Unsplash.com

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Kto jest winny za niewiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie? Jakie błędy popełniają użytkownicy portali społecznościowych i jak social-media mogą zmienić życie? Na co zwracać uwagę, udzielając się w portalach społecznościowych!

Bezpieczeństwo w Internecie jest niezwykle ważne. Dzielimy się w nim naszym życiem i przemyśleniami, a zupełnie nie zwracamy uwagi na zagrożenia, jakie wiążą się z działaniami w social-mediach. Media społecznościowe dają dużo radości, zwłaszcza w czasach gdy nie mamy czasu na znajomych. Wtedy w pośpiechu mamy szansę chociaż przez chwilę popisać z ludźmi, których w realnym świecie nawet nie znamy.

Bardzo przeraża mnie niewiedza najmłodszych o zagrożeniach jakie czyhają na nich w sieci, a jeszcze bardziej przerażający dla mnie są rodzice, którzy to bagatelizują.

 

Nagie zdjęcia nastolatków to wina rodziców

Prowadząc na Facebooku grupę SOCIAL-MEDIA Promowanie, ogromnym zagrożeniem dla młodych osób jest błędne myślenie o portalach społecznościowych. Prośby o wzajemne komentowanie i lubienie postów, to nic w porównaniu do tego, jakie metody stosują niepełnoletni. Kilkukrotnie w tygodniu, blokuję w grupie nastolatków z rozbieranymi zdjęciami. Chłopacy z gołą klatką piersiową nie jest dla nich takim zagrożeniem, jak dla nagich dziewczyn, trzymających biust.

 

Nie ukrywam, moim zdaniem ze swojego ciała należy być dumnym i się z niego cieszyć, zwłaszcza gdy dojrzewamy, natomiast dzielenie się tym w Internecie jest największym błędem. Młodzi zapewne zbagatelizują to co teraz napiszę, ale to tak jakbyśmy tak jak na zdjęciu, poszli do pracy czy szkoły, albo do galerii handlowej. W social-mediach są ci sami ludzie co na zewnątrz, sąsiadka za ścianą czy kolega którego nie lubimy, również mogą zobaczyć te zdjęcia i zrobić z nimi coś, czego się nie spodziewamy.

 

Jak wygląda publikacja nagich zdjęć w sieci?

Publikowanie nagich zdjęć w Internecie, można porównać do przyklejania ich na przystankach w wersji wydrukowanej. Ponadto w sieci mamy miliony anonimowych odbiorców, którzy mogą nam zrobić krzywdę, zupełnie nie ponosząc za to odpowiedzialności, a władza nawet jeśli to zgłosimy, uzna, że sami jesteśmy sobie winni, bo niby jak na takie zdjęcia trafiły do oprawcy? Sami mu je wysłaliśmy.

 

Moim zdaniem problem leży po stronie rodziców, zupełnie nie rozumiejących obecnej technologii, a pozwalającej na nią swoim dzieciom. Żenujący jest widok matki w autobusie, która mówi o tym jak dobrym jest rodzicem, podającą w tym momencie tablet trzylatkowi. Taka matka czy ojciec są według mnie głupi, a nie odpowiedzialni i dobrzy.

To tak jakby pozwolić nastolatkowi na branie narkotyków, ponieważ nic się o nich nie wie, a młodzi biorą. Głupie porównanie, ale tak to wygląda. Dają telefon dzieciakowi, wykupują abonament, dają możliwość podpięcia do sieci i nie interesują się tym co taki dzieciak robi.

 

Czy wiesz?

Nie zastanawia Was co Wasi młodzi kuzyni, krewni lub bratankowie publikują w Internecie? Jakimi treściami się dzielą i jakie opinie na ten temat się pojawiają? Jeżeli jesteś rodzicem sprawdź co Twoje dziecko publikuje na Instagramie, Facebooku czy innych portalach społecznościowych. Czy wiesz czym jest Musical.ly?

 

Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Bezpieczne korzystanie z Internetu, jest moim zdaniem tak samo istotną wiedzą, jak seksualność człowieka. Równocześnie do edukacji seksualnej, powinno się więcej mówić o zagrożeniach wynikających z wykorzystywania Internetu.

 

O tym więcej opowiadam w artykule ,,Co publikować w Internecie, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo”.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
12 kwietnia 2023 21:47

Twój punkt widzenia przykuł moją uwagę i był bardzo interesujący. Dzięki. Mam pytanie do ciebie.

Shopping Cart
2
0
Would love your thoughts, please comment.x