Unsplash.com

Jak radzić sobie z zazdrością ze strony kolegów i koleżanek? Co robić gdy nas wyśmiewają i traktują poniżej zera? Jak sobie poradzić z myślą, że jest się nielubianym!

To niezwykle przykre, gdy młoda osoba przechodzi przez coś, co Ty kiedyś… Najgorsza jest bezradność, gdy nie jesteś w stanie pomóc tak jak oczekuje tego ktoś, kto pierwszy raz spotkał się z ludzką złośliwością i prosi o pomoc.

Dostałem wiadomość od dziewczynki uczęszczającej do podstawówki z prośbą, abym zrobił cokolwiek z klasą, do której chodzi, ponieważ nie chce być odtrącana, obgadywana i wyzywana. Ułożyłem to sobie w głowie i przyznam szczerze, że trudno jest sobie z tym poradzić. Wiecie, że nawet dorośli przez to przechodzą? Emeryci również? Każdy z nas może być odtrącony, a dlaczego?

 

Za co nas nie lubią

Najważniejsze w takiej sytuacji to nie wkurzać się na innych, nie obwiniać za to, co się dzieje. Bywa jednak tak, iż powodem tego, jak nas traktują, są szczegóły mówiące za tym, aby nas odtrącić. Czasem jesteśmy zbyt przemądrzali, wyniośli i zbyt pewni siebie. Każdy dzieciak chce być dorosły, naśladując swoich dziadków, wujostwo czy rodziców.

Nasz wzrok, gesty też mogą rówieśników odtrącać. Młodemu człowiekowi jest łatwiej, ponieważ ma jeszcze czas zmienić coś w sobie. Dorosły człowiek, a tym bardziej senior, jeżeli jest zrzędliwy, nieprzyjemny lub zwyczajnie wścibski, sam na siebie sprowadza taki los.

 

Jednak gdy jesteśmy normalni, ułożeni i kulturalni. Nikogo nie odtrącamy, zawsze wysłuchamy, porozmawiamy i zrozumiemy. Potrafimy rozbawić, nie przejmując się przy tym, co o nas pomyślą, rzeczywiście jest inaczej. W sytuacji, gdy jesteśmy w porządku, nie robimy niczego, co mogłoby mówić przeciwko nam, trudniej jest poradzić sobie z bandą starającą się zrobić wszystko, abyśmy byli nieszczęśliwi. Grupy działają tak, że zawsze kilka osób jest najbardziej lubianych. W mniejszych może być nawet jedna. Takim osobnikom reszta stara się przypodobać, albo uważa się za takich jak oni. Dlatego często dla świra uważającego innych za debili lepiej nie podpaść. Stare mądre przysłowie mówi ,,lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć”.

Gdy jesteśmy oryginalni, wyjątkowi, a reszta identyczna, nie powinny nas dziwić ich reakcje. Cały czas będziemy nie tak się zachowywać, uśmiechać, mówić, patrzeć, myśleć, nawet oddychać. Przeszkadzamy tym którzy chcą, abyśmy byli jak oni. My tego nie potrafimy pojąć, ponieważ nie chcemy nikogo udawać. Często jesteśmy kosztem tego bardziej kreatywni i mamy więcej wartości.

 

Co można zrobić

Na początku warto poznać źródło problemu. Jest to ryzykowne, ale możliwe. W każdej grupce jest ktoś, kto nawet do nich nie pasuje. Robi wszystko, aby się upodobnić, ale nawet taki członek nie czuje się najlepiej. Nawet gdy tego nie widać, tak jest. Jeśli nie potrafimy sami znaleźć powodu naszego odtrącenia, warto z takim kimś zagadać, gdy będzie sam. W szkole, czy pracy spytać, czy nie moglibyśmy wyjść gdzieś razem i zamienić kilka słów.

Dużo bezpieczniej jest trafić na moment w neutralnym miejscu, aby wysłuchać szczerze co się o nas myśli. Nigdy nie pisać wiadomości, nie dzwonić. To dużo bardziej może być wykorzystane przeciwko nam. Najgorsze jest nie spróbować i uważać dalszym ciągu innych za gorszych od siebie.

 

Jeżeli nas wybrano na kozła ofiarnego, powód do wyzwisk, wyśmiewania, w jednej sytuacji może pomóc bójka ‘’na garażach”, innym pocisk za pocisk, a jeszcze w innym wypadku zmiana placówki, w której mam miejsce zajście.

Jeśli nic nie pomaga, warto się zaprzyjaźnić ludźmi o podobnej sytuacji. W grupie raźniej, ponieważ można razem wychodzić, imprezować i odciąć się od osób niewartych naszego czasu, a tym bardziej zaprzątania sobie nimi głowy.

Jeżeli w dalszym ciągu masz problem, odezwij się do mnie w komentarzu czy prywatnie. Chętnie porozmawiam. Na razie, zapraszam do treści o podobnej tematyce. Nie jesteś jedyną osobą przechodzącą przez to piekło, pamiętaj!

 

______________________

Może spróbuj tego?

Unsplash.com / Patryk Tarachoń

Jeśli nie radzisz sobie z kompleksami lub spotyka Cię poniżanie w szkole, odezwij się do mnie oraz wypełnij ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. 

Wiele lat temu, uporałem się ze swoimi wadami i komentarzami na swój temat. Pomimo wszystko postanowiłem o tym mówić i wspierać tych, którzy są poniżani lub wciąż nie potrafią uporać się ze swoimi defektami.

Z poniższymi ćwiczeniami, być może będzie Ci dużo łatwiej uporać się z tym co nie pozwala uwierzyć w siebie. Dołożę też wszelkich starań, aby pokazać Tobie, jak dużo znaczysz i dlaczego nie powinieneś mieć kompleksów. Zrobię wszystko, aby ułatwić Ci zrozumienie co się dzieje i jakie zachowania prowokują ludzi do poniżania Ciebie.

Wypełnij ćwiczenia

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.