Unsplash.com

Jak oczyścić film z szumów? W jakim programie najlepiej od szumieć nagranie wideo? Dlaczego oczyszczenie filmu z szumu i hałasów jest istotne!

Dźwięk w filmie jest niezwykle ważny. Podobnie jak jakość obrazu widzianego przez oglądających. Od szumienie filmu nie jest wcale takie trudne i każdy jest wstanie to zrobić, bez większego wysiłku. Poniżej opowiem o moim sposobie, jaki wykorzystuje przy pracy nad wideo.

Jakim programem od szumieć dźwięk filmu?

Nawet jeśli chcielibyście nagrać swoją piosenkę czy cover, należy ścieżkę dźwiękową z Waszym wokalem od szumieć. Z pomocą przychodzi darmowy program Audacity. Jest bardzo dobrym programem, a po pobraniu wersji 2.2.2 jestem niezwykle zadowolony z jakości jaką zostawia mi program do dalszej pracy.

Jak od szumieć dźwięk z filmu?

W zależności od programu w którym montujecie film, powinna widnieć opcja wyeksportowania ścieżki dźwiękowej wideo tudzież edycji dźwięku w zewnętrznym programie do obróbki audio.

Gdy już mamy nagranie, otwieramy je w programie Audacity. W zależności od czasu trwania nagrania audio, pojawi się on w programie, po czym powinniśmy odnaleźć fragment, w którym słychać jedynie szum, nic poza tym (głos, muzyka), tylko to czego chcielibyśmy się pozbyć ze słyszanego otoczenia.

Ramka w kolorze niebieskim pokazuje opcje powiększania i zmniejszania ścieżki. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć poszukiwany fragment, co usprawnia również poruszanie się po osi z dźwiękiem.
W ramce koloru żółtego, zaznaczony jest fragment ścieżki z szumem, który wskaże programowi, czego chcemy się pozbyć w całym filmie.

Jak oczyścić film z szumów? W jakim programie najlepiej od szumieć nagranie wideo? Dlaczego oczyszczenie filmu z szumu i hałasów jest istotne!

Po zaznaczeniu fragmentu przechodzimy do paska menu, skąd wybieramy opcję Efekt, a następnie Redukcja szumu. W miejscu „Krok 1” wybieramy Uzyskaj profil szumu (kolor zielony).

Po pobraniu przez program próbki szumu, okienko zniknie, a my musimy zaznaczyć całą ścieżkę (najlepiej klikając na nią dwa razy), a następnie ponownie przejść do efektu redukcji szumu i wybrać opcję Ok pod „Krokiem 2” (kolor czerwony). Na screenie widać inne opcje niż te domyślne, ponieważ ustawiłem sobie Redukcję szumu na 14, czułość na 10, a wygładzenie częstotliwości na 5.

Jak oczyścić film z szumów? W jakim programie najlepiej od szumieć nagranie wideo? Dlaczego oczyszczenie filmu z szumu i hałasów jest istotne!

Aby zapisać przechodzimy do paska menu, następnie Plik > Eksportuj > Eksportuj jako WAV.

Cała filozofia, nagranie mamy czyste, teraz pozostało je jedynie dodać pod filmem, tak aby zgadzał się z ruchem ust osób na filmie oraz idealnie wpasował się pod momenty, w których dźwięk był pierwotnie.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.