „dla…” , ląduje w szufladzie prezentowej i nabiera mocy :- )

Też nie lubię kupowania na ostatnią chwilę, a ten rok utrudnia to dwukrotnie. Wszystkie kluczowe prezenty już mam od co najmniej 2-3- tygodni, najwyżej dokupuję.

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x