Unsplash.com

5 kroków aby być bardziej empatycznym!

Kiedy nie mamy wyboru być miłymi? Na czym polega empatia i dlaczego warto być bardziej wyrozumiałym wobec ludzi w naszym otoczeniu? W których sytuacjach warto zachowywać się empatycznie!

Rozumienie innych, to umiejętność, która obejmuje zdolność postawienia się w sytuacji drugiego człowieka. Gdy z kimś rozmawiamy, staramy się wtedy nie powiedzieć nic co mogłoby urazić, skrzywdzić, sprawić nawet najmniejszą przykrość. Nie ukrywam, że wielokrotnie krzywdziłem ludzi, nawet tych co bardzo mi ufali. Nawet teraz zdarza mi się nieświadomie czy specjalnie powiedzieć coś, aby nie pozwolić komuś dowartościować się moim kosztem.

 

Pomimo tego robię wszystko, aby najbliższych mi osób traktować z szacunkiem i rozumieć, nawet gdy naginają cierpliwość wszystkich dookoła. Swoimi sposobami, przemyśleniami i wątpliwościami, podzielę się poniżej, w celu pokazania, że też możesz być człowiekiem z empatią, wobec ludzi dookoła.

 

Naucz się stawiać w czyjejś sytuacji

Często wiemy lub widzimy z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Wyczuwamy co mogłoby urazić, a mimo wszystko nie zwracamy uwagi na to co mówimy. Gdy wiemy, że ktoś jest wrażliwy na coś, po prostu tego nie mówmy.

Nie wiemy też co dany człowiek przeszedł, dlaczego jest taki jakim go widzimy. Nie oceniajmy z góry i starajmy się wesprzeć, a jeśli nie chcemy nie odzywajmy się lub po prostu nie próbujmy zawieść.

 

Pomyśl o tym co może czuć osoba obok

Nawet gdy w rozmowie uczestniczą osoby postronne, lepiej głęboko zastanowić się nad tym co chcemy powiedzieć. Wiecie, że w towarzystwie mogą znaleźć się ludzie, którzy nie zdradzają nam wszystkich życiowych problemów, a wyśmiewając coś, możemy nieświadomi skrzywdzić tym przyjaciela, który nie odważył się przed nami otworzyć.

 

Nie zastanawiaj się jak możesz pomóc lub ułatwić życie

Czasem lepiej nie starać się być wolontariuszem wszystkich nieszczęśliwych. Nawet propozycją pomocy można komuś sprawić przykrość. Taka osoba może poczuć, że traktujemy ją jako głupszą lub mniej odpowiedzialną za siebie. Możemy delikatnie powiedzieć, że w razie potrzeby odezwij się, razem możemy coś wymyślić, a na pewno nie zaszkodzi spróbować. Najważniejsze to się nie narzucać ze swoją pomocą, bo nawet otrzymana i wdzięczna, stanie się z czasem przytłaczająca, gdy ten komu pomożesz, nie będzie wstanie Ci tego wynagrodzić.

 

Naucz się wyrozumiałości

Ustępowanie miejsc nie tylko w autobusie, ale również na przystanku autobusowym kobiecie w ciąży, czy młodemu chłopakowi o kuli, jest gestem procentującym na Twoją korzyść. Oczywiście też nie zawsze zauważę wszystkich i wszystko, ale sam staram się być na to wyczulony i nie popełniać tego błędu.

 

Nie mów, jeśli chcesz powiedzieć coś przykrego

Wychodzę z założenia, że jeśli mam zaczynać zdanie od ,,bez urazy”, lepiej nie powiedzieć nic. Skoro nie chcę kogoś obrażać, po co na wstępie go przepraszać? Jeżeli wiem, że kogoś obrażę tym co chcę powiedzieć, po prostu staram się ubrać to w bardziej delikatne słowa. W przypadku jakiejś propozycji, zwyczajnie odmawiam, a gdy widzę, że to nic nie daje, stanowczo mówię ,,nie” i odchodzę.

 

Gdy ktoś ma wobec mnie jakieś uwagi, ja wprost wyrzucam z siebie swoje i nie żałuję tego, jeśli ktoś się prosił. Ostatnie tyczy się współpracowników czy osób, które świadomie prowokowały. Do osób które nie rozumiały co mówią lub nie mają pojęcia o mojej sytuacji, staram się grzecznie traktować i zbywać temat. Szczerze mówiąc wolę to niż robienie przykrości.

 

Dlaczego empatia wobec innych jest ważna

Niby dlaczego mielibyśmy być wyrozumiali, skoro inni nie są dla nas? Pytanie zrozumiałe i mogłoby paść, dlatego wolę wyprzedzić tych, co się nad tym głowią. Po pierwsze w życiu będziemy wielokrotnie prowokowani, a naszego zdrowia i nerwów nikt nie będzie starał się uspokoić, szybciej je powiększać. Po drugie to jak reagujemy, co mówimy i w jaki sposób traktujemy innych, wpływa na nasz wizerunek bardzo niekorzystnie.

 

Na koniec chciałbym dodać, że lepiej trzymać się ludzi pozytywnych i motywujących, niż takich, którzy starają się nam dopiec lub sami nie są empatycznymi. Pisałem o tym więcej w artykule ,,Jakimi ludźmi powinniśmy się otaczać„.

 

Ponieważ nie zawsze możemy wyczuć, że ktoś jest bardziej wrażliwy, zmęczony, nie rozumie co robi lub próbuje prowokować. My nie powinniśmy dawać się sprowokować i panować nad emocjami. Ponadto nigdy nie wiemy czy przypadkiem nie mamy do czynienia z osobą niepełnosprawną lub taką, której problem przypadkiem (nieświadomie) wyśmiewamy, opowiadając dowcip lub wypowiadając się na pokrewny temat. Warto o tym pamiętać, gdy ktoś nas wkurza, a my szukamy sposobu aby odbić piłeczkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra R. K. Stupera
Aleksandra R. K. Stupera
14 grudnia 2018 11:23

Świetnie napisane 🙂 Czasami brakuje wokół nas osób z empatią, dlatego warto zacząć od siebie i dawać dobry przykład.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 grudnia 2018 09:36

Nie chodzi nawet o dobry przykład. Nie mam pewności czy ludzie zwracają na to uwagę.

Aleksandra R. K. Stupera
Aleksandra R. K. Stupera
18 grudnia 2018 08:27

Wydaje mi się, że jednak zwracają. Dzieci na rodziców, uczniowie na nauczycieli. Nawet rówieśnicy na siebie nawzajem. Jest to zauważalne, gdy np. ktoś zatrzymuje się, by pomóc starszej osobie czy choćby ustąpi miejsce w autobusie. Ludzie takie rzeczy dostrzegają. Jednak czasami pójdą za przykładek, a czasami nie.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
18 grudnia 2018 22:47

Niestety w sytuacjach gdy komuś coś nie wychodzi, nie wszystko rozumie natychmiast, rzadziej spotykamy się z empatią. Nawet jeśli ktoś jest poniżany lub widać, że coś go peszy, częściej dołącza się do tych co dolewają oliwy do ognia, niż podejdą wesprzeć.

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x