Unsplash.com

Co warto zrobić przed założeniem bloga? Od czego zacząć prowadzenie bloga? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, tworząc blog od podstaw? Co w blogu jest najważniejsze!

Założenie bloga, prowadzenie go i sprawienie, aby miało to sens, nie jest prostym zadaniem do wykonania. Wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej wiedzy i masy drogich programów. Sam proces tworzenia jest bardzo rozwijający, a przy tym można się wiele nauczyć.

Swój blog możesz założyć własnymi siłami i narzędziami, które są dostępne zupełnie za darmo. Pytanie, czy chcesz założyć bloga w 10 minut za darmo i mieć kichę, czy popracować dłużej i mieć dzieło.

Pamiętaj o jednym banalnym, aczkolwiek istotnym szczególe! Nie wmawiaj sobie, że ludzie rzucą się na świeżo założony adres jak do piekarni ze świeżutkimi bułkami. Założenie bloga to długi proces budowania też zaufania.

Na co więc warto uważać i gdzie nie popełnić błędu, zanim zdecydujemy się blogować?

 

Najtrudniej dobierać właściwe frazy

Czasem zastanawiam się nad sprawami, których zupełnie nie potrafię pojąć. Gdy przyjdzie mi do głowy odpowiedź, staram się jak najszybciej spisać to dla Was.

Wykorzystuję każdą wolną minutę. Staram się być maksymalnie szczery i wrażliwy, na reakcje oraz słowa, których używam. Nie zawsze jest to proste, natomiast istotne jest przemyślenie tego, co chcemy napisać lub powiedzieć.

 

Ważne!

Blogowanie to nie tylko teksty. Obecnie można nagrywać podcasty, wideo lub wyrażać siebie na inne sposoby. To również można nazwać blogowaniem. Znasz przecież wideo-blogi? Spopularyzowanym nazewnictwem jest vlog.

 

Niestety kłopot zaczyna się, gdy chcę o czymś napisać, ale tak naprawdę temat, którego się podejmuję, jest wyzwaniem do wyjaśnienia nawet najprostszymi słowami. Co to znaczy? Gdy chcesz coś przekazać, a nie wiesz jakich słów użyć.

Zwykle unikam pisania o sobie i swoich relacjach, jednakże kogoś może to zainteresować. Dlatego nie bój się próbować nowych form i tematów.

Zadaj też sobie następujące pytania: jakie historie są niezwykle trudne i dlaczego właśnie taki blog? Gdzie założyć bloga?

 

Jaką tematykę wybrać i o czym pamiętać!

Zanim założysz blog, weź tradycyjny notes, jakąś kartkę i długopis. Zapisuj wszystkie swoje myśli, nawet te głupie. Później będziesz mieć podstawę do złączenia tego w całość i ustalenia samym ze sobą, co jest warte wdrożenia, a co wyrzucenia.

Założenie porządnego bloga nie wygląda na zasadzie, siadam do komputera, rejestruje się w pierwszym lepszym serwisie blogowym, po czym przechodzę do pisania.

Nie poświęcam wieczoru pisząc co mi ślina na język przyniesie. Należy m.in. przeanalizować kilka ważnych spraw, zanim w ogóle zostaniemy blogerami. Jak sprawić, aby blog był interesujący?

 

Pomyśl o tym, jakie masz mocne strony i na czym się dobrze znasz.

Najlepiej pisać w jednym kierunku. Sport i zdrowie, sztuka, fotografia, moda, lifestyle itd. Według mnie lepiej założyć kilka blogów na różne tematy niż wszystko wrzucać na jeden. Wygląda to lepiej, ponieważ trzymasz się jednej tematyki i nie zasypujesz czytelnika masą różnych tematów. W końcu kogoś, kto szuka bloga modowego, niekoniecznie chce między postami widzieć posty o heavy metalu czy bajkach dla dzieci.

Jeżeli natomiast chcecie budować markę osobistą, macie tych samych czytelników na obu blogach i będziecie umieć połączyć blog w jedną spójną całość, umiejętnie dzieląc kategorie, warto spróbować założyć jeden, przykładowo pod swoim imieniem i nazwiskiem.

 

W ten sposób połączyłem Przygotuj się na Start (blog motywacyjny), ze Wsparcie Bloga I Porady dla Blogerów (blog o blogowaniu i social-mediach).

Pomyśl nad tym, jakie masz hobby i o czym chcesz pisać. Nie staraj się za bardzo łączyć wszystkiego na raz, chyba że chcesz w nagłówkach pojawiać się we własnych kreacjachWtedy sprawa już inaczej się prezentuje. Skąd czerpać tematy na blog?

 

Próbuj, podglądaj innych blogerów.

Nie nastawiaj się na sukces, a na jakość. Przygotuj kilkanaście wpisów na brudno.

Zanim zaczniesz dobierać nazwę, adres, opisy, szablon, napisz ok. 10 postów w tematyce bloga. Szukaj tematów, podglądaj innych blogerów. Jasne, że chcesz szybko założyć bloga i już patrzeć jak Ci liczby rosną w górę.

Jednak lepiej będzie to widać, gdy stworzysz profesjonalny blog po miesiącu lub dwóch niż byle jaki w jedną noc. Zobaczysz czy podołasz sumienności oraz dasz sobie szansę sprawdzenia, czy teksty podobają się Tobie i znajomym. Jak wymyślić ciekawą nazwę dla bloga?

 

Zastanów się chwytliwymi nazwami i wyglądem.

Niech będzie to coś oryginalnego, niepowiązanego z Twoim pseudonimem albo wręcz przeciwnie. Możesz pisać bloga Jan Kowalski — budownictwo na zamówienie.

Proponuję Ci jednak coś nawiązującego do tematyki bloga. Coś, czego nigdzie indziej nie ma. Wyszukaj w sieci czy nie ma już tych samych nazw, adresów. Opracuj interesujące i miłe dla oka logo, przyjemny i prosty szablon.

Zastanów się nad krótkim i łatwym do zapamiętania adresem internetowym i przede wszystkim nad tym, do jakiej grupy będziesz pisać. Ile postów powinno być na blogu po publikacji?

Nazwa i adres, który stworzysz, jest źródłem, późniejsza zmiana jest później utrudnieniem.

 

Zanim opublikujesz blog publicznie…

Zaplanuj teksty na minimum dwa miesiące do przodu. Dzięki temu będzie on często aktualizowany. Potencjalni czytelnicy to docenią, gdyż zapomniany adres nawet przez przeglądarki nie jest wyrzucany dla osób szukających np. Ciebie.

Postaraj się aby teksty, wszystkie podstrony czy ogół strony działał poprawnie. Pokaż swoje dzieło najbliższym, znajomym, koledze z pracy…? Bądź otwarty na krytykę, bierz pod uwagę krytykę i uwagi. Mogą nawet wbrew Tobie być na korzyść Twej internetowej pasji. Jak reagować na hate i krytykę?

 

Gdