Jak zrobić idealne selfie? O czym pamiętać podczas sesji zdjęciowej? Kilka cennych porad dla fotografów, modeli i amatorów!
Od kilku miesięcy moją uwagę zwraca sposób, w który ludzie robią sobie selfie przed lustrem. Nie dziwię się, że ich zdjęcia nie zdobywają polubień, a ich profile są pomijane. Poniższy tekst powstał we współpracy z Gosią Bielawiec, modelką która podzieliła się z nami swoimi poradami, odnośnie pozowania przed obiektywem. Sugestie wykorzystałem w poniższym artykule, który powinien pomóc robić Ci lepsze zdjęcia do social-media!
Nie zasłaniaj twarzy telefonem
Gdy robimy sobie zdjęcie przed lustrem patrząc w ekran telefonu, albo co gorsza zasłaniając fleszem całą swoją postać, dostaję szału! Nie wiem w jakim celu ludzie zaśmiecają Instagram lub inne portale społecznościowe, takimi zdjęciami? Po pierwsze selfie jest zapychaczem profilu. Nie polecam iść w tę stronę, nawet jeśli takie zdjęcia są modne. Jeśli już robisz sobie selfie w odbiciu lustra, trzymaj telefon niżej, a w odbiciu lustra patrz na obiektyw. Wtedy chociaż będzie coś widać, a Ty utrzymasz kontakt wzrokowy z odbiorcą zdjęcia.
Nie patrz wprost na obiektyw, zawsze lekko nad
Patrzenie wprost w soczewkę obiektywu, jest najczęstszym błędem. Zawsze patrze delikatnie nad obiektyw. Wtedy dzięki podniesionej powiece, Twoje oko będzie wydawało się większe. Przy okazji nie będziesz wyglądać na osobę zaspaną lub nieprzytomną.
Nie rób dzióbków
Chociaż robienie tz. dzióbków do aparatu jest obecnie modne, lepiej nie psuć zdjęcia zbędnymi elementami. Składanie w ten sposób ust powinno sprawiać, że usta będą wydawać się większe, ale żeby się udało należy potrafić tak zrobić, a poza tym nie u każdego wygląda to dobrze. Zapamiętaj więc, że składanie ust jak do pocałunku, nie wygląda dobrze. Można zrobić takie zdjęcie dla żartu. Żeby zdjęcie wyglądało lepiej, możesz rozchylić je delikatnie, aby nie wyglądały na zaciśnięte i ładniej się prezentowały.
Ustawiaj się bokiem nie tylko do selfie
Nigdy nie stawaj do zdjęcia na wprost obiektywu, tylko tz. skosami. Również głowę ustawiaj profilem, z którego lepiej się prezentujesz. Wtedy ciało lepiej się przedstawia na zdjęciu, a także wygląda profesjonalniej.Rób makijaż adekwatni do sesji
Nie musisz się rozbierać, aby atrakcyjnie wyglądać na selfie
Żeby fotografia wyszła bardziej atrakcyjnie, wiele dziewczyn pozuje do zdjęć w bieliźnie lub skromnych kreacjach. Oczywiście nie ma nic złego w pokazywaniu swojego ciała, aczkolwiek atrakcyjność nie polega tylko na odsłanianiu ramion, pokazywaniu dekoltu i fotografowaniu się w samej bieliźnie. Zdjęcie można wykonać w atrakcyjny sposób na wiele innych sposobów. Znaj własne ciało i wiedz że każdy z nas jest piękny – bycie pewnym siebie to podstawa.
Baw się pozowaniem
Nie bój się wygłupiać, próbować różnych poz i metod wykonywania zdjęć. Jeśli nie wykonujesz zdjęć klasycznym aparatem z kliszą, nie musisz się martwić o zmarnowanie taśmy z klatami filmu. W moim przypadku najlepiej wychodzą zdjęcia, gdy nie wiem, że ktoś mnie fotografuje. Zdjęcia z zaskoczenia nauczyły mnie nieprzejmowania się aparatem, dlatego często na zdjęciach patrze w różne strony, zajmuję się czymś podczas sesji.
Pamiętaj o ustawieniu nóg czy rąk
Ułożenie rąk i nóg na zdjęciach, zawsze jest kłopotliwe. W zależności od rodzaju sesji, możesz założyć ręce na siebie, włożyć do kieszeni lub położyć na kolanie. Nogi możesz złączyć, lekko rozłożyć lub położyć jedną na drugą. Często siada się bokiem, aby portret wypadł profesjonalnie.
Nie zapominaj o umyciu włosów przed sesją
Dbanie o higienę ma znaczenie w wielu aspektach życia, zwłaszcza w fotografii. Przetłuszczone włosy, brudne ciało czy wygniecione ubrania, źle prezentują się na zdjęciach. Wyjątkiem bywa fotografia reportażowa, gdy fotograf wykonuje zdjęcia np. służbom w trakcie pracy czy górnikom. Podczas sesji fotograficznej, nawet jeśli mamy zostać ubrudzeni farbą, należy przybyć zadbanym.
Zadbaj o szczegóły swojego selfie
Wystające ramiączka od stanika, źle ułożony kołnierzyk, czy odstające włosy, są elementami, które mogą popsuć zdjęcie. Zwróć uwagę dla fotografa, aby przed zrobieniem zdjęcia patrzył na tego typu szczegóły. Upewnij się o kolorach stylizacji, żeby nałożyć pod nią odpowiednią bieliznę. Najlepiej posiadać cielistą, gdyż w razie wystającego ramiączka będzie prościej je usunąć.
Pamiętaj o odpowiedniej atmosferze podczas sesji
Nawet jeśli robisz zdjęcia depresyjne, smutne i pełne negatywnych uczuć, pamiętaj, że należy zadbać o to, aby wszystkim towarzyszyła przyjazna atmosfera. Ucz się oddzielać emocje przedstawiane na fotografii od tej, która towarzyszy we współpracy. To bardzo ważne.
Zawsze ceń czas drugiej osoby
Jeśli zdjęcia wykonuje Ci ktoś inny, doceniaj wkładaną pracę drugiej osoby. Panuj nad emocjami, przedstawiaj swoje odczucia na spokojnie. Jeśli coś przeszkadza podczas sesji, zwróć uwagę, że słońce razi Cię prosto w oczy, zapytaj o możliwość przesunięcia się czy spróbowania innego kadru. Gdy czujesz, że fotograf sobie nie radzi, nie bój się zaproponować czegoś od siebie. Wtedy nie zmarnujecie oboje czasu, a prawdopodobnie zaproponujesz coś od siebie.
Zawsze podpisuj autorów zdjęcia
Zwykle na zdjęciach nie ma logo ani podpisu autora, ale jeśli ktokolwiek inny robił Ci zdjęcie, podpisuj fot. AUTOR, makup itd. W portalach społecznościowych typu Instagram oznaczaj na nich autorów i osoby współpracujące przy powstaniu zdjęcia. To nie tylko reklama, ale także dodatkowa wartość dla zdjęć.
Więcej porad w komentarzach
Mam nadzieję, że kilka powyższych porad przyda Ci się w pracy nad nowymi zdjęciami, a przy tym sprawi, że Twoje fotografie będą lepiej się prezentować.
Odwiedź również fanpage w portalu Faceobook Małgorzata Bielawiec Fotomodel, oraz profil Instagram @La.Frambuesa, na którym dostępne są nowe zdjęcia Gosi.
Jeśli masz swoje porady lub spostrzeżenia, podziel się nimi w komentarzach. Zobacz, co pozostałe osoby dodały od siebie! 🙂
modelka Gosia Bielawiec / fot. Leszek Grzegrzółka
Bardzo przydatne porady. Jak ja nie lubię patrzeć na dziubki, zwłaszcza przy prezentowaniu pomadek. Też mi się zdarza robić błędy w fotografowaniu 😉
Błędy w fotografowaniu zdarzają się większości z nas, natomiast robienie ich celowo (czyt. dziobki), jest nie tyle co nieprofesjonalne, ale przede wszystkim źle wygląda.
Wydaje mi się, że kluczowe zawsze w dobrych zdjęciach jest stosowanie tego co najprostsze a zarazem najważniejsze. Chodzi mi o kadr – nie z przyłożenia cyknięte tylko z wybraniem tego co jest widoczne na zdjęciu raz jak to jest widoczne. Nie potrzeba filtrów ani niczego, bo filtry robić może otoczenie. Najważniejsze zdaje się dobre oszacowanie co powinno być widoczne na tym zdjęciu oraz w jakich proporcjach.
Nie znam się na fotografii, ale myślę, że dobry fotograf wie, co składa się na dobre zdjęcie. 😉 Co do #selfie, w tej kwestii uważam, że odpowiednie ustawienie ciała, patrzenie w obiektyw i tym samym niezasłanianie twarzy, są podstawą dobrego zdjęcia „z ręki”. 🙂
Zastosuję te porady przy najbliższej sesji zdjęciowej 🙂
Stosuje te porady w swojej pracy i się sprawdzają. Jeśli masz swoje spostrzeżenia dotyczące robienia zdjęć, zachęcam do podzielenia się nimi tutaj. 🙂
Ja rzadko robię sobie zdjęcia, bardziej wolę fotografować kogoś bądź otoczenie, świetne porady na pewno się przydadzą 🙂
W blogowaniu warto zapoznawać się nie tylko z tworzeniem treści, ich promocją i innymi technicznymi sprawami, ale też z fotografią, bo np. prowadzenie kanałów social-media bez własnych zdjęć, jest mało skuteczne.
Ważne jest robić zdjęcia w czystej przestrzeni a nie na tle brudnych butów walających się po korytarzu.
Gdy przeglądam zdjęcia, kilka selfie z rzędu jest w nieuporządkowanych pomieszczeniach, więc sugestia w dziesiątkę! 🙂
Robię wszystkie możliwe błędy 😂
Ja nie przykładam aż takiej uwagi do social-media, natomiast są pewne elementy, które irytują wśród użytkowników publikujących w internecie.
Ale jednak czasem trzeba żeby widzowie otrzymywali regularnie treść
To prawda, regularność jest istotna, aczkolwiek jakość publikowanych treści także. Dlatego czasem autorzy publikują rzadziej, ale stawiają na konkret. 🙂 Później ktoś kto przegląda ostatnie treści, ma konkrety, a nie zapychacze. 😉 Zgadzasz się ze mną?