W jaki sposób znosić samotność? Najlepsze sposoby aby zmotywować się do działania? Jak samotność wpływa na życie człowieka!
Samotność jest okropnym stanem. Trudno wytrzymać i poradzić sobie, gdy w dodatku ma się depresję lub inne powody, pogarszające samopoczucie. Mimo wszystko, nawet w takich sytuacjach, można zorganizować sobie czas i poczuć się lepiej. Pytanie tylko, czy tylko o samotność tutaj chodzi?
Nie zawsze chodzi o poczucie samotności!
Dostałem ostatnio wiadomość, od osoby, która leżała w szpitalu – ,,Moje lęki po prostu szaleją, a do tego jest zakaz odwiedzin. Nie umiem sobie poradzić ze złymi myślami” – czytam w wiadomości.
Chęć porozmawiania jest naturalną sprawą. Jasne, że będąc sami na szpitalnej sali, z dala od domu, bez możliwości zobaczenia bliskich, może doprowadzić do rozpaczy lub furii. Według mnie, częściej wolimy poużalać się nad sobą, lub wygadać komuś, aby było nam lepiej. Dlatego wielokrotnie zapraszam do kontaktu, aby każdy kto trafi na mnie w Internecie, mógł zamienić kilka słów. Rozmowa jest nam potrzebna, ale są też inne sposoby radzenia sobie ze smutkiem i samotnością. Teraz przedstawię Ci kilka sposobów, dzięki którym poczujesz się znacznie lepiej. To czy się powiedzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Oczywiście możesz sprawdzić każdy ze sposobów lub wybrać tylko jeden.
Przeobrażenie sytuacji w coś dobrego
Mówi się, że słowa potrafią przekazywać emocje, więc gdy jest mi źle opisuję to, starając się przy tym przeobrazić sytuację w pozytywną refleksję. Coś nie poszło po mojej myśli, więc opisuję jakie lekcje wyciągnąłem z zaistniałej sytuacji. W momencie gdy jest Ci źle, możesz rysować, pisać, składać coś lub realizować inne projekty, które nie muszą zawierać elementów obecnych problemów, chociaż mogą. Wtedy ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Od marzeń i pomysłów zaczynałem, a teraz prowadzę blog, będący dla mnie powodem do dumy i radości. Też tak możesz, to wcale nie jest trudne. Twoje pierwsze wiersze, autorskie piosenki czy nawet prace plastyczne, wcale nie muszą być wybitne. Wolny czas od ludzi, przepełniony smutkiem, jest najlepszym momentem do tworzenia i realizacji tego co zaprojektujesz. Podobno najtrudniejsze momenty w życiu, są najbardziej emocjonalne.
Jeśli nie lubisz tworzyć i nie po drodze Ci z manualnymi czynnościami, możesz wykorzystać ten czas na nauczenie się czegoś, co jest Twoim zdaniem inspirujące. Możesz nauczyć się języka obcego, albo poznać jakąś nową dziedzinę, która od jakiegoś czasu, bądź od zawsze Cię fascynowała.
Lista kilku pomysłów na spędzanie wolnego czasu:
- Odkrywanie fajnych miejsc;
- Pływanie w strzeżonym miejscu;
- Czytanie książek w parku;
- Słuchanie pozytywnej muzyki;
- Zmiana wizerunku;
- Poszukiwanie pasji;
- Uprawianie sportu;
- Realizowanie marzeń;
- Udział w wolontariacie;
- Organizacja spotkań dla przyjaciół;
Muzyka dobra na wszystko?
Nie bez powodu wspomniałem o muzyce, ponieważ gdy jest mi źle słucham muzyki. Włączam ją z telefonu na słuchawkach, streamu internetowego albo płyt winylowych lub CD. Słucham ulubionych artystów, wyobrażając ich na scenie, tudzież oglądam wywiady z nimi. Muzyka nie tylko łagodzi, ale też podnosi na duchu, dając poczucie spokoju lub wykrzyczenia emocji.
Oderwanie się do świata filmów
Według mnie, dobry serial lub film, charakteryzuje się bohaterami, z którymi się utożsamiamy i chcemy poznawać ich dalsze losy. Tacy, do których z przyjemnością wracamy. Gdy oglądam taką produkcję, zapominam o tym co mnie spotyka, wszelkich troskach i zmartwieniach.
