Unsplash.com

Jak robić dobre wrażenie na ludziach? Jakie zachowania, gesty i podejście do znajomych, wpływa na pozytywny odbiór naszej osoby? Co robić, aby nas bardziej lubili!

Chociaż proces stawania się kimś więcej niż towarzyszem do rozmów, dla niektórych może być trudniejsze w przyswojeniu. Zyskanie zaufania oraz pozytywnego wizerunku wymaga czasu i pojęcia wielu kwestii. Należałoby dużo zmienić w rozumowaniu i codziennym zachowaniu. Dlatego przygotowałem Tobie kilka kluczowych zasad dzięki którym, prościej opanujesz ten trudny krok do przodu.

O tym jak się zachowywać wobec ludzi aby odbierali nas pozytywnie w czterech prostych krokach. Dzięki tym pięciu prostym krokom, otoczenie będzie się czuło w Twoim towarzystwie komfortowo i bezpiecznie. Jak mówić ciałem poprzez gestykulację?

 

Nie bój się dotykać i mówić ciałem

Jeżeli z uśmiechem podajesz dłoń, gdy gratulujesz lub pocieszasz poklepiesz po ramieniu na znak najlepszych życzeń i powodzenia robisz coś niezwykłego. Gdy przytulisz nawet na ułamek sekundy lub przybijesz przysłowiową „pione” poprzedzając słowami ,,będzie dobrze”, wysyłasz znacznie więcej emocji i słów niż mogłoby się wydawać.

Nie bój się mówić mimiką ciała. Twoja postawa gdy coś opowiadasz, wyjaśniasz lub mówisz do drugiego człowieka lub całej grupy, ma ogromne znaczenie. Nawet jeśli mówisz w nudny i nieciekawy sposób, zwracasz na siebie uwagę i pokazujesz jak w danym momencie czujesz dany temat. Pozwala to sprawić, że nawet coś co jest mało istotne, większość chętnie zacznie słuchać. Jak zrobić dobre wrażenie?

 

Nie próbuj wygrywać

Na ogół tacy ludzie mają do siebie ogromny dystans. Przyjmują porażki na klatę i nie rywalizują. Nie mają potrzeby pokazania współpracownikom, kolegom, przyjaciołom lub rodzinie kto oprócz niego nic nie znaczy.

Robią co do nich należy i nie zastanawiają się głębiej nad tym czy inni są zachwyceni czy nie. Bardziej stawiają na to, aby dać z siebie jak najwięcej niż z kimś wygrać. Czasem nawet lepiej dopytywać osoby, które starają się z Tobą rywalizować o to co nowego zrobiły, pochwalić je za włożony trud nawet w projekt będący ogromną klapą.

 

Traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany.
Rób innym to, co byś chciał, żeby tobie robili.
Nie czyń innym tego, czego nie chcesz, by czynili Tobie.

– Złota reguła etyczna

 

Budują w ten sposób przyjemną atmosferę bez zbędnych złośliwości i uprzedzeń. Nie zdobywają wrogów a sprzymierzeńców. Są otoczeni ludźmi chętnymi podejść i spytać o zdanie.

Gdy ktoś Ci się nawet czymś chwali okazuj więcej entuzjazmu. Nawet gdy pyta Cię o zdanie, staraj się dopatrywać więcej plusów niż minusów. Dbaj o bezpieczeństwo innych. To tak jak w przypadku pilnowania obcych przedmiotów, bardziej powinno się dbać niż o swoje.  Kogo ludzie lubią najbardziej?

 

Reaguj pozytywnie gdy kogoś widzisz

Gdy widzisz kogoś na mieście, nie wstydź się podać ręki czy zagadać. To w jaki sposób traktujesz ludzi, stawia Ciebie w takim świetle na jaki pracujesz. Nie ważne czy ktoś jest głupi, brzydki, chory, żenujący. Wszyscy zasługują na szacunek i też są ludźmi.

Doszukuj się tego co w drugim człowieku jest podobne do Ciebie. Może akurat macie coś wspólnego. Jeżeli nawet tak nie jest, nie musisz od razu opowiadać całego tygodnia wstecz, moment postać pogadać nie zaszkodzi. Później uśmiechnąć się i odejść w swoją stronę, ale tak aby nikt nie poczuł się gorszy.

 

Budowanie zaufania to proces często długi
Czasem szybciej je stracić niż zbudować

– Patryk Tarachoń

 

Zwracaj też uwagę na to aby więcej słuchać niż mówić. Nie staraj się wychodzić na początek grupy, wręcz przeciwnie, staraj się pod tym względem być bardziej w tyle. Odzywaj się gdy ktoś skończy, nie przerywaj, zaczynaj wypowiedzi słowami typu ,,moim zdaniem/według mnie”. Gdy z kimś rozmawiasz, pierwsze co warto zrobić, to starać się zapamiętać imię osób z którymi się rozmawia lub dopiero co poznaje. Nawet mniej istotne jest słuchanie co mówi w pierwszych minutach. Czym jest dystans?

 

Zbuduj dystans we właściwy sposób

Nabranie dystansu do samego siebie jest bardzo pozytywnie odbierane. Jeżeli potrafisz zażartować z siebie, masz umiejętności do wymyślania żartów czy znasz anegdoty, opowiadaj je. W Twoim towarzystwie lub spotkaniu poza pracą, mogą okazać się kluczowe w budowaniu relacji. Próbuj chociaż być bardziej spontaniczną w taki sposób aby ktoś kto stoi obok wiedział, że ma do czynienia z kimś kto wie, że w życiu nie można być cały czas poważnym.

Nie reaguj na szaleństwa innych w sposób wyniosły. Czasem lepiej nie reagować, aby zachować swobodę o której wciąż mówię.

Czasem zabaw się (ale z głową). Zaśpiewaj razem z innymi, nie ukrywaj się gdy ktoś nagrywa pamiątkowe wideo i nie staraj się unikać towarzystwa. Gdy ktoś się z Ciebie zaśmieje lub zadrwi, też się śmiej, nie odpowiadaj jeżeli masz być złośliwy. Czasem dociśnij samego siebie, aby poprawić atmosferę, a komuś kto próbował Cię obrazić, pokazać, że jego tekst na nikim nie zrobił wrażenia.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.