W jaki sposób znosić samotność? Najlepsze sposoby aby zmotywować się do działania? Jak samotność wpływa na życie człowieka!

W jaki sposób znosić samotność? Najlepsze sposoby aby zmotywować się do działania? Jak samotność wpływa na życie człowieka!

Samotność jest okropnym stanem. Trudno wytrzymać i poradzić sobie, gdy w dodatku ma się depresję lub inne powody, pogarszające nasze samopoczucie. Mimo wszystko, nawet w takich sytuacjach, można zorganizować sobie czas i poczuć się lepiej. Pytanie tylko, czy tylko o samotność tutaj chodzi?

Nie zawsze chodzi o poczucie samotności!

Dostałem ostatnio wiadomość, od osoby, która leżała w szpitalu – ,,Moje lęki po prostu szaleją, a do tego jest zakaz odwiedzin. Nie umiem sobie poradzić ze złymi myślami” – czytam w wiadomości.

Chęć porozmawiania jest naturalną sprawą. Jasne, że będąc samymi na szpitalnej sali, z dala od domu, bez możliwości ich zobaczenia, może doprowadzić do rozpaczy lub furii. Niestety trzeba sobie radzić, ale nie po to piszę ten tekst, aby pouczać…

Jednakże chciałbym zwrócić uwagę na pewną rzecz. Samotność, samotnością, a strach swoją drogą. Pytanie tylko czy chcemy zmienić sytuację? Według mnie, częściej wolimy poużalać się nad sobą, lub wygadać się komuś, aby było nam lepiej. Dlatego wielokrotnie zapraszałem do kontaktu. Rozmowa jest nam potrzebna, ale też są inne sposoby na radzenie sobie ze smutkiem i samotnością. Teraz przedstawię Ci kilka sposobów, dzięki którym poczujesz się znacznie lepiej. To czy się powiedzie, zależy teraz tylko od Ciebie. Oczywiście możesz sprawdzić każdy ze sposobów lub wybrać tylko jeden. Wybór zależy od Ciebie, a najważniejsze aby pomogło. Prawda?

Przeobrażenie sytuacji w coś dobrego

Gdy jest mi źle opisuję to, starając się przy tym przekuć sytuację w pozytywne opisy. Samotność jak się z nią pogodzić? Wymyślam przy tym własne cytaty, myśląc o pięknych miejscach. W czasie gdy jest Ci źle, możesz rysować, pisać, składać coś lub realizować inne projekty.

Wtedy ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Od marzeń i pomysłów zaczynałem, a teraz prowadzę blog, będący dla mnie powodem do dumy i radości. Też tak możesz, to wcale nie jest takie trudne. Twoje pierwsze wiersze, autorskie piosenki czy nawet prace plastyczne, wcale nie muszą być wybitne. Tak samo ich projekty i pomysły. Wolny czas od ludzi, pełen smutku i goryczy, jest najlepszym momentem do tworzenia i realizacji tego co zaprojektujesz.

Jeśli nie lubisz tworzyć i nie po drodze Tobie z manualnymi czynnościami, możesz wykorzystać ten czas na nauczenie się czegoś, czego bardzo chcesz. Możesz nauczyć się języka obcego, albo poznać jakąś nową dziedzinę, która od jakiegoś czasu, bądź od zawsze Cię fascynowała.

Muzyka dobra na wszystko?

Gdy jest mi źle słucham muzyki. Włączam ją z telefonu na słuchawkach, streamu internetowego albo płyt winylowych lub CD. Słucham ulubionych artystów, wyobrażając ich sobie na scenie, tudzież oglądam wywiady z nimi. Nie wyobrażasz sobie, jaka radość mnie bierze, gdy ktoś kogo lubię się uśmiechnie lub zaskoczy swoją wypowiedzią!

Muzyka nie tylko łagodzi, ale też podnosi na duchu, dając poczucie spokoju lub wykrzyczenia emocji. Chociaż to ostatnie, może być okropne dla innych pacjentów szpitala. (śmiech)

Czas na dobrą książkę

Czytanie bardzo rozwija, więc gdy już coś ciekawego stworzysz, obejrzysz lub posłuchasz, warto skupić się na książce. Nawet jeśli nie lubisz czytać, każdy może znaleźć książkę dla siebie. Obecnie jest taki wybór, że możesz sprawdzić masę tytułów, które wręcz były napisane z myślą właśnie o Tobie!

Książki rozwijają nie tylko nasze zainteresowania, ale także umiejętność czytania ze zrozumieniem i pisania. Poznawanie nowych słów, analizowanie budowy zdań i sposobów opisów, pozwala nam poznawać naszą wyobraźnię, która ma dużo do zaoferowania. Przecież nie ma nic lepszego na samotność, niż czas z bohaterami ulubionej lub nowej książki.

Podcasty metodą na brak rozmowy

Ostatnio usłyszałem pewien argument, że podcasty pomagają ludziom uporać się z brakiem towarzystwa. Przy okazji rozwijają oraz inspirują do działania. Gdy opublikowałem publicznie swój podcast ,,Nie będąc sobą„, otrzymałem wiadomości zwrotne z wrażeniami. Ktoś się z czymś nie zgadza, komuś było podobnie uporać się z różnymi sprawami, a jeszcze ktoś inny cieszy się, że mógł posłuchać na konkretny temat. Podobno podcasty są lubiane przez mamy z małymi dziećmi. Głos lub rozmowa w porównaniu do muzyki nie hałasuje, nie zmienia rytmu, jak również nie nudzi słuchacza. Dzięki temu dzieci mogą spać, a nawet lepiej zasypiają, dzięki czemu rodzic może zająć się swoimi obowiązkami, nie spędzając czasu jedynie w ciszy.

Oderwanie się do świata filmów

Według mnie, dobry serial lub film, charakteryzuje się bohaterami, z którymi się utożsamiamy i chcemy poznawać ich dalsze losy. Tacy, do których z przyjemnością wracamy. Gdy oglądam taką produkcję, zapominam o tym co mnie spotyka, wszelkich troskach i zmartwieniach.

Wybór jest duży, natomiast też należy wybierać je z głową. Tak jak w przypadku produkcji filmowych, ta samo książki czy nawet muzykę, lepiej wybierać pozytywną i bardziej motywacyjną, zwłaszcza gdy jest nam źle. Lepiej wpływa niż mroczne i smutne dzieła, owiane depresją oraz bólem. Chociaż takich też potrzebujemy, działają dużo krócej, więc negatywne myśli, na długo nas nie opuszczą.

,,Muszę wyjść z domu, a mam lęki”

Wewnętrzne obawy nie dają Ci spokoju, więc myślisz, że chyba nie dasz rady? Wyjście na zewnątrz zwykle jest najlepszym pomysłem, tylko nie wszyscy jesteśmy wstanie zrobić ten krok. Niechęć do spotkania kogoś, a tym bardziej wyjścia razem ze znajomymi, nie jest konieczna. Czasem wystarczy spacer z psem do lasu lub samotne przejście się do parku.

Pozostanie w towarzystwie samym ze sobą, też nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Być może lepsze będzie poproszenie o potowarzyszenie kogoś, kogo dobrze znasz i komu ufasz? Zaproś nawet na 15 minut osobę, przy której czujesz się najlepiej, będącą dobrym słuchaczem albo mówcą. Wielokrotnie nie chciałem z nikim wychodzić, a taki spacer zmieniał się w szaleńczą dyskusję na kilka godzin! To naprawdę dobry sposób żeby spędzić wspólnie czas.

Rower, spacer, bieganie, chodzenie czy inne aktywności, są idealnym sposobem spędzania czasu. Zostawianie natrętnych myśli w domu, sprzyja wypoczynkowi. Jeśli nie lubimy być sami, możemy wyjść z przyjaciółmi lub dobrym znajomym.

Odchodzą mi wszystkie chęci

,,Cały czas chce mi się płakać… od pół roku szukałam pracy, a kiedy już ją znalazłam i już od piątku mogę zacząć to auto mi się zepsuło…mieszkam w takiej miejscowości, że nie ma autobusów…tylko się załamać”.

Tutaj mamy już przykład złośliwości losu. Są osoby, które bardzo chcą coś zmienić, ale niestety życie rzuca im kłody pod nogi. Gratuluję dla jednej z nas uporania się z depresją, a chociaż auto akurat się zepsuło, nie jest powodem aby się załamywać. Może sąsiad jeździ w tę stronę, albo ktoś bliski mieszka, kto przenocowałby do czasu naprawienia pojazdu? Czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i poszukać rozwiązań. Zawsze są inne alternatywy ale boimy się ryzykować.

,,Czy tez macie tak ze planujecie co macie do załatwienia A następnego dnia nie możecie za to za brać, brak natchnienia chęci”? – kolejna zastanawiająca wiadomość.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Pewnie, że tak! Nawet najbardziej zmotywowani ludzie, mają takie myślenie. Tylko różnią się od innych tym, że nie szukają wymówek, a zabierają się do pracy i szybciej ją kończą, niż gdyby odkładali na później.

Jak się zmotywować?

Gdy staje przed nowym wyzwaniem, które chciałbym zrealizować, zadaję sobie pytanie – czy na pewno chcę to zrobić? Wtedy analizuję przez jakiś czas czy na pewno ten dłuższy cel, jest warty zachodu i jak wielkie ma dla mnie znaczenie. Gdy już wiem, że czegoś chcę, ambitnie do tego dążę i staram się rozwijać. Tak było w przypadku bloga, rozwoju jego elementów i kategorii, a także portali społecznościowych. Identycznie było przy realizacji projektów dla klientów czy nawet zbierania kolekcji płyt CD oraz LP.

Wystarczy się tylko zmobilizować i nie szukać na siłę wymówek. Robić coś od początku do końca, nie pozostawiając sobie ani minuty mniej na realizację celu. Najczęściej im bardziej skupiamy się na tym co chcemy lub musimy zrobić, tym szybciej jest nam skończyć realizację, zdobywając dodatkowy czas, który zmarnowalibyśmy na „zastanawianie się”.

Możesz wziąć udział w inicjatywie!

Jeśli chcesz, możesz wziąć udział w Jesiennym Wyzwaniu Blogerów. Nie musisz prowadzić bloga. Link do swojego postu na Instagramie czy innym portalu społecznościowym, możesz zostawić w komentarzu pod poniższym wpisem. Również powyższy tekst napisałem w ramach inicjatywy Mocnej Grupy Blogerów, zatytułowanej ,,Jesienne Wyzwanie Blogerów„. Tematem na obecny czas, jest hasło „Jesień”. Blogerów zachęcam do pozostawiania linków na stronie, która otworzy się w nowej karcie, po naciśnięciu poniższej grafiki.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.