Unsplash.com

Jak dobrze rozplanować nowy rok kalendarzowy? W jaki sposób osiągnąć więcej celów w krótszym czasie? Zorganizuj swój czas lepiej ze specjalnymi kalendarzami, do pobrania już teraz!

W poniższym artykule opowiadam o tym jakie cechy pomogły mi przebrnąć przez wiele zmian, nie mając czasu oraz pokażę Ci jak rozplanować swój rok, aby spełnić oczekiwania wobec siebie oraz osiągnąć więcej, w skuteczny sposób!

Motywacja po nowym roku spada?

Przyjście nowego roku jest dla nas momentem ambitnych obietnic wobec siebie i innych. Najczęściej po miesiącu nowego roku, odpuszczamy sobie i działamy tak jak przez ostatnie 365 dni. Rzucenie nałogów zostawiamy na później, odkładamy nasze plany z powodu innych obowiązków i wszystko zaczyna się od początku. Nic się nie zmienia, a my jesteśmy znów nieszczęśliwi.

Postanowiłem więc coś z tym zrobić. Chociaż trudno w to uwierzyć, w 2018 roku nie miałem w ogóle czasu dla siebie, swoich pasji i zajęć. Dlatego postanowiłem sobie sprawę ułatwić. Otrzymywałem wiadomości z pytaniami:

– Jak dasz radę pracować na etacie, mieć czas dla dziewczyny i przyjaciół oraz równolegle tworzyć bloga?

– Kiedy znajdujesz czas na jego prowadzenie i pisanie artykułów skoro wracasz do domu zmęczony?

– W jaki sposób robisz tyle, wciąż zaskakując nowymi pomysłami, znajdując przy tym motywację do tego wszystkiego?

Szczerze Wam muszę odpowiedzieć, że sam nie wiem jak to osiągnąłem, pomimo jedynie 2-3 godzin dziennie na blog, gdzie zwykle poświęcałem 5-8 godzin? Nie mam zielonego pojęcia. Oczywiście dużą rolę odegrała tu konsekwencja i upartość. Jestem typem, który upcha w walizce nawet coś co się w niej nie zmieści, kosztem wspomnianej walizki.

Motywacja po nowym roku nam spada, ponieważ jak już wspominałem, na naszą głowę spadają inne sprawy, wracamy zmęczeni do domu i staramy się odpowiedzialnie szukać zajęć, ważniejszych według nas do wykonania. Przy okazji mamy do końca roku bardzo dużo dni, więc wychodzimy z założenia, że ze wszystkim zdążymy. Ostatecznie myślimy tak co roku.

Jak się zmotywować na nowy rok?

Uznałem, że nie zmienię swoich godzin pracy na etacie, ani nie wpłynę na spotkania z partnerką, ponieważ mieszka daleko i przyjeżdża tylko wtedy gdy ma taką możliwość, a nie kiedy mam czas.

Postanowiłem jednak pomimo tego osiągać jeszcze więcej, jeśli dobrze wszystko rozplanuję i będę się swojego planu mocno trzymał. Teraz opowiem Ci jaki mam pomysł na siebie i jakie kalendarze dla Ciebie przygotowałem!

Czas podejść do sprawy inaczej…

To co napiszę może wydać Cię się głupie, ale proszę Cię o cierpliwość.

Zanim przejdziemy do planowania, należy zacząć od naszej głowy. Moim zdaniem, nasz mózg jest chytry i uważa się za lepszego od nas samych (chociaż to my jesteśmy tak naprawdę mózgiem). Zauważ jedną prostą zależność. Masz chwilę czasu, posprzątane, jedzenie przygotowane, żadnych planów i obowiązków. Jest wcześnie, spać nie chcesz i masz czas, zaczynając konwersację z własnym mózgiem:

– Dobra, pójdę usiąść do modelu statku i skończę projekt swojego papierowego jachtu. – myślisz sobie

– Ale czy masz wystarczająco dużo kleju? – sugeruje Ci mózg

– Przecież kleju starczy, co ty wygadujesz. – odpowiadasz

– A czas? Myślisz, że do 23:00 na pewno skończysz? – znów mózg zaczyna swój wywód

– Dlaczego miałbym nie skończyć? Ostatnio już czułem się zmęczony po 22:00, więc odłożyłem to na dziś. – znów starasz się odpowiedzieć

– No, ale przecież jak się wciągniesz to nie skończysz do 4:00 nad ranem! – wkurza się mózg

– Odkładałem to od tylu miesięcy, czas najwyższy skończyć sklejać podkład. – próbujesz się przekonać

– I myślisz, że w takich ciemnościach przy małej lampce na biurku będzie dobrze Ci to przyklejać? – znów zaczyna się monolog mózgu…

Też tak mam, sam sobie szukam jakiegoś „ale”, a tak na dobrą sprawę ten dialog mógłby wyglądać następująco:

– Dobra, pójdę siąść do bloga, napisanie tego tekstu czeka już dwa tygodnie! – myślę sobie, po czym nie szukam wymówek, tylko włączam laptopa i zaczynam pisać.

Gdy włączę laptopa, przypominam sobie o sprawdzeniu poczty, portali społecznościowych i innych sprawach związanych z blogowaniem, tylko sobie powtarzam – pamiętaj po co to robisz! Masz napisać artykuł, a nie sprawdzać wiadomości. Koniec kropka, wyłącz przeglądarkę! – po czym zabieram się do pisania tekstu.

