Jak poradzić sobie z trądzikiem? W jaki sposób przestać przejmować się opiniami na swój temat? Tym sposobem zwalczysz kompleksy!

Jak możesz zwalczyć kompleksy!

Jak poradzić sobie z trądzikiem? W jaki sposób przestać przejmować się opiniami na swój temat? Tym sposobem zwalczysz kompleksy!

Niektórzy z nas są bardziej lub mniej podatni na opinie postronnych ludzi. Chociaż z wiekiem zupełnie inaczej zaczynamy do tego podchodzić, jako większe dzieci najbardziej zależy nam na tym aby nas lubiono i akceptowano. Taka osoba stara się każdemu przypodobać, nie rozumiejąc dlaczego się nie udaje. Jaki jest tego efekt? Zaczynają się kompleksy i zamykanie w sobie. Do tego dodajmy przeróżne pomysły, aby temu zaradzić lub zakryć. Sprawdźmy czy masz podobnie! Porozmawiajmy o tym, jak można zwalczyć kompleksy?

Problem z trądzikiem i niedoskonałościami?

Wielu nastolatków przez to przechodzi. Moment skrajny bo ani to obrzydliwe wyciskanie, ani większość toników nic nie daje. Ogólnie pomogła mi mama. Znalazła taki tonik który skutecznie oczyszczał moją skórę. Teraz nikt tego nie pamięta jak wyglądałem, zdjęć z tamtego czasu również nie mam (prawdopodobnie usunąłem – kiepskie zdjęcia się usuwa). Prosta piłka, zmieniaj się pod siebie nie pod innych. Skąd ktoś może wiedzieć co Cię uszczęśliwi.

Moja znajoma była wyśmiewana w szkole, a nawet zapytano mnie wprost czy nie brzydzę się z nią kumplować. Byłem w szoku uświadamiając sobie, iż tak puste i tępe dziewczyny naprawdę żyją i są wśród nas! Koleżanka o której mówię poszła do specjalisty. Po kilku tygodniach już były efekty, a teraz mało kto wypomina jej krosty. Zwyczajnie po spotkaniu gdy już zakończyła kurację, wszyscy jednogłośnie pochwaliliśmy jej pracę nad sobą.

Jeżeli chodzi o dzikie mięsa czy znamiona, można zwalczyć kompleksy na ich temat, akceptując swoje niedoskonałości. Wtedy łatwiej będzie Ci ocenić, które z nich chcesz zaleczyć, a które nie sprawiają aż takiego problemu. Nie ma się czego obawiać i również pójść do specjalisty. Nie gryzie i usunie azotem wszelkie „niedoskonałości”. Jak mi powiedziała Pani dermatolog, każdy ma inny próg bólu, ale naprawdę to nie boli. Taki zabieg trwa kilka krótkich minut.

Sprawdź infografikę, którą dla Ciebie przygotowałem

🤷 Większość z nas ma jakieś kompleksy Są mniejsze i większe, ale żadnemu z nas nie są obce. 👎 Głównie dotyczą wyglądu,…

Opublikowany przez Patryka Tarachonia Niedziela, 22 sierpnia 2021

Dzięki temu łatwiej zwalczyć kompleksy

Nie każdego obchodzi ile ważymy. Swego czasu byłem niski i bardzo chudy. Dorośli wypytywali rodziców ile mam niedoboru w wadze, rówieśnicy się zgrywali. Miałem wrażenie, że wszyscy nic nie robią tylko patrzą na to jak wyglądam. Totalna bzdura!

Wielu osób zupełnie nie obchodziło ile pokazuje waga gdy na niej staję. Komentatorzy mieli swoje kompleksy, albo palnęły głupotę by się pokazać, a chwilę później o tym zapominały. Z biegiem czasu bez znaczenia czy był upał czy chłodniejsze dni, zawsze chodziłem w długich spodniach, bluzce z długim rękawem. Na zakupach wybierałem ciuchy takie aby mnie poszerzały. Walczyłem z tym jak mogłem, aż któregoś razu powiedziałem sobie – dość tego!

Pewna osoba, która zawsze lubi dogryźć mojej rodzinie odważyła się mnie skomentować:

– Jesteś chudy jak ten wasz pies!
– Nie chciałem aby Pani czuła się sama stojąc tak obok nas. Mnie przynajmniej nikt nie pomyli ze szczotką do miotły. – odpowiedziałem.

Było to chamskie, ale dlaczego miałem być sympatyczny dla kogoś kto niby jest ode mnie tyle starszy, a udowadnia poziom intelektu wręcz zerowy? Od tamtej pory nie podeszliśmy do siebie nawet na trzy metry, ale dobrze wspominam tamten moment. Był przełomowy, bo wreszcie nauczyłem się dawać do zrozumienia, że na takie docinki też mam odpowiedzi. Nie ważne czy rodzina, przyjaciele czy obcy ludzie. Każdy zasługuje na szacunek od drugiego człowieka

Spotkała mnie podobna sytuacja, gdy ktoś inny skomentował, że jestem za chudy. Odpowiedziałem – też dobrze wyglądasz. Problem w tym, że nawet przy osobie grubej jest ciebie za dużo.

Dodam tylko tyle, że gdy już pogodziłem się z tym jak jestem zbudowany, zmieniłem swój styl ubierania i podejście do tematu, ludzie przestali komentować. Czuję się od tamtej pory dobrze w swoim ciele, nie zwracając uwagi na co kto o mnie myśli. Zwykle już nie odpowiadam aż tak dotkliwie na komentarze, jedynie w sytuacji gdy ktoś stara się mną pomiatać tak jak ta „bystra” Kobieta.

Zmiany które warto wziąć pod uwagę aby zwalczyć kompleksy

Wszelkie docinki na temat zachowania, tego jak się poruszamy, śmiejemy czy gestykulujemy najbardziej dotknęło mnie w szkole, dokładnie jak możesz się domyślić, w gimnazjum. Był to czas potworny nie tylko dla mnie, chociaż osobiście uważam, iż radziłem sobie z tym bardzo dobrze.

Niektórych rzeczywiście lepiej omijać, bo są zbyt głupi na jakiekolwiek komentarze, ale też trzeba nauczyć się z tym radzić. Nikt nie ma prawa nas poniżać.

Jeżeli zrobi nam krzywdę gdy bronimy się na zasadzie odpyskowania czy zgłoszenia temu nawet policji, nie możemy dać się zastraszyć i donieść jeszcze raz. To nie jest frajerzenie, tacy ludzie sami starają się aby dostać kuratora lub stanąć przed sądem.

Czasem zmiany są dobre i naprawdę wystarczy się przełamać. Miałem grzywkę i to było trzeba poprawić od samego początku. Nie wiem co w tym było słodkiego, skoro wielu rówieśników przylepiało mi z tego powodu różne cechy. Następnie styl ubierania. Wielu koleżankom które nie były zbyt pociągające (a nawet w ogóle) powtarzałem aby zmieniły fryzurę i zaczęły kupować bardziej modne ubrania. Zupełnie by się zmieniły. Przyjaciel nigdy Cię nie skrytykuje, a doradzi. Ktoś kto ma problem z sobą, jedynie skrytykuje.

Jedna dziewczyna postanowiła zrobić grzywkę, zainwestować w nową kurtkę i zacząć chodzić w krótszej spódniczce lub obcisłych jeansach. W moich oczach i tak były wartościowe, ale innym szczęki opadły.

Chłopakom zbytnio nigdy doradzać nie musiałem skoro o to nie prosili. Natomiast gdy już coś zmieniali to po całości i przechodziło bez echa. Również zmienili fryzurę, sposób ubierania, zaczęli zwracać uwagę, że zegarek i porządne buty też są elementem nieodłącznym.

Jak radzić sobie z palantami?

Dostałem ostatnio takie pytanie i odpowiedź jaka przychodzi mi jako pierwsza, jest prawdopodobnie najprostsza. Na to nie ma skutecznej odpowiedzi. Czasem jeden debil potrafi narobić większych szkód niż cała banda, a w połączeniu może być jeszcze gorzej. Raz przez przypadek możesz udowodnić, że jesteś kimś w porządku, innym razem zwykłe odpyskowanie czy bójka. Na to nie ma prostego przepisu. Czasem trzeba to znosić, a innym zmienić miejsce pracy czy szkołę.

Gdy inni mówią co masz robić

Prosta odpowiedź – nie rób tego! Niby dlaczego ktoś miałby wiedzieć co dla Ciebie przyniesie więcej szczęścia i jak będziemy się czuli w narzuconej sytuacji? Jeżeli sugerują zmianę stylu lub podpowiadają co możesz zrobić, przemyśl to, ale jeżeli nie chcesz nie bierz do siebie.

Moim zdaniem to nie jest tak, że źle czujemy się w swoim ciele. Czujemy się w nim bardzo dobrze, tylko nie potrafimy pojąć dlaczego innym tak zależy abyśmy byli bardziej szczupli, grubsi, inaczej uczesani czy lepiej ubrani. Jeżeli ktoś się nas wstydzi spytajmy o to i zasugerujmy, aby zmienili przyjaciela skoro tak trudno nas zaakceptować takimi jakimi jesteśmy.

Może spróbuj tego?

Unsplash.com / Patryk Tarachoń

Jeśli nie radzisz sobie z kompleksami lub spotyka Cię poniżanie w miejscach publicznych (np. szkole, pracy) lub w inny sposób, wypełnij ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. 

Wiele lat temu, uporałem się ze swoimi wadami i komentarzami na swój temat. Pomimo wszystko postanowiłem o tym mówić i wspierać tych, którzy są poniżani lub wciąż nie potrafią uporać się ze swoimi defektami.

