Unsplash.com

Jak skutecznie się zmotywować aby poznać i zbudować swoją wartość? Tym razem o tym czy na pewno znasz siebie oraz w jaki sposób możesz być z siebie osobą zadowoloną!

W byciu dumnym z samego siebie nie ma nic złego. Nawet dobrze gdy czujemy się zadowoleni z i mamy wysokie ego. Gdy do tego jesteśmy optymistyczni wobec swoich dokonań jest jeszcze lepiej. Wszystko się zmieni gdy zaczniemy przesadzać. Afiszować się tym jacy jesteśmy, nadgorliwie zwracając na siebie uwagę.

Jakie więc ma zalety bycie dumnym z samego siebie, kiedy działa na nas pozytywnie, a kiedy wręcz przeciwnie? Zostań, przemyśl, skomentuj.

Czym się różnimy?

Stracić kontrolę nad sobą jest bardzo łatwo. Dlatego bycie zadowolonym z samego siebie wadzi gdy zaczynamy przesadzać. Wtedy potrafimy wyrządzić wiele szkód. Zrazić do siebie ludzi, po drugie przeszkadzać naszej podświadomości. W końcu udawanie najważniejszego w tłumie nawet nam samym z czasem może zacząć przeszkadzać.

Większość z nas załóżmy, że porównuje się do kogoś innego. Osób które przykładowo w jakiś sposób nam imponują, są lepsi w różnych zadaniach, bardziej lubiani przez towarzystwo.
Z tego powodu sugeruję dla tych którzy mają z tym kłopot, aby spróbowali tych kilku sposobów.

Zmień nastawienie

Z mojego punktu widzenia, ludzie nie lubią udawania. Bycie oryginalnym, szczerym i prawdziwym ma branie. Jeżeli jest się dobrym człowiekiem, ma otwarte serducho na innych, potrafi wysłuchać i uszanować otoczenie, nie będzie musiał nikogo udawać.

Każdy z nas jest w czymś dobry. Zna się na czymś lub coś podziwia. Jeżeli robi na Tobie wrażenie malowanie, rzeźbiarstwo, mechanizacja, programowanie, pisania czy inne kierunki, idź w to! Nie czekaj tylko próbuj, nie wyszło? Trudno, staraj się w inny sposób.

Nie krytykuj się

Wychodząc z założenia jak jest się wspaniałym, nie jest na plus, natomiast doszukiwanie w sobie minusów, jest jeszcze gorszym krokiem. Pogódź się z tym jak wyglądasz lub brzmisz gdy się śmiejesz. Jesteś człowiekiem i masz prawo czuć szczęście bez znaczenia na to co mówią inni.

Jeśli masz pasje które Cię relaksują to nie porównuj się doszukując kto jest w czymś lepszy od Ciebie. Po prostu rób co kochasz i miej gdzieś zdanie innych. Nawet jeżeli inni są lepsi od Ciebie. Prawdopodobnie oni znudzą się sukcesem, a Ty będziesz mieć pełną kontrolę nad tym co robisz. Jeśli nawet nie, w momencie sukcesu konkurencja nie powinna mieć znaczenia skoro i tak będziesz najlepszym z najlepszych.

Rozwijaj się, doszukuj nowych technik. Ważne abyśmy czuli radość i odpoczynek z czegoś co nas cieszy niż przytłacza. Nie przejmuj się jeśli na początku nie wychodzi. Najbardziej znane osoby zaczynały od zera.

Bez pośpiechu

Wykonywanie swoich zadań i obowiązków jak najszybciej aby mieć je za sobą, tudzież wkurzanie się na innych za konieczność robienia tego, nie poprawi naszego nastroju. W domu można rozplanować  dyżury kto czym i kiedy się zajmie. Ktoś coś zawali? Mechanizm staje i robi się „chlew”, więc należy szukać sposobów na zmobilizowanie tych z którymi mieszkamy. Dlaczego mamy robić za innych i się wykończać?

Uszanuj swój czas, nigdy nie pozwól aby ktoś Ci go odebrał

– Patryk Tarachoń

Pamiętaj aby brać się do roboty gdy masz ambicję to zrobić. Jeżeli nie odpocznij, nie przekładając na inny termin. Musimy wtedy szukać sposobu aby zrobić to natychmiast. Muzyka którą lubimy, dźwięki uspakajające czy zmiana wystroju w miejscu gdzie czeka na nas zadanie.

Istotne jest aby potrafić docenić swój czas. Nie poświęcać się w 100% pracy jak i rodzinie. Trzeba znajdować czas dla siebie, sportu, zdrowia, motywacji. Czytania książek rozwijających nasz umysł, organizowania czasu ze znajomymi, przyjaciółmi, dalekimi krewnymi. Praca nie powinna być aż tak ważna i tylko dla pieniędzy. Przecież ,,pieniądze to nie wszystko”. Liczy się też szacunek współpracowników, szefa, uznanie przełożonego.

Każdy z nas jest wyjątkowy

Nie ma osób gorszych czy lepszych. Różnimy się kompetencjami, zdolnościami lub ambicjami w różnych kategoriach. Nie możemy wszyscy lubić tego samego, być dobrzy w każdej dziedzinie i znać się na wszystkim. Gdyby tak było, trudniej byłoby nam znaleźć miejsce na Ziemi. Poza tym byłoby nudno, nie dyskutowalibyśmy i podejmowali takie same decyzje, co w efekcie każdy z nas przeżywałby życie prawie identycznie.

Wszystkiego można się nauczyć. Nawet jeżeli talent to utrudnia

– Patryk Tarachoń

Osobiście uznaje człowieka gorszego za takiego, który myśli o sobie jak bóstwie, uważa przemoc za najlepsze rozwiązanie, nie potrafi szukać argumentów i zakłada zawsze tylko jeden scenariusz. W niektórych sytuacjach może i mają rację, jednakże uważam to za rzadkość.

Nie oceniam też człowieka po okładce. Czasem los postanowił aby był chory, złośliwy na innych czy miał uraz do starszych lub młodszych. Być może ktoś zrobił krzywdę i nie zbliża się do ludzi lub ma inny uraz fizyczny czy psychiczny. Każdy z nas jest silny na tyle ile życie mu narzuciło. Wszystkich nas mogą spotkać jeszcze gorsze momenty.

Każdy z nas coś poświęca

Nie zawsze od razu. Sytuacje wciąż na nas czekają. Przeszkody, nie życzliwe postacie czy inne zakręty wymagające podjęcia wyzwania. I chociaż sam jeszcze wiele nie widziałem, nie słyszałem i nie odczułem, jestem świadomy jak prawe co dzień sporo się uczę, z przeróżnych elementów jakie szykuje mi kolejny wschód słońca.

Skoro nie ma nic za darmo, warto określać swoje życie po swojemu. Jeżeli praca jest najważniejsza, nie można krytykować tych którzy chcą spędzać więcej czasu z rodziną. Tak samo jest odwrotnie. Trudno w życiu mieć wszystko, jedyne co jesteśmy wstanie zrobić, to próbować pogodzić ze sobą to co jest dla nas priorytetem.

Skąd więc pozytywna duma?

Stąd właśnie bierze się pozytywna duma. Z docenienia samego siebie za to jakim się jest człowiekiem dla siebie i innych. Swojej rodzimy, bliskich, znajomych, przyjaciół, pracy i pasji. Nikt nie jest idealny, ale dążenie do ideału nie jest złe.

Jeżeli nie krzywdzimy innych, nie staramy się dla wszystkich jak najlepiej tylko tak, aby było dobrze, profesjonalnie, wystarczy aby dawać innym uśmiech i powód aby byli z nas dumni. Nie szukajmy ideałów aby być idealni. My bądźmy przykładem dla innych.

Każdy krok do przodu nie jest krokiem do tyłu. Nic co jest przed nami, nie powinno nas zatrzymać

– Patryk Tarachoń

Wykonuj swoje obowiązki, pracuj i oddawaj się swoim pasjom w taki sposób aby być dumnym ze swojego działa. Ze skończonego zadania. Tak aby widzieć w tym pozytywny efekt. Nie stawiaj siebie w świetle kogoś kto nic nie osiągnął, nie ma żadnych sukcesów. Jesteś sam w sobie sukcesem, a to co potrafisz i możesz zrobić jest zalążkiem Twego osiągnięcia, pamiętaj o tym!

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.