Unsplash.com

W jaki sposób pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Na czym polega odrzucenie przez grupę rówieśniczą w szkole? Jak czuje się dziecko odrzucone przez rówieśników i wykluczone z grupy? Co wpływa na akceptację w klasie!

Wielokrotnie powtarzałem, że radzenie sobie z trudnościami na które mamy niewielki wpływ, niewiele możemy zrobić. Jest szansa gdy zmienimy wygląd, zachowanie, nauczymy się rozmawiać i przełamywać w relacjach z innymi ludźmi. Niestety czasem musimy trochę odczekać, aż wszystko przyjdzie samo. Z czasem samodzielnie nauczymy się żyć w grupie, podczas procesu dorastania.

 

Gdy dziecko jest odtrącane

Przed wczoraj napisała do mnie mama dziewczynki, która musiała wykonać pracę domową z matematyki w grupie. Córka miała za zadanie wykonać rysunek z różnymi figurkami, jednakże okazało się, że została przydzielona do dwóch koleżanek, w tym z jedną ma zgrzyt.

 

Koleżanki odmówiły jej współpracy, ponieważ jedna z matek nie pozwoliła spotykać się z córką poza szkołą. Prawdopodobnie powodem są niskie oceny. Kobieta nie rozumie tej matki. Po telefonie do wychowawcy, zostały wraz z córką zabrane na rozmowę. Koleżanki wymyśliły wymówkę, że praca jest prawie skończona, więc nie pozwolą jej się po prostu podpisać.

Dziewczynka jest załamana, więc pewnie będzie sama musiała poradzić sobie z pracą domową. Na lekcji godziny wychowawczej, podobno ma być jeszcze temat poruszony, chociaż mama dziewczynki jest zasmucona, z powodu odtrącania jej dziecka. Na szczęście dziewczynka przyszła się wygadać, więc jest dla Niej lżej.

 

Dlaczego niektóre dzieci są odtrącane przez rówieśników?

Z doświadczeń jakie przeszedłem wraz z rodzicami, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że w tej sytuacji dziewczynka jest na bardzo dobrym miejscu. Ma mamę, z którą może porozmawiać i jest świadoma, że nie tylko dla niej osobiście jest ciężko.

Według mnie słabe oceny nie są powodem do odtrącania, a przekonanie klasy, że jeśli ktokolwiek wyciągnie pomocna dłoń do kogoś komu słabiej idzie, zostanie wyśmiany lub identycznie potraktowany, bez znaczenia na oceny. Ponadto w szkole często się podkreśla, że ci co mają lepsze oceny, mają większe względy. Nie mówi się o tolerancji na słabszych.

 

Gdy się uczyłem, szkołę było można porównać do dżungli. Nauczyciele byli grupą, która nie zawracała sobie głowy i skupiała się tylko na tym, co uważała za istotne. Poza tym pedagodzy nie wiedzą jak reagować w takich sytuacjach. Uczniowie doskonale widzą brak konsekwencji, gdy ktoś sobie nie radzi z poniżaniem. Poza tym tak jak między uczniami, tak samo jest wśród dzikich zwierząt. Wygrywa ten, który nie tylko jest silniejszy i bardziej wyszczekany, ale też jak się ubiera i wygląda.

Osoby o podobnych zainteresowaniach do innych i zachowaniach, również są bardziej optymistycznie akceptowani. Co innego, gdy jest uczeń lubiący od czasu do czasu zajść do biblioteki i poczytać o roślinach lub spędzić czas jedząc kanapkę gdzieś w samotności niż wśród rówieśników.

Szkolne żarty, nie zawsze są śmieszne

Do tego dochodzą głupie żarty. Jeśli nie potrafisz celnie wyśmiewać innych i mieć równie dystans do siebie, tak samo krzywo patrzą. Jednym zdaniem ująłbym to następująco: nie jesteś jak inni, zwracasz na siebie uwagę i wydajesz się dziwny. Niestety tacy ludzie są bardziej wrażliwi na piękno, dostrzegają nieszczęścia innych i potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka. To cechy, które przydają się w relacjach miłosnych, przyjaźni, a także rodzinnym życiu.

Osoby słabsze pod względem akceptacji wśród ludzi, swojego otoczenia, są też bardziej spostrzegawczy i chytrzy. Jeśli nie mogą załatwić czegoś siłą lub pyskówką, uczą się innych działań, które mogłyby rozwiązać problem. Nawet gdy się chowają przed osobami poniżającymi, muszą dokładnie przemyśleć strategię i konsekwencje.

Co rodzic może zrobić, gdy dziecko jest odtrącane?

Jeśli chodzi o odtrącanie, radziłbym aby córka zrobiła pracę, której nikt inny w klasie nie wymyślił. Niech będzie narysowana trójwymiarowo, inną farbą niż przez pozostałych z klasy, albo w sposób bardziej praktyczny i intuicyjny. Niech będzie to stelaż, który po dotknięciu któregoś z boku, się podświetli.

Wtedy osoby, które odmówiły współpracy będą wściekłe, a pozostali osłupieją. Wtedy z dumą będzie mogła powiedzieć, że zrobiła ją sama. Zagrożeniem jest nauczyciel, który może zasugerować, że ktoś pomógł. Wtedy sytuacja z pewnością się pogorszy.

Teraz mam pytanie do Was: czy wasze dzieci też mają podobną sytuację w klasie?

Może spróbuj tego?

Unsplash.com / Patryk Tarachoń

Jeśli nie radzisz sobie z kompleksami lub spotyka Cię poniżanie w szkole, odezwij się do mnie oraz wypełnij ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. 

Wiele lat temu, uporałem się ze swoimi wadami i komentarzami na swój temat. Pomimo wszystko postanowiłem o tym mówić i wspierać tych, którzy są poniżani lub wciąż nie potrafią uporać się ze swoimi defektami.

Wypełnij ćwiczenia

Z powyższymi ćwiczeniami, być może będzie Ci dużo łatwiej uporać się z tym co nie pozwala uwierzyć w siebie. Dołożę też wszelkich starań, aby pokazać Tobie, jak dużo znaczysz i dlaczego nie powinieneś mieć kompleksów. Zrobię wszystko, aby ułatwić Ci zrozumienie co się dzieje i jakie zachowania prowokują ludzi do poniżania Ciebie.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.