Jak zrobić idealne selfie? O czym pamiętać podczas sesji zdjęciowej? Kilka cennych porad dla fotografów, modeli i amatorów!

Jak nie robić selfie? Pozowanie do zdjęć!

Jak zrobić idealne selfie? O czym pamiętać podczas sesji zdjęciowej? Kilka cennych porad dla fotografów, modeli i amatorów!

Od kilku miesięcy moją uwagę zwraca sposób, w który ludzie robią sobie selfie przed lustrem. Nie dziwię się, że ich zdjęcia nie zdobywają polubień, a ich profile są pomijane. Poniższy tekst powstał we współpracy z Gosią Bielawiec, modelką która podzieliła się z nami swoimi poradami, odnośnie pozowania przed obiektywem. Sugestie wykorzystałem w poniższym artykule, który powinien pomóc robić Ci lepsze zdjęcia do social-media!

Nie zasłaniaj twarzy telefonem

Gdy robimy sobie zdjęcie przed lustrem patrząc w ekran telefonu, albo co gorsza zasłaniając fleszem całą swoją postać, dostaję szału! Nie wiem w jakim celu ludzie zaśmiecają Instagram lub inne portale społecznościowe, takimi zdjęciami? Po pierwsze selfie jest zapychaczem profilu. Nie polecam iść w tę stronę, nawet jeśli takie zdjęcia są modne. Jeśli już robisz sobie selfie w odbiciu lustra, trzymaj telefon niżej, a w odbiciu lustra patrz na obiektyw. Wtedy chociaż będzie coś widać, a Ty utrzymasz kontakt wzrokowy z odbiorcą zdjęcia.

Nie patrz wprost na obiektyw, zawsze lekko nad

Patrzenie wprost w soczewkę obiektywu, jest najczęstszym błędem. Zawsze patrze delikatnie nad obiektyw. Wtedy dzięki podniesionej powiece, Twoje oko będzie wydawało się większe. Przy okazji nie będziesz wyglądać na osobę zaspaną lub nieprzytomną.

Nie rób dzióbków

Chociaż robienie tz. dzióbków do aparatu jest obecnie modne, lepiej nie psuć zdjęcia zbędnymi elementami. Składanie w ten sposób ust powinno sprawiać, że usta będą wydawać się większe, ale żeby się udało należy potrafić tak zrobić, a poza tym nie u każdego wygląda to dobrze. Zapamiętaj więc, że składanie ust jak do pocałunku, nie wygląda dobrze. Można zrobić takie zdjęcie dla żartu. Żeby zdjęcie wyglądało lepiej, możesz rozchylić je delikatnie, aby nie wyglądały na zaciśnięte i ładniej się prezentowały.

Ustawiaj się bokiem nie tylko do selfie

Nigdy nie stawaj do zdjęcia na wprost obiektywu, tylko tz. skosami. Również głowę ustawiaj profilem, z którego lepiej się prezentujesz. Wtedy ciało lepiej się przedstawia na zdjęciu, a także wygląda profesjonalniej.Rób makijaż adekwatni do sesji

Nie musisz się rozbierać, aby atrakcyjnie wyglądać na selfie

Żeby fotografia wyszła bardziej atrakcyjnie, wiele dziewczyn pozuje do zdjęć w bieliźnie lub skromnych kreacjach. Oczywiście nie ma nic złego w pokazywaniu swojego ciała, aczkolwiek atrakcyjność nie polega tylko na odsłanianiu ramion, pokazywaniu dekoltu i fotografowaniu się w samej bieliźnie. Zdjęcie można wykonać w atrakcyjny sposób na wiele innych sposobów. Znaj własne ciało i wiedz że każdy z nas jest piękny – bycie pewnym siebie to podstawa.

Baw się pozowaniem

Nie bój się wygłupiać, próbować różnych poz i metod wykonywania zdjęć. Jeśli nie wykonujesz zdjęć klasycznym aparatem z kliszą, nie musisz się martwić o zmarnowanie taśmy z klatami filmu. W moim przypadku najlepiej wychodzą zdjęcia, gdy nie wiem, że ktoś mnie fotografuje. Zdjęcia z zaskoczenia nauczyły mnie nieprzejmowania się aparatem, dlatego często na zdjęciach patrze w różne strony, zajmuję się czymś podczas sesji.

Pamiętaj o ustawieniu nóg czy rąk

Ułożenie rąk i nóg na zdjęciach, zawsze jest kłopotliwe. W zależności od rodzaju sesji, możesz założyć ręce na siebie, włożyć do kieszeni lub położyć na kolanie. Nogi możesz złączyć, lekko rozłożyć lub położyć jedną na drugą. Często siada się bokiem, aby portret wypadł profesjonalnie.

Nie zapominaj o umyciu włosów przed sesją

Dbanie o higienę ma znaczenie w wielu aspektach życia, zwłaszcza w fotografii. Przetłuszczone włosy, brudne ciało czy wygniecione ubrania, źle prezentują się na zdjęciach. Wyjątkiem bywa fotografia reportażowa, gdy fotograf wykonuje zdjęcia np. służbom w trakcie pracy czy górnikom. Podczas sesji fotograficznej, nawet jeśli mamy zostać ubrudzeni farbą, należy przybyć zadbanym.