Wybór jest duży, natomiast też należy wybierać je z głową. Tak jak w przypadku produkcji filmowych, ta samo książki czy nawet muzykę, lepiej wybierać pozytywną i bardziej motywacyjną, zwłaszcza gdy jest nam źle. Lepiej wpływa niż mroczne i smutne dzieła, owiane depresją oraz bólem. Chociaż takich też potrzebujemy, działają dużo krócej, więc negatywne myśli, na długo nas nie opuszczą.
Czas na dobrą książkę
Czytanie bardzo rozwija, więc gdy obejrzysz lub posłuchasz czegoś ciekawego, warto skupić się na książce. Nawet jeśli nie lubisz czytać, każdy może znaleźć książkę dla siebie. Obecnie mamy ogromny wybór, więc możesz sprawdzić masę tytułów, które najprawdopodobniej były napisane z myślą właśnie o Tobie.
Książki rozwijają nie tylko nasze zainteresowania, a także pisania i umiejętność czytania ze zrozumieniem. Poznawanie nowych słów, analizowanie budowy zdań i opisów, pozwala nam rozwijać naszą wyobraźnię, która ma dużo do zaoferowania. Przecież nie ma nic lepszego na samotność, niż czas z bohaterami książki. Prawda?
Podcasty metodą na brak rozmowy
Ostatnio usłyszałem pewien argument, że podcasty pomagają ludziom uporać się z brakiem towarzystwa. Przy okazji rozwijają oraz inspirują do działania. Gdy opublikowałem publicznie swój podcast ,,Nie będąc sobą„, otrzymałem wiadomości zwrotne z wrażeniami. Ktoś się z czymś nie zgadza, komuś było podobnie uporać się z różnymi sprawami, a jeszcze ktoś inny cieszy się, że mógł posłuchać na konkretny temat. Podobno podcasty są lubiane przez mamy z małymi dziećmi. Głos lub rozmowa w porównaniu do muzyki nie hałasuje, nie zmienia rytmu, jak również nie nudzi słuchacza. Dzięki temu dzieci mogą spać, a nawet lepiej zasypiają, dzięki czemu rodzic może zająć się swoimi obowiązkami, nie spędzając czasu jedynie w ciszy. Polecane podcasty znajdziesz w rankingu ,,Podcasty których warto słuchać„.
,,Muszę wyjść z domu, a mam lęki”
Wewnętrzne obawy nie dają Ci spokoju, więc myślisz, że chyba nie dasz rady? Wyjście na zewnątrz zwykle jest najlepszym pomysłem, tylko nie wszyscy jesteśmy wstanie zrobić ten krok. Niechęć do spotkania kogoś, a tym bardziej wyjścia razem ze znajomymi, nie jest konieczna. Czasem wystarczy spacer z psem do lasu lub samotne przejście się do parku.
Pozostanie w towarzystwie samym ze sobą, też nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Być może lepsze będzie poproszenie o potowarzyszenie kogoś, kogo dobrze znasz i komu ufasz? Zaproś kogoś nawet na 15 minut. Wielokrotnie nie chciałem z nikim wychodzić, a taki spacer zmieniał się w szaleńczą dyskusję na kilka godzin! To naprawdę dobry sposób żeby spędzić wspólnie czas.
Rower, spacer, bieganie, chodzenie czy inne aktywności, są idealnym sposobem spędzania czasu. Zostawianie natrętnych myśli w domu, sprzyja wypoczynkowi. Jeśli nie lubimy być sami, możemy wyjść z przyjaciółmi lub dobrym znajomym.
Odchodzą mi wszystkie chęci…
,,Cały czas chce mi się płakać… od pół roku szukałam pracy, a kiedy już ją znalazłam i już od piątku mogę zacząć to auto mi się zepsuło…mieszkam w takiej miejscowości, że nie ma autobusów…tylko się załamać„.
Tutaj mamy już przykład złośliwości losu. Są osoby, które bardzo chcą coś zmienić, ale niestety życie rzuca im kłody pod nogi. Gratuluję dla jednej z nas uporania się z depresją, a chociaż auto akurat się zepsuło, nie jest powodem aby się załamywać. Może sąsiad jeździ w tę stronę, albo ktoś bliski mieszka, kto przenocowałby do czasu naprawienia pojazdu? Czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i poszukać rozwiązań. Zawsze są inne alternatywy ale boimy się ryzykować.
