W jaki sposób się opanować, gdy puszczają nerwy? Jak uspokoić nerwy w trudnych sytuacjach? Co robić, gdy kończy się cierpliwość!

Gdy kończy się cierpliwość – co robić?

W jaki sposób się opanować, gdy puszczają nerwy? Jak uspokoić nerwy w trudnych sytuacjach? Co robić, gdy kończy się cierpliwość!

Życiowe sytuacje, niepowodzenia, a przede wszystkim postawa ludzi w naszym otoczeniu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Najtrudniej jest zachować ostatki cierpliwości, gdy ludzie przekraczają naszą granicę. Jak panować nad sobą? W jaki sposób stawiać granice? Co robić, gdy kończy się cierpliwość! Sprawdź odpowiedź i dołącz do dyskusji pod tym tekstem!

Wyczerpanie cierpliwości

Miniony tydzień był ciężki, a przy tym bardzo dołujący. Czy brak empatii, wzajemnej troski oraz zrozumienia, jest przypisany przesileniu wiosennemu? Może tylko w moim otoczeniu są tacy ludzie? Byłem wyrozumiały, kulturalny, opanowany, uśmiechnięty oraz cierpliwy.

Ilość głębokich oddechów i narysowanego uśmiechu, aby w tym tygodniu zachować minimum kultury na upartość i złośliwość ludzi, przekroczyło moją normę. Liczę na to, że osoby, które skutecznie psuły nerwy przez minione dni, chociaż uśmiechną się w przyszłym tygodniu. Jestem całkowicie wykończony, bo z niezrozumiałych mi powodów, aby cokolwiek zrobić, musiałem w tym tygodniu albo domagać się łaski, albo być nieuprzejmy celem wywalczenia minimum zrozumienia.

Jak sobie z tym radzić?

Wszystko to, kosztem bycia uprzejmym, opanowanym i cierpliwym ponad swoimi siłami. Oczywiście zdarza mi się być bardziej poirytowany, mniej cierpliwy i wyrozumiały niż zwykle. Zdarza się to większości z nas, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi.

Ostatnie lata nauczyły mnie, że chociaż nie ma sensu się kłócić, tylko lepiej odejść na bok. Jednakże, czasem należy powiedzieć swoje, nie pozwalając sobie wejść na głowę. Jednakże miniony tydzień był naprawdę trudny. Z natury nie chcę nikomu sprawiać przykrości, ale gdy ktoś przekracza moją granicę, nie muszę być uprzejmy wobec kogoś, kto ma gdzieś, co czuję.

Co można zrobić, gdy kończy się cierpliwość?

Ludzie, którzy wykorzystują zapas Twojej cierpliwości, nie wiedzą o tym. Często, nawet jeśli im to uświadomisz, oburzą się, tłumacząc to sobie jako atak z Twojej strony. Większą krzywdę robią sobie, ponieważ jeśli nadwyrężą swoim postępowaniem Twoje zaufanie, albo odniesiesz wrażenie, że nie możesz na nich liczyć, rozpoczną budowanie pomiędzy wami muru. Z czasem ta ściana urośnie tak wysoko, aż się zorientujecie, jak jest wysoka. Wtedy nie będziecie pamiętać, kiedy straciliście do siebie zaufanie, przestaliście się sobie zwierzać i na sobie polegać.

Świadome wykorzystywanie cierpliwości?

Okropne jest, gdy ktoś wykorzystuje naszą cierpliwość świadomie. Wtedy taka osoba żeruje na naszych emocjach i uczuciach, co śmiało możemy nazwać osobą toksyczną. W przypadku nieświadomego wykorzystywania cierpliwości, taka osoba zupełnie nie wie, czym zawiniła i dlaczego przyjaciel, ukochana osoba lub członek rodziny się oddala? Tak czy inaczej, oddalamy się lub przestaje nam zależeć, z powodów bardziej podświadomych. Obrażając się, czując się źle przy kimś lub mając trudności się zbliżyć, nasz system obronny chce uniknąć kolejnych rozczarowań.

Zaczyna się niewinnie od unikania próśb o pomoc, później przestajemy się zwierzać. Następnie blokujemy się, gdy przyjaciel chce dowiedzieć się, co u nas słychać, aż przestaje być naszym przyjacielem. Na końcu relacja jest chłodniejsza, a na miejscu takich osób, pojawiają się nowe.

Czy to dobrze?

