Które pytania należy sobie zadać, przed wybraniem marzenia? Jak zdefiniować swój cel, postanowienie lub marzenie? Sprawdź tabelę i rozwiąż quiz!

Jak zdefiniować cel! [7 PYTAŃ + QUIZ]

Które pytania należy sobie zadać, przed wybraniem marzenia? Jak zdefiniować swój cel, postanowienie lub marzenie? Sprawdź tabelę i rozwiąż quiz!

Większość z nas marzy o czymś, co bardziej chce spełnić. W poniższym tekście poznasz pytania, na które warto odpowiedzieć zanim przejdziesz do realizacji swoich postanowień, marzeń lub celów. Przygotowałem kilka pytań, o których należy pamiętać, zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie ,,jak zdefiniować cel„!

Lista pytań, które należy sobie zadać

Przed postanowieniem sobie, że dany pomysł będzie Twoim celem do spełnienia, należy odpowiedzieć przed sobą na kilka pytań. Są kluczowe, jeśli zależy nam na wyeliminowaniu wielu kłopotów, które czyhają na każdego z nas.

1. Czy naprawdę chcę to osiągnąć?

Zastanów się, czy dane postanowienie, nie jest przypadkiem kaprysem, któremu nie warto poświęcać czasu i pieniędzy. Jeśli na samym początku będziesz mieć pewność, że chcesz to osiągnąć, będzie Ci łatwiej się zdeterminować do realizacji. Czy jest on moralnie słuszny?

2. Czy pomysł jest zgodny z moimi wartościami?

Marzenie samo w sobie rzadko niesie za sobą negatywne emocje, przesłania czy skutki. Zdarza się, że aby je osiągnąć, czasem należy postąpić w niewłaściwy sposób. Przeanalizuj czy któryś z kroków, aby je spełnić, nie będzie wymagało od Ciebie niewłaściwych poczynań.

3. Czy jestem w stanie spełnić ten cel?

Zadaj sobie pytanie, czy w ogóle masz możliwości zrealizować swoje postanowienia. Niektóre marzenia mogą spełnić wyłącznie osoby pełnoletnie, w innych przypadkach będziemy potrzebowali pomocy bliskich osób, które nie będą widziały w tym potencjału. Możemy nie otrzymać wsparcia, które jest wymagane w realizacji pomysłu, więc to też warto przeanalizować.

4. Gdzie chcę być, gdy osiągnę cel?

Zastanów się, co chcesz uzyskać, osiągając swoje postanowienie. Jak wyobrażasz sobie ten moment i jakie skutki ma przynieść zrealizowanie postawionych sobie celów? Przemyśl wszelkie zalety i wady realizacji pomysłu. Zastanów się nad tym, czy faktycznie będziesz szczęśliwszym człowiekiem, gdy zamierzone skutki zostaną osiągnięte.

5. Co, jeśli się nie powiedzie?

Czy jesteś w gotowości na niepowodzenie i zupełnie inne zakończenie niż sobie wyobrażasz? Co będzie, jeśli na mecie czeka Cię inny widok, zupełnie odmienne konsekwencje?

6. Jak postawiony cel wpłynie na moje życie?

Weź pod uwagę wszelkie zalety i wady, które mogą wpłynąć na Twoje życie. Pomyśl nad tym, co może się wydarzyć, gdy o Twoich sukcesach dowie się pracodawca, znajomi i rodzina. Dokładnie przeanalizuj, czy realizacja marzenia odbije się na Twoich oszczędnościach, zarobkach lub długach. Musisz też wziąć pod uwagę, czy dane marzenie wpłynie na Twój stan psychiczny i fizyczny, jednym słowem jak odbije się na Twoim zdrowiu?

7. Czy chcę poznawać nowych ludzi?

Niektóre cele wymagają poznawania nowych osób lub wręcz jest nieuniknione, że w tej podróży poznasz te dobre osoby, jak również złe. Jeśli jesteś introwertykiem, weź pod uwagę ewentualne możliwości napotykania lub stałego utrzymywania kontaktu, gdyby Twoje marzenie narzucało takie sytuacje.

