Co warto zrobić przed założeniem bloga? Od czego zacząć pisać blog? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, tworząc blog od podstaw? Co w blogu jest najważniejsze!

Co warto zrobić przed założeniem bloga? Od czego zacząć pisać blog? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, tworząc blog od podstaw? Co w blogu jest najważniejsze!

Żeby zacząć pisać blog, należy się do tego przygotować. Założenie bloga, prowadzenie go i sprawienie, aby miało to sens, nie jest prostym zadaniem do wykonania.

Wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej wiedzy i masy drogich programów. Sam proces tworzenia jest bardzo rozwijający, a przy tym można się wiele nauczyć.

Od czego zacząć pisać blog?

Swój blog możesz założyć własnymi siłami i narzędziami, które są dostępne zupełnie za darmo. Pytanie, czy chcesz założyć bloga w 10 minut za darmo i mieć kichę, czy popracować dłużej i mieć dzieło.

Sprawdź jak pisać blog w eBooku ,,Social-Media i Blogowanie„.

Pamiętaj o jednym banalnym, aczkolwiek istotnym szczególe! Nie wmawiaj sobie, że ludzie rzucą się na świeżo założony adres jak do piekarni ze świeżutkimi bułkami. Założenie bloga to długi proces budowania też zaufania.

Na co więc warto uważać i gdzie nie popełnić błędu, zanim zdecydujemy się blogować?

Najtrudniej dobierać właściwe frazy?

Czasem zastanawiam się nad sprawami, których zupełnie nie potrafię pojąć. Gdy przyjdzie mi do głowy odpowiedź, staram się jak najszybciej spisać to dla Was.

Wykorzystuję każdą wolną minutę. Staram się być maksymalnie szczery i wrażliwy, na reakcje oraz słowa, których używam. Nie zawsze jest to proste, natomiast istotne jest przemyślenie tego, co chcemy napisać lub powiedzieć.

Ważne!

Blogowanie to nie tylko teksty. Obecnie można nagrywać podcasty, wideo lub wyrażać siebie na inne sposoby. To również można nazwać blogowaniem. Znasz przecież wideo-blogi? Spopularyzowanym nazewnictwem jest vlog.

Niestety kłopot zaczyna się, gdy chcę o czymś napisać, ale tak naprawdę temat, którego się podejmuję, jest wyzwaniem do wyjaśnienia nawet najprostszymi słowami. Co to znaczy? Gdy chcesz coś przekazać, a nie wiesz jakich słów użyć.

Zwykle unikam pisania o sobie i swoich relacjach, jednakże kogoś może to zainteresować. Dlatego nie bój się próbować nowych form i tematów.

Zadaj też sobie następujące pytania: jakie historie są niezwykle trudne i dlaczego właśnie taki blog? Gdzie założyć bloga?

Pomyśl o tym, jakie masz mocne strony!

Najlepiej pisać w jednym kierunku. Sport i zdrowie, sztuka, fotografia, moda, lifestyle itd. Według mnie lepiej założyć kilka blogów na różne tematy niż wszystko wrzucać na jeden.

Wygląda to lepiej, ponieważ trzymasz się jednej tematyki i nie zasypujesz czytelnika masą różnych tematów. W końcu kogoś, kto szuka bloga modowego, niekoniecznie chce między postami widzieć posty o heavy metalu czy bajkach dla dzieci.

Jeżeli natomiast chcecie budować markę osobistą, macie tych samych czytelników na obu blogach i będziecie umieć połączyć blog w jedną spójną całość, umiejętnie dzieląc kategorie, warto spróbować założyć jeden, przykładowo pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Próbuj, podglądaj innych blogerów

Nie nastawiaj się na sukces, a na jakość. Przygotuj kilkanaście wpisów na brudno.

Zanim zaczniesz dobierać nazwę, adres, opisy, szablon, napisz ok. 10 postów w tematyce bloga. Szukaj tematów, podglądaj innych blogerów. Jasne, że chcesz szybko założyć bloga i już patrzeć jak Ci liczby rosną w górę.

Jednak lepiej będzie to widać, gdy stworzysz profesjonalny blog po miesiącu lub dwóch niż byle jaki w jedną noc. Zobaczysz czy podołasz sumienności oraz dasz sobie szansę sprawdzenia, czy teksty podobają się Tobie i znajomym. Jak wymyślić ciekawą nazwę dla bloga?

Zanim zaczniesz pisać blog publicznie…

Zaplanuj teksty na minimum dwa miesiące do przodu. Dzięki temu będzie on często aktualizowany. Potencjalni czytelnicy to docenią, gdyż zapomniany adres nawet przez przeglądarki nie jest wyrzucany dla osób szukających np. Ciebie.

Pisanie to nie taka prosta sprawa

  • Najlepszym sposobem jest wypisanie sobie tematów które być może poruszysz.
  • Przeszkodą staje się wena, gorszy dzień albo zmęczenie przez co nawet tygodniami nie pojawia się nic nowego.Zanim udostępnimy bloga publicznie, warto zaplanować wpisy z wyprzedzeniem nawet na dwa miesiące!
  • Im częściej aktualizowany jest nasz mały kąt w sieci, tym większym się staje.
  • Ludzie zaglądają do Ciebie, ale skoro nie ma nic nowego, po jakimś czasie odpuszczą sobie Ciebie.

Jeśli chcesz nauczyć się więcej i dowiedzieć się jak pisać blog, polecam Ci mój eBook. Napisałem w nim więcej o tym, jak blogować oraz promować swoje małe miejsce w sieci.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.