,,Czy tez macie tak ze planujecie co macie do załatwienia A następnego dnia nie możecie za to za brać, brak natchnienia chęci”? – kolejna zastanawiająca wiadomość.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Pewnie, że tak! Nawet najbardziej zmotywowani ludzie, mają takie myślenie. Tylko różnią się od innych tym, że nie szukają wymówek, a zabierają się do pracy i szybciej ją kończą, niż gdyby odkładali na później.
Jak się zmotywować?
Gdy staje przed nowym wyzwaniem, które chciałbym zrealizować, zadaję sobie pytanie – czy na pewno chcę to zrobić? Wtedy analizuję przez jakiś czas czy na pewno ten dłuższy cel, jest warty zachodu i jak wielkie ma dla mnie znaczenie. Gdy już wiem, że czegoś chcę, ambitnie do tego dążę i staram się rozwijać. Tak było w przypadku bloga, rozwoju jego elementów i kategorii, a także portali społecznościowych. Identycznie było przy realizacji projektów dla klientów czy nawet zbierania kolekcji płyt CD oraz LP.
Wystarczy się tylko zmobilizować i nie szukać na siłę wymówek. Robić coś od początku do końca, nie pozostawiając sobie ani minuty mniej na realizację celu. Najczęściej im bardziej skupiamy się na tym co chcemy lub musimy zrobić, tym szybciej jest nam skończyć realizację, zdobywając dodatkowy czas, który zmarnowalibyśmy na „zastanawianie się”.
Możesz wziąć udział w inicjatywie!
Jeśli chcesz, możesz wziąć udział w Jesiennym Wyzwaniu Blogerów. Nie musisz prowadzić bloga. Link do swojego postu na Instagramie czy innym portalu społecznościowym, możesz zostawić w komentarzu pod poniższym wpisem. Również powyższy tekst napisałem w ramach inicjatywy Mocnej Grupy Blogerów, zatytułowanej ,,Jesienne Wyzwanie Blogerów„. Tematem na obecny czas, jest hasło „Jesień”. Blogerów zachęcam do pozostawiania linków na stronie, która otworzy się w nowej karcie, po naciśnięciu poniższej grafiki.
Czy są sprawdzone sposoby na samotność?
Myślę że wiele zależy od tego, jak sobie z tą samotnością radzimy. Książki, filmy, muzyka, spacery? Na ile to pomoże? Nie lepiej rozwiązać źródło problemu zamiast je tłumić?
Zależy jak podchodzisz do sprawy. Dla mnie te małe rzeczy pomagają. Nie przeskoczymy problemów z pracą, zdrowotnych czy po prostu życiowych. Ilu jest wykształconych ludzi, którym nie wyszło?
Może pomóc ale nie rozwiąże problemow.
Rzeczywiście, jeśli mamy możliwość rozwiązania źródła problemu, to takie rozwiązanie jest lepsze. Czasem zanim to nastąpi lub o ile nastąpi, warto skupić się na czymś innym, np. wymienionych przeze mnie punktów.
Ja sobie już z niczym nie radzę nie wiem Jak czerpać radość z życia i po prostu chciałabym zapaść się pod ziemię
Rozumiem, że bywa ciężko i nie wiadomo co przyniesie następny dzień. Dzięki cieszeniu się z małych radości każdego dnia, nie wariuję. Oczywiście mam nawet całe miesiące, gdy mam ochotę podobnie zapaść się pod ziemię. Warto czasem wysadzić spod piachu twarz i uśmiechnąć się do słońca.
Po zjedzeniu na twój blok nigdy nie jest nudno I nigdy nie czuć samotności. 🙂 Podoba mi się twój punkt widzenia i podejście do wielu spraw Dzięki temu moje życie staje się lepsze i bardzo to doceniam ponieważ dzięki właśnie Takim osobom jak ty jego z nas chce sam żyć
Lubisz ciasteczka? 😛
Piszę blog aby podnosić na duchu i głośno mówić, że czasem też jest mi źle. Dzielę się też małymi radościami, które mają wpływ na innych. 🙂
Sposoby fajne i sam je stosuję. Być może coś przeoczyłem, ale wydaje mi się, że często mylimy trochę bycie samemu a faktyczną samotność, bo są to często zazębiające się terminy. Można być samemu i nie czuć się samotnie, można być też samotnym w tłumie ludzi. Samotność to niestety na tyle silne uczucie, które rozwala umysł i czasami nawet nie pozwala się skupić na książce czy filmie. Miałem kilka takich sytuacji, że pół godziny czytałem jedną stronę i nic do mnie nie dotarło. A kiedy jesteśmy po prostu sami i się nudzimy, to faktycznie jest sporo czynności, którymi można się zająć. Ja osobiście preferuję książki 🙂
W tym przypadku mam na myśli zajmowanie sobie pustego czasu, aby odciągnąć się od myśli i nie czuć braku ludzi dookoła.