Z powyższymi ćwiczeniami, być może być Ci łatwiej uporać się z tym co nie pozwala uwierzyć w siebie. Dołożę też wszelkich starań, aby pokazać Tobie, jak dużo znaczysz i dlaczego nie powinieneś mieć kompleksów. Zrobię wszystko, aby ułatwić Ci zrozumienie co się dzieje i jakie zachowania prowokują ludzi do poniżania Ciebie.

Zachęcam do wzięcia udziału w dyskusji, abyśmy omówili więcej sposobów, dzięki którym można zwalczyć kompleksy! 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej w sekcji komentarzy.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisław Szymański
Zdzisław Szymański
23 września 2018 15:36

Drobne i krótkotrwałe defekty bywają uciążliwe. Można łatwo odwrócić uwagę pozornie życzliwych obserwatorów jakimś efektownym elementem wizualnym, np. koszulą ciekawym kolorze. Wypracowana swoboda zachowania odwróci uwagę otoczenia od mankamentow figury. Krótko mówiąc nie przejmujcie się drobiazgami. Nie warto! Zawsze wykorzystuję swoje atuty, a wady chowam do szuflady. Pozdrawiam dojrzale, Zdzisiek

Nie do końca kosmetycznie
Nie do końca kosmetycznie
3 lipca 2017 13:11

„Czasem jeden debil potrafi narobić większych szkód niż cała banda…” – to prawda!

Magda
Magda
3 września 2018 14:38

bardzo ciekawy wpis

Concordiaa
12 sierpnia 2017 10:19

Bardzo wartościowy wpis – podoba mi się Twój punkt widzenia 🙂

Anna Valetta
21 lipca 2017 06:11

Nigdy, przenigdy nie zadowolimy o wszystkich.
My, nasz wygląd, zachowanie, to co i jak robimy, nasze hobby. Usiłując "zadowolić" innych i sprostać ich oczekiwaniom … kasujemy siebie.
Nie mówię o totalnym egoizmie, ale nie będąc sobą – nie będziemy szczęśliwi. Jeśli nie będziemy szczęśliwi – nie będziemy czuć się dobrze.

Nie do końca kosmetycznie !
3 lipca 2017 13:11

"Czasem jeden debil potrafi narobić większych szkód niż cała banda…" – to prawda!

SzydelkoweCUDAsie
2 lipca 2017 21:14

"Prosta piłka, zmieniaj się pod siebie nie pod innych
Skąd ktoś może wiedzieć co Cię uszczęśliwi" – bardzo mądre słowa! Myślę, że nadejdzie taka chwila w moim życiu, kiedy je po prostu wypowiem komuś, kto będzie ich potrzebował 🙂 Dziękuję!

Shauni
1 lipca 2017 17:12

Ja poniekąd nadal przejmuje się opinią, ale to właściwie było od zawsze, bo jestem dość nieśmiałą osobą i nigdy nie lubiłam być w centrum uwagi. Teraz z wiekiem podchodzę do tego trochę z dystansem, jednak wciąż gdzieś tam to trochę siedzi. Ale główny mój sposób to po prostu się nie wychylać i robić swoje. Staram się nie oceniać innych = oczekuję tego samego. 🙂

esPe
1 lipca 2017 13:53

Ja to chyba jestem już w takim wieku, że chyba mało mnie obchodzi co ludzie powiedzą, a kompleksy nie są tak uprzykrzające jak wcześniej 😉

Martyna Nowak
1 lipca 2017 12:26

Warto walczyć z niedoskonalosciami, ale tylko wtedy gdy to MY tego chcemy, nie środowisko ☺ fajnie przychodzisz do tematu!

DoZa pasji
1 lipca 2017 12:19

Kompleksy to temat wałkowany od dawna i przez wielu, ale tak trudno coś z nimi zrobić. Szacun Ci za próbę podjęcia tego trudnego tematu i za to, jak wiele przykładów poruszyłeś. Mam wrażenie, że źródło WSZYSTKICH kompleksów tkwi w kilku tych samych kwestiach – np. w tym, że ludzie boją się wierzyć sobie lub wierzyć w to, co mniejszość (czyli nie iść za statystyką), więc wierzą ogółowi (a często trafiają na naprawdę słabą grupę odniesienia). Albo w tym, że próbujemy zadowolić wszystkich – okej, człowiek istotą społeczną, ale nie można kochać innych, dopóki nie pokocha się siebie. Albo że nie pozwalamy innym zaakceptować tego, czego sami w sobie nie akceptujemy…

Lailapeak
Lailapeak
1 lipca 2017 11:54

Kompleksy zawsze będą nas uwierać dopóki nie zaakceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy. Jak to się już stanie nauczymy się też przyjmowac konstruktywną krytykę i wyciągać z niej wnioski, a pozostałe docinki nie będą miały wpływu na nasze samopoczucie.

Marzena T
Marzena T
1 lipca 2017 11:40

Bardzo fajne podejście do sprawy 🙂 I ja muszę tak zrobić, bo kompleksy kiedyś mnie zjedzą

Shopping Cart
25
0
Would love your thoughts, please comment.x