Robię to na 100%, najlepiej jak potrafię, spisując wszystko co pamiętam i chciałbym napisać, poruszając jak najlepiej każdy wątek. Na tym właśnie polega konsekwencja, a jak jeszcze jesteśmy uparci, możemy znacznie więcej!

Plan z którym osiągniesz sukces!

Praca na etacie, masa obowiązków i pasja, która jest na jednym z pierwszych miejsc. Jak to wszystko pogodzić aby nie zwariować i spełnić oczekiwania wobec siebie? Sukces czeka, potrzebny jest tylko dobry plan!

Przez 2018 rok, obserwowałem Paulinę Radziszewską, autorkę Wymiarowego Bloga. Robiła planery, odmawiała sobie większość spraw aby spełnić swoje cele. Postanowiłem postawić sobie taki cel na 2020 rok. Zaprojektowałem kalendarz, w którym wyznaczyłem miejsce pod każdym z dni, aby zapisać sobie jeden najważniejszy celi, który w ciągu 12 godzin mam wykonać, nawet jeśli będę pracować lub nie. Pod każdym miesiącem zarezerwowałem miejsce z większymi planami, które mógłbym rozłożyć na kilka dni miesiąca.

Żeby plan miał siłę motywacji, pod każdym miesiącem zapisałem motywacyjne pytanie lub zdanie, będące dla mnie takim koniem napędowym. Gdy kalendarz był gotowy, uznałem za dobry pomysł, udostępnienie go dla Was, do pobrania!

Unsplash.com / kalendarze aut. Paulina Radziszewska

Jakie są kalendarze, które możesz pobrać już teraz?

Teraz w skrócie przedstawię to co napisałem powyżej i wyjaśnię jak zdobyć swój kalendarz i w jaki sposób go przygotować.

Kalendarz nie jest skomplikowany. Zaprojektowałem go w taki sposób, aby łatwiej było dzięki niemu się zmotywować i spełniać swoje cele. Jedyny haczyk kalendarza polega na tym, że jeśli nie zrealizujemy planu na dany dzień, nie mamy na niego czasu następnego, chyba że zdążymy wykonać dwa kolejno po sobie. Aby kalendarz był skuteczny, zaplanowałem go w następujący sposób:

  • Kalendarz zawiera miejsca, na zapisanie czynności na dany dzień!
  • Każdy cel można rozpisać na kilka dni!
  • Pod każdym miesiącem znajduje się motywacyjne zdanie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci zrealizować swoje plany!
  • Pod miesiącami, znajduje się także miejsce na zapisanie większych planów i celów!

Pobranie kalendarza jest bardzo proste. Nie powinno zająć Ci to dłużej niż 5 minut. Poniżej rozpisałem punkt po punkcie, jak to zrobić, chociaż czuję, że nie powinno sprawiać nikomu problemu.

  1. Kalendarz znajduje się w Sklepie, gdzie zamieściłem również inne materiały do pobrania i produkty. Wystarczy go odnaleźć i kliknąć napis pomiędzy strzałkami.
  2. Gdy plik zostanie pobrany, wystarczy go rozpakować, np. programem WinRAR.
  3. W rozpakowanym folderze, znajduje się kilka wersji kalendarza. Możesz wybrać go tematycznie lub pod swój plan. Dostępna jest np. wersja dla sportowców (kobiet lub mężczyzn) oraz wersja depresyjna lub poprawiająca humor.

Pojawiają się pytania, dlaczego postanowiłem zrobić kalendarz ‘’depresyjny”. Spora część z Was odwiedza mój blog ze względu tematyki kompleksów, depresji czy niskiej samooceny. Byłem kiedyś taki i wiem, że dobijanie się czasem bardzo pomaga. Dlatego kalendarz ze smutnymi i przygnębiającymi zdjęciami, może być dla niektórych z Was wręcz dużym wsparciem.

Wśród projektów, są również sportowe, w wersji z mężczyznami lub kobietami ćwiczącymi na siłowni, a także kalendarz z uśmiechniętymi ludźmi, aby Wam poprawić humor gdy będziecie korzystać z kalendarza.

Jak przygotować kalendarz do użytku?

Bardzo chciałbym prowadzić poprzez swój blog sklep, ale póki co nie mam takiej możliwości. Wtedy wysyłałbym te kalendarze przygotowane przez drukarnie, jeszcze z długopisem w paczce i specjalnym listem. Niestety nie mogę sobie na to pozwolić, więc uznałem, że trochę DIY nie zaszkodzi.

Kalendarz bez problemu powinniście wydrukować w sklepie papierniczym, który oferuje taką usługę, albo w swoim domu. Możecie wydrukować je jako czarno-białe lub kolorowe. Trzymać kalendarz luzem w szufladzie biurka lub między książkami.

Sugeruję użyć dziurkacza i związać karki sznurkiem, tudzież użyć zszywacza. Kalendarz przyduszony magnesami na lodówce, powinien ładnie się prezentować, chociaż możecie też przykleić go lekką taśmą na swój regał.

Pomysłów jest wiele i od Waszej kreatywności zależy, jak kalendarz przygotujecie do swojej pracy. Zdjęcie opublikujcie na Instagramie pod hashtagiem #PatrykTarachon oraz oznaczcie mnie na nim, abym się o nim dowiedział i mógł Was trochę pod promować! 😉 Na pewno je wtedy zobaczę i udostępnię w swoich social-mediach.

Kalendarz umili Wam cały rok, a przy okazji pomoże zrealizować swoje cele, motywując i pokazując jak wiele jesteście wstanie osiągnąć, zmieniając myślenie! Trzymam za Was kciuki i czekam na Wasze zdjęcia na Insta!

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.