Na samotność i nudę to oczywiście bardzo fajne rozwiązania, ale uważajmy, zeby nie bagatelizować czyichś uczuć i zauważać, diagnozować i leczyć depresję.
Pytanie, czy ktoś pomyśli czasem o nas…
Ja uwielbiam czytać wciągające książki i słuchać nowej muzyki (szczególnie w poniedziałki mam taki nawyk) – to świetne sposoby na samotność. Co do samotności – pamiętam, jak po urodzeniu dziecka musiałam leżeć 2 dni w szpitalu, które wydawały mi się wiecznością. Pamiętam, że to był dla mnie bardzo trudny czas.
Dobrze, że jest za Tobą. Mam nadzieję, że obecnie jest w porządku i nie czujesz takiej samotności – żadnej samotności. 🙂
Mnie akurat problem samotności nie dotyczy, ale uwielbiam czytać i książki pewnie i w takiej sytuacji były wybawieniem. Fajnie, że są na liście rozwiązań.
Jeśli masz jakieś pomysły, pisz śmiało. 😉
Samotność to bardzo ciężkie uczucie do poradzenia sobie z nim. Zwłaszcza kiedy trwa długo i końca nie widać. Z drugiej strony chyba każdy chciał kiedyś pobyć przez chwilę sam, aby w spokoju zająć się czynnościami wymienionymi we wpisie, bez wiecznego przerywania przez inne osoby.
Gorzej, gdy samotność nie mija, a my nie mamy do kogo ust otworzyć.
Na samotność jest …kilka lekarstw 🙂 Ale jeszcze jedno musimy zdiagnozować – czy nie mamy depresji. Oczywiście, samotność może się do tego przyczynić, a czasem jest tak, że z powodu depresji nie chcemy się spotykać z nikim i realnie czujemy się samotni.
A czasem człowiek cierpi na samotność egzystencjalną i nic nie poradzisz ;-D
Czasem brak ludzi, czasem duże towarzystwo, ale brak zrozumienia – samotność ma wiele twarzy, o czym pisał wyżej Andrzej.
slyszalem wczesniej o podcastach ale nie wiedzialem o co w nich chodzi. po przesluchaniu twojego podoba mi sie
Cieszę się, że jesteś kolejną osobą, która przesłuchała podcast ,,Nie będąc sobą”. Już planuję kolejny odcinek! 😀
ja sobie nie radzę z samotnością siedzę w domu oglądam seriale czytam książki ale tak ciągnie do ludzi. Chciałabym czasem żeby mąż został z dziećmi a ja mogła pójść do miasta z koleżankami. Tylko i tak dzwonię co kilka minut czy wszystko okeyy
Może zorganizuj sobie jakiś wieczór, albo nawet weekend, aby się zresetować? To bardzo pomaga, gdy mamy wszystkiego dość.
To właśnie lubię niby tekst napisany pod jesień, a tak naprawdę jest na cały rok. ❤️Podcasty zaczęłam słuchać ale twoim nic nie wiedziałam więc super od dziś będę słuchać. 😀Jeszcze jedna taka rzecz która mnie zastanowiła w tym tekście to zwrócenie uwagi na zajmowanie sobie czasu bo tak naprawdę jeśli siedzimy jej bardziej myślimy niż skupiamy się na jakiś konkretnych czynnościach, to jasne że możemy nabawić się depresji. 🙂
Cieszę się z docenienia przez Ciebie mojej pracy. Ostatnio dostałem wiadomość, że wymienione pomysły w tym tekście, miło wypełniają czas młodej mamie, która całe dnie spędza w domu.
Kilka pomyalow biore do jesiennych planow
Ekstra! 😀 Tak trzymać!