Możesz temu zapobiec, nie biorąc do siebie wszystkiego. Możesz zastanowić się, kiedy na danej osobie możesz polegać, a w jakich sytuacjach lepiej nie zwracać się o pomoc, do tej konkretnej osoby. Z odpowiednimi osobami będziesz w stanie się dogadać, omówić problem i otrzymać zrozumienie przyjaciela. Niestety w większości przypadków, znajomi odbierają wyrażanie uczuć jako atak, po czym zaczynają robić to samo. Wtedy uświadamiasz sobie, że nie masz przyjaciół, tylko znajomych, doprowadzających do podziału. Nagle jedna osoba staje się znajomym do picia, inny do rozmowy o związkach, a ktoś inny do pomocy, gdy świat zacznie walić się na głowę.

Tak czy inaczej, w życiu potrzebujemy tych osób i każdej należy ofiarować swój czas, zrozumienie oraz empatię. Bez nich Twój świat stanie się pusty i smutny. Jeszcze innym razem stanie się lżejszy, a uświadomisz to sobie, gdy bez kilku osób w Twoim życiu, zaczniesz czuć się lepiej. Wtedy Twoja samoocena wzrośnie, a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa, nieoceniania, jak również poczucie, że masz więcej szczęścia bez nich.

Co myślisz o tym tekście? Czy zgadzasz się z tym? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej!

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
1 sierpnia 2022 10:47

Trzeba umieć sobie z tym radzić każdy ma swój sposób ja chodzę na basen i siłownię i tak zrzucam z siebie stres po ciężkim dniu.

Agata Cieślak
Agata Cieślak
3 sierpnia 2022 12:08

Nie zastanawiałam się nigdy nad tym ale możliwe że na prawdę tak trzeba podchodzić do życia.

Miłosz Pszczelak
Miłosz Pszczelak
1 sierpnia 2022 19:49

Ciekawy temat ja myślę że kwestia podejścia tłumaczenia i wyjaśniania dlaczego coś naszym zdaniem jest nie w porządku wobec nas. Im więcej ludzi wie że mamy z czymś problem tym większa szansa że nauczymy się rozmawiać.

Julia
Julia
2 sierpnia 2022 05:09

Kupiłam książkę super się czyta i polecę gdy skończę !!! 🙂

Asia
Asia
3 sierpnia 2022 18:23

Tak myślałam, że to darmowe, ale w dzisiejszych czasach, gdzie na każdym kroku czają się oszuści, wolałam się upewnić.
Dziękuję serdecznie za odpowiedź i życzę miłego dnia.

Asia
Asia
2 sierpnia 2022 17:34

Czy zamknięta lista jest płatna?

Puppy
Puppy
3 sierpnia 2022 18:25

Też mnie to zastanawiało właśnie niedawno się przekonałam jak często teraz podejmowane są próby wyłudzenia adresów e-mail na platformach sprzedażowych. Dlatego teraz staram się jeszcze bardziej na wszystko uważać. Pozdrawiam serdecznie

Justyna
19 sierpnia 2022 14:00

ja jestem strasznie niecierpliwą osobą czasami 😉

Zuza Zaaa
Zuza Zaaa
1 sierpnia 2022 14:31

Ciekawie się czytało

Janusz Jan
Janusz Jan
2 sierpnia 2022 17:16

Ja nad tym nie rozmyślam tylko robię swoje i żyje dalej. Nie przejmuje się po prostu

Emil
Emil
2 sierpnia 2022 21:03

Masz rację nie warto się tym przejmować, szkoda nerwów i czasu. 🙂

Bartek
Bartek
3 sierpnia 2022 17:23

Dobre masz podejście. Muszę zacząc je stosować u siebie. 😉

Tomeek
Tomeek
1 sierpnia 2022 12:02

Zwracanie uwagi jest bezcelowe bo ludzie i tak będą robić po swojemu.

Vii
Vii
2 sierpnia 2022 15:18

Jak najbardziej się z tb zgadzam 🙂

Gzesiek
Gzesiek
3 sierpnia 2022 14:42

Wracam do domu i mam spokój. Pracę zostawiam w pracy

Sweet Cat
Sweet Cat
1 sierpnia 2022 22:53

Moja metoda to robić swoje i nie przejmować się innymi.

Robert
Robert
2 sierpnia 2022 01:12

Ciekawy temat będę zaglądać częściej 🙂

Wiesia C
Wiesia C
2 sierpnia 2022 14:26

Jak można być wobec kogoś obojętnym i mówić bez zastanowienia co sie myślli?? Przecież drugi człowiek też ma uczucia

Adam
Adam
2 sierpnia 2022 20:11

Nauczylem sie od razu mowic co mysle na dany temat i wychodzic nie tlumacze dzbanom dlaczego sa glupi

Shopping Cart
38
0
Would love your thoughts, please comment.x