Jak zdefiniować cel?

Oprócz powyższych pytań, warto stworzyć sobie tabelę, która dokładnie Tobie zobrazuje, jakie wyzwania przed Tobą stoją. Gdy odpowiedz sobie na powyższe pytania, stwórz następującą tabelę, aby łatwiej było Ci odpowiedzieć na główne pytanie, czyli jak zdefiniować cel?

Nazwa celuMateriałyZaletyWady
Osiągnięcie 45 minut we wspinaczce górskiej– Sprzętu wspinaczkowego wysokiej jakości

– Wiedzy na temat wspinaczki, zdrowego odżywiania, ćwiczeń sportowych

– Instruktora, który pomoże mi osiągnąć cel

– Grupy, z którą będę mógł się wspiąć
I. Duma z osiągniętego celu

II. Uprawianie sportu, aby poprawić kondycję


– Wyćwiczenie nawyków zdrowego odżywiania

– Nauczenie się systematyczności

– Lepiej wyglądająca sylwetka

– Oderwanie się od codziennych zmartwień


– Poznawanie nowych ludzi


– Być może zostanę instruktorem
– Możliwość nabycia kontuzji

– Problem z motywacją


– Zarobienie funduszy na sprzęt

– Pogodzenie rodziny i pracy z pasją
Data realizacji
20 czerwca 2025

Jak zdefiniować cel w praktyce? + QUIZ

Realizacja celu to długa podróż, która niesie ze sobą wiele niespodzianek i przygód. Skoro jesteś gotów do odbycia tej drogi, trzymam kciuki i Ci dopinguję. Nie masz pomysłu na swoje marzenia, zapraszam Cię do zapoznania się z ,,Atlasem Marzeń”. Rozwiąż poniższy quiz i dowiedz się, czy potrzebujesz dopracować swój cel?

0%

Czy masz już wybrane marzenie?

Czy zdrowie pozwala Ci na realizację tego pomysłu

Masz pewność co do swojego celu?

Masz wśród siebie osoby, które mogłyby Tobie pomóc?

Czy jesteś osobą zdeterminowaną?

Czy masz tendencję odkładać zadania na później?

Czy wyobrażasz sobie co będzie, gdy osiągniesz postanowiony cel?

Myślisz nad innymi celami, marzeniami lub zainteresowaniami?

Jesteś gotów na ewentualne niepowodzenia?

Jesteś osobą introwertyczną, ekstrawertyczną czy

Znasz już zalety swojego celu?

A czy znasz wady swojego postanowienia?

Czy wiesz czego potrzebujesz aby zacząć się realizować?

Sprzęt, kursy, odłożone pieniądze itd.
Show hint

Czy wiesz już kiedy chcesz zacząć działać?

Czy potrzebujesz dopracować swój cel?
Jesteś gotów do wyzwań!
Może odpowiedz sobie jeszcze raz na pytania?
Może sprawdź listę marzeń?
Z Twoich odpowiedzi wynika, że jeszcze nie nadszedł dobry moment na spełnienie marzeń lub po prostu nie masz ustalonego celu. W książce ,,Atlas Marzeń" znajdziesz listę celów, postanowień, zainteresowań, które mogą posłużyć Ci jako pomysł lub wskazówka.
Wynika, że to nie jest jeszcze odpowiedni moment
Z Twoich odpowiedzi wynika, że w obecnej sytuacji nie jesteś w stanie spełnić tego marzenia. Co oczywiście nie oznacza, że to nigdy nie nastąpi. Próbuj, nie poddawaj się, a jest duża szansa, że osiągniesz swój cel!

Share your Results:

Jakie marzenia są Twoim zdaniem najtrudniejsze w spełnieniu? Napisz w komentarzu! 😀

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
12 lipca 2020 11:04

Realizacja celu jest latwiejsza kiedy odpowiemy sobie na te pytania i przygotujemy się do tego, by cel osiągnąć 🙂

Koralina
12 lipca 2020 08:37

Pare razy taka lista rozjaśniła mi w głowie i doszłam do zdumiewających wniosków, czasami cel jest tylko jednym z punktów kontrolnych 😉

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x