Unsplash.com

Co jest w życiu ważne? Po czym poznać drugiego człowieka? Czego nie widzimy oceniając drugiego człowieka? Jak oceniać ludzi i czym się kierować przy poznaniu? O czym nie wiemy gdy spotykamy kogoś pierwszy raz!

Odkąd zaczynamy chodzić i mówić, jesteśmy poddawani ocenie. Najpierw rodziny, postronnych ludzi, następnie nauczycielom, pracodawcom, aż wszystkim którzy nas poznali do momentu naszego zgonu. Póki jesteśmy małymi dziećmi, nie rusza nas to. Mamy gdzieś co kto pomyśli, a wszystko zmienia się z wiekiem. Jak więc powinniśmy budować zdanie o kimś, gdy już tak robimy?

 

,,Inny nie znaczy gorszy”

Trudno jest zbudować wizerunek kogoś nieznajomego w swojej głowie, budując je przy pierwszym spotkaniu, lub gdy w ogóle nie zamieniliśmy nawet dwóch słów. Prawdopodobnie pierwsze wrażenie jest tym właściwym, ale często mylnym. Takie podejście jest nieobiektywne, i nawet nieświadomi tego, że obok przechodziliśmy, nie zasługują na takie podejście. Często tego rodzaju zachowanie powstaje z powodu zawistnego niezrozumienia kogoś kogo nie lubimy lub nie zrobił na nas dobrego wrażenia.

Dlatego z myślą o tych, którzy kiedykolwiek nie rozumieli czyiś szyderczych komentarzy na swój temat, nagrałem film motywacyjny. Opowiada o tym jak się różnimy, co czujemy po nieprawdziwych stwierdzeniach na nasz temat, oraz dlaczego niektórzy zamykają się w sobie. Zanim przejdziemy dalej, chciałbym zaprosić Cię do obejrzenia. Co zrobić gdy czujesz się odmieńcem?

 

Komu jest najłatwiej!

Niektórzy mylą ocenę z wyrokiem, bowiem czyjaś opinia okazuje się efektem naszego jednorazowego zachowania. Najłatwiej poddają własnemu zdaniu gdy sami nie poczuli nigdy nieobiektywnej krytyki. Im mniej masz pojęcia o danej rzeczy, tym bardziej z tym walczysz. Dlatego gdy ktoś nas obraża, robi to ponieważ nas nie rozumie i wychodzi z założenia, że takim podejściem nas zmieni, myli się.

Często też jest to zwykła bezmyślność. Ktoś chce być dowcipny i zaimponować towarzystwu, co niestety nie zawsze się udaje. Najprościej krytykują zapatrzeni w siebie, rozpieszczeni, ale też zakompleksieni i niedowartościowani, ponieważ pragną zaistnieć w grupie.

Osoby które trzymają z małym gronem mają moim zdaniem najłatwiej, ponieważ gdy się odetną od „hien” nie mają żadnego żalu do siebie, a krytyka jaką przyswoją pochodzi od bliskich (rodziny, przyjaciół). Co zrobić by ludzie zaczęli się szanować?

Czy możemy coś zmienić?

Najwięcej do zrobienia w tej kwestii mają rodzice. Matka i ojciec tłumaczą swym dzieciom – „dlaczego ten pan jest brudny”? Albo inna sytuacja – rodzic pierwszy pod nosem palnie „dalej brudasie” lub „grubasie” bo się śpieszy, a dzieci wszystko naśladują.

Dziecko według mnie należy również przygotować na to, co go czeka je w życiu. Wytłumaczyć, że inne dzieci są różne, dlatego zawsze powinno być sobą, nikogo nie wyśmiewać i nie pozwalać być wyśmiewanym, a czasem jeżeli nic się nie da zrobić, nie reagować, bowiem wtedy taki prostak się znudzi i zacznie szukać innego kozła ofiarnego. Dlaczego czujemy, że nikt nas nie szanuje?

 

Gdy już kogoś oceniasz

Po czym poznać drugiego człowieka? Jeżeli już musisz oceniać, nie można patrzeć jak ktoś się ubiera, ile posiada materialnie, czy ma pełną rodzinę czy nie, albo jak traktują go rodzice. Gdy już chcesz oceniać najpierw poznaj tę osobę, a później porównaj czy zgadza się według Ciebie z opinią kogoś kto mądrze ocenił tę osobę. Uważam tak ponieważ jeżeli ktoś kogoś nie lubi i wymyśla na niego plotki czy inne bzdury, nie znaczy iż tak jest!

Powinniśmy wiedzieć z kim się zadajemy, dzięki temu unikniemy sytuacji których nie chcielibyśmy przeżyć na własnej skórze, lecz z drugiej strony jeżeli już nie chcesz kogoś znać, nienawidzisz, przejdź obojętnie. Skoro z kimś dyskutujesz, poruszaj tematy ważne, a nie takie w których skrzywdzilibyśmy kogoś innego. Mając w sobie nienawiść nie będziemy szczęśliwi.

Motywacja: Inny nie znaczy gorszy – film motywacyjny, 2016

 

Zanim opuścisz stronę, chciałbym poprosić Ciebie o komentarz, nawet mały ale zawsze. Dla mnie to dawka motywacji do dalszego pisania, a przy okazji uwagi co warto zmienić. Jeżeli chcesz zostać, poniżej wybrałem kilka podobnych artykułów do których zapraszam Cię. 🙂 Dzięki!

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.