Unsplash.com

Czasem trzeba dawać rozwinąć skrzydła innym

Jak reagować na prośbę o pomoc? W jaki sposób profesjonalnie pomagać i tłumaczyć innym aby nie odczuwać poczucia winy? Dowiedz się kogo się nie prosi o pomoc i kiedy mamy szansę być dumni z naszej pomocy!

Pomaganie jest wspaniałe. Mamy szansę się wykazać, czujemy się dowartościowani, a przy tym zyskujemy w czyiś oczach. Jest to moim zdaniem ważne, ponieważ nie wiem jak moglibyśmy żyć wśród bliskich i znajomych nic od siebie nie dając. Podobnie w szkole czy pracy, tylko należy umieć rozróżnić pomoc od wykorzystywania.

O tym pisałem ostatnio w artykule ,,Nie pozwalaj się wykorzystywać„, gdzie wyjaśniam z jakich powodów możemy nie chcieć komuś pomóc. Teraz odpowiedzmy sobie na równie ważne pytania.

Jak właściwie reagować gdy ktoś prosi o pomoc?

Niejednokrotnie byłem proszony o pomoc. Gdy chodziło o techniczne sprawy robiłem jak należy, gdy ktoś nie rozumiał tłumaczyłem. W momencie gdy się efekt nie podobał, narzucałem jak powinno być, bo tak uważałem za profesjonalne. Teraz robię jak ktoś sobie życzy i staram się nie popełniać kilku innych istotnych błędów. Jakich mianowicie?

1. Uprzedzam jak moim zdaniem powinno być

W dalszym ciągu tłumaczę jak się robi aby było dobrze. Jednakże, jeżeli ktoś woli inaczej, niech ma inaczej. Z czasem sam dojdzie do wniosków i pojmie kto miał rację. Jeżeli nie, będzie miało źle zrobione ale tak jak chciało. Zwykle w razie pretensji przypominam co należało zrobić.

2. Raz wyjaśniam i pozostawiam temat

Gdy ktoś prosi mnie o wyjaśnienie czegoś lub jest ciekaw mojej opinii wyjaśniam i już nie sprawdzam czy osobnik spełnił moje zalecenia. W sumie nie mam już na to czasu ani mnie to szczególnie nie interesuje. Wychodzę z założenia, że ludzie zwyczajnie nie chcą abym sprawdzał na bieżąco co robią w dalszych krokach. W razie problemu mogą przecież odezwać się jeszcze raz.

3. Nie narzucam się

Kiedyś prawdopodobnie tak to wyglądało z mojej strony. Nie dawałem samemu spróbować, tylko musiałem zrobić. Prawdopodobnie przez fakt, iż sam długo się uczyłem, próbowałem, popełniałem błędów i zależało mi aby uchronić przed tym innych. Niestety tę drogę każdy musi przejść. Nie wszystkie drogi są usłane płatkami róż.


4. Nie jest już mi szkoda mojej pracy

W końcu pomagam i sam gest się liczy. Jeżeli ktoś z tego nie skorzysta to i tak nie zmuszę aby dalej szło w tym kierunku, bo zmarnował mój czas. To żadna motywacja.


5. Z czasem rzucę okiem jeżeli jestem ciekaw

Gdy przypomnę sobie kogoś projekt, czy problem z jakim się zwracał, odzywam się aby wiedzieć co wynikło w danej sprawie. Czasem to dla mnie lekcja czy mój punkt widzenia się sprawdził.

Być może będziemy dumni

W ubiegłym roku pomagałem pewnej blogerce. Nie udało się nam dogadać, a może się zwyczajnie nie zrozumieliśmy? Tak czy inaczej zajrzałem ostatnio na bloga, którego pisze i jestem pod wrażeniem.

Swoje uwagi mam niezmienne, ale jestem godny podziwu temu, jak wiele napisała wspaniałych tekstów, jaki ogrom pracy włożyła w swój rozwój oraz ile czasu musiała poświęcić. Własnie dlatego dotarło do mnie, że czasem trzeba odpuścić i dać popełniać błędy aby nasz uczeń zrozumiał co jest nie tak na własnych błędach.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
26 czerwca 2018 06:10

Zgadzam się. 🙂

Antykwariat Marzeń
15 kwietnia 2018 19:47

Bardzo przydatny post uświadamiający jak powinno się podejść do tematu pomocy innym 🙂

Aneta
30 marca 2018 16:12

Bardzo trafnie to ujełeś

Katarzyna Płuska
29 marca 2018 19:28

Bardzo słuszne podejście do tematu

Shopping Cart
8
0
Would love your thoughts, please comment.x