Zadbaj o szczegóły swojego selfie

Wystające ramiączka od stanika, źle ułożony kołnierzyk, czy odstające włosy, są elementami, które mogą popsuć zdjęcie. Zwróć uwagę dla fotografa, aby przed zrobieniem zdjęcia patrzył na tego typu szczegóły. Upewnij się o kolorach stylizacji, żeby nałożyć pod nią odpowiednią bieliznę. Najlepiej posiadać cielistą, gdyż w razie wystającego ramiączka będzie prościej je usunąć.

Pamiętaj o odpowiedniej atmosferze podczas sesji

Nawet jeśli robisz zdjęcia depresyjne, smutne i pełne negatywnych uczuć, pamiętaj, że należy zadbać o to, aby wszystkim towarzyszyła przyjazna atmosfera. Ucz się oddzielać emocje przedstawiane na fotografii od tej, która towarzyszy we współpracy. To bardzo ważne.

Zawsze ceń czas drugiej osoby

Jeśli zdjęcia wykonuje Ci ktoś inny, doceniaj wkładaną pracę drugiej osoby. Panuj nad emocjami, przedstawiaj swoje odczucia na spokojnie. Jeśli coś przeszkadza podczas sesji, zwróć uwagę, że słońce razi Cię prosto w oczy, zapytaj o możliwość przesunięcia się czy spróbowania innego kadru. Gdy czujesz, że fotograf sobie nie radzi, nie bój się zaproponować czegoś od siebie. Wtedy nie zmarnujecie oboje czasu, a prawdopodobnie zaproponujesz coś od siebie.

Zawsze podpisuj autorów zdjęcia

Zwykle na zdjęciach nie ma logo ani podpisu autora, ale jeśli ktokolwiek inny robił Ci zdjęcie, podpisuj fot. AUTOR, makup itd. W portalach społecznościowych typu Instagram oznaczaj na nich autorów i osoby współpracujące przy powstaniu zdjęcia. To nie tylko reklama, ale także dodatkowa wartość dla zdjęć.

Więcej porad w komentarzach

Mam nadzieję, że kilka powyższych porad przyda Ci się w pracy nad nowymi zdjęciami, a przy tym sprawi, że Twoje fotografie będą lepiej się prezentować.

Odwiedź również fanpage w portalu Faceobook Małgorzata Bielawiec Fotomodel, oraz profil Instagram @La.Frambuesa, na którym dostępne są nowe zdjęcia Gosi.

Jeśli masz swoje porady lub spostrzeżenia, podziel się nimi w komentarzach. Zobacz, co pozostałe osoby dodały od siebie! 🙂

modelka Gosia Bielawiec / fot. Leszek Grzegrzółka

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
30 czerwca 2020 21:40

Bardzo przydatne porady. Jak ja nie lubię patrzeć na dziubki, zwłaszcza przy prezentowaniu pomadek. Też mi się zdarza robić błędy w fotografowaniu 😉

Maria
Maria
11 września 2023 13:47

Staram się nie oceniać. Według mnie to jest prywatna sprawa każdego człowieka, jakie zdjęcie sobie (no właśnie – sobie, więc co do tego innym…) robi. A jeśli coś mi nie odpowiada, z tych czy innych względów, staram się po prostu nie patrzeć. Nie muszę. Uważam, że zbyt dużo teraz w przestrzeni publicznej nagości, ale jeśli ktoś chce fotografować się nago – nie moja sprawa. Reaguję natomiast, gdy widzę zdjęcia z (zwłaszcza nagimi lub półnagimi) dziećmi. Bo maluch nie jest przedmiotem, nie jest „kwiatkiem do kożucha”. To człowiek z własną godnością i własnymi prawami, który kiedyś może mieć pretensje do rodziców/rodzica z powodu upublicznienia jego wizerunku, może jeszcze w sytuacji raczej nie do pokazywania (karmienie, załatwianie się, kąpiel…).

ToTemat
20 października 2022 12:37

Wydaje mi się, że kluczowe zawsze w dobrych zdjęciach jest stosowanie tego co najprostsze a zarazem najważniejsze. Chodzi mi o kadr – nie z przyłożenia cyknięte tylko z wybraniem tego co jest widoczne na zdjęciu raz jak to jest widoczne. Nie potrzeba filtrów ani niczego, bo filtry robić może otoczenie. Najważniejsze zdaje się dobre oszacowanie co powinno być widoczne na tym zdjęciu oraz w jakich proporcjach.

CzarKosmetykow
23 maja 2022 10:41

Zastosuję te porady przy najbliższej sesji zdjęciowej 🙂

Justyna
30 czerwca 2020 20:08

Ja rzadko robię sobie zdjęcia, bardziej wolę fotografować kogoś bądź otoczenie, świetne porady na pewno się przydadzą 🙂

Anxi11
Anxi11
30 czerwca 2020 07:37

Ważne jest robić zdjęcia w czystej przestrzeni a nie na tle brudnych butów walających się po korytarzu.

Danka
Danka
29 czerwca 2020 07:19

Robię wszystkie możliwe błędy 😂

Danka
Danka
2 lipca 2020 07:27

Ale jednak czasem trzeba żeby widzowie otrzymywali regularnie treść

Shopping Cart
16
0
Would love your thoughts, please comment.x