Co zrobić, gdy ludzie zadają niezręczne pytania? Jak reagować, aby obcy się nie wtrącali? W jaki sposób pozbyć się wścibskich ludzi!

Jak pozbyć się wścibskich ludzi?

Co zrobić, gdy ludzie zadają niezręczne pytania? Jak reagować, aby obcy się nie wtrącali? W jaki sposób pozbyć się wścibskich ludzi!

Masz dość bycia ocenianym przez innych? Chcesz, aby ludzie przestali się interesować Twoim życiem? Niestety musisz zacząć od siebie. Jeśli nauczysz się skupiać na swoich sprawach, cieszyć się z własnych osiągnięć i swojego życia, przestaniesz interesować się życiem innych. Wtedy będzie łatwiej Ci odepchnąć wścibskie oczy i uszy. Poznaj moje metody na wścibskich ludzi!

Moja metoda i podejście

Zawsze to samo… Jednemu przeszkadza nasz wygląd, innemu strój, a jeszcze innemu nasze wybory. To nie nasz problem, gdy inni nie dopuszczają do siebie zdania innych oraz dowartościowują się pouczaniem innych. Jeśli nie krzywdzisz tym ludzi, masz prawo żyć po swojemu, argumentować swoje wybory, a nawet się nie tłumaczyć.

Nie interesuję się życiem innych, a gdy ktoś mi się zwierza, zostawiam to dla siebie. Wielokrotnie plotkowano na mój temat. Już od dziecka zauważałem takie zachowania. Nie podobało mi się to i dotarło do mnie, że to nie w porządku interesować się sprawami, które mnie nie dotyczą. Jeśli ktoś mi się zwierza wysłuchuję, wypowiem się, ale też podkreślając, że to tylko moje zdanie i rozmówca ma prawo podejmować własne decyzje. Na tym polega budowanie zaufania, którego lepiej tracić, ponieważ odzyskanie zaufania nie jest łatwe.

Sprawdź książkę Przygotuj się na Start w której znajdziesz więcej takich przemyśleń. Dowiedz się, z jakimi wyzwaniami mierzą się młodzi ludzie.

Zadajesz sobie to pytanie?

Gdy jestem oceniany, jest to pierwsze, co sobie myślę – dlaczego to robi? Co może być powodem, że mnie ocenia?

Słaba sytuacja w domu, pracy, a może ogólnie nie jest zadowolony ze swoich wyborów? Może uważa swoje życie za nudne, więc interesuje się moim? Powód możemy analizować i mieć rację, a możemy się mylić. Ostatecznie i tak widzimy, że coś jest nie tak, skoro ktoś się nad nami wywyższa.

Z jednej strony można byłoby pomyśleć, że skoro tyle osób zwraca nam uwagę, może coś z nami jest nie w porządku? Czasem postępujemy źle i dobrze, że bliscy nam to uświadamiają. Jednakże bywa też tak, że podświadomie wybieramy ludzi nieszczęśliwych i dajemy się im oceniać.

Metody na wścibskich ludzi

Poniżej dzielę się z Tobą moimi sprawdzonymi metodami, dzięki którym mam większy spokój od wścibskich ludzi. Oczywiście czasem walka bywa zacięta, ale najczęściej poniższe metody się sprawdzają i przy okazji poprawiają mi nastrój.

  1. Omijaj ludzi, którzy wiesz, że są wścibscy.
  2. Szukaj wymówek (typu śpieszę się), lub powiedz, że nie chcesz o tym rozmawiać.
  3. Otaczaj się osobami, przy których dobrze się czujesz.
  4. Dawaj najmniej prawdopodobne odpowiedzi (np. po co mi dzieci, może już mam, ale nie wiem?).
  5. Gdy zwracają Ci uwagę, bądź ironiczny i nie traktuj pytań poważnie.
  6. Odpowiadaj pytaniem na pytanie.
  7. Gdy słyszysz, że ktoś usłyszał coś na Twój temat, zmieniaj wersję wydarzeń (np. to nie było u mnie, tylko u sąsiadów z góry).
  8. Zacznij zadawać jeszcze bardziej niezręczne pytania.
  9. Zmień temat na taki, który jest popularny (polityka, religia lub coś, czym interesuje się druga osoba).

Niezręczne pytania trudno zignorować, a jeszcze trudniej o nich zapomnieć. Dlatego wolę od razu dać do zrozumienia, że nie zamierzam na nie odpowiadać lub jeśli ktoś jest natarczywy, odpowiadam w ironiczny sposób. Jeśli rozmówca nie odpuszcza, mówię wprost, że nie chcę o tym rozmawiać.. Ostatecznie są to sposoby, które pomagają, jeśli korzysta się z nich w sposób kulturalny i taktowny.

Czy porównywanie się jest potrzebne?

W sytuacji, gdy inspirujesz się czyimiś sukcesami, ktoś jest dla Ciebie przykładem, to jest normalne. Co innego gdy zazdrościsz lub zakładasz, że beznadziejnie Ci idzie, ponieważ są lepsi od Ciebie. Wszyscy uważani przez Ciebie za lepszych, musieli pokonać drogę, aby odnieść sukces. Jeśli osiągnęli ten sukces za szybko, nie mogli spokojnie popełniać błędów. Wytrwale pracuj, a dojdziesz do perfekcji. Pamiętaj o tym i nie oceniaj się z pryzmatu innych.

Dołącz do naszej rozmowy w komentarzach. 🙂 Czekamy na Ciebie w dyskusji poniżej!

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kp
kp
3 maja 2023 22:53

moja metoda sprawdza sie od lat

Żaneta
Żaneta
3 kwietnia 2022 09:08

Dzień dobry. Wszystko fajnie tylko co Pan proponuje na osobę, która nie rozumie aluzji i na każdą odpowiedź typu, że po co chce wiedzieć, że nie chce odpowiadać na to pytanie odpowiada, że czy to zbrodnia, że chce wiedzieć to i to albo czy to tak trudno odpowiedzieć na to pytanie?!

Weronika
Weronika
4 marca 2022 14:54

Dobrze jest zmieniać temat, zbywać rozmówcę albo odpowiadać pytaniami na pytania.

Ewelina
Ewelina
4 marca 2022 12:41

Nie przejmuje sie tym o co ludzie mnie pytaja. Zmieniam temat albo sprowadzam rozmowe na inne tory.

Emil WolkoD
4 marca 2022 13:19

Trzeba się uspokoić nabrać powietrza i spokojnie odpowiedzieć że dziekuje się za troskę ale są sprawy o których nie chcemy mówić

Adam Szyszko
Adam Szyszko
4 marca 2022 16:08

Sugerowalbym nie odpowiadac bo gdy ktos zadaje niewygodne pytania nalepiej ignorowac

Shopping Cart
12
0
Would love your thoughts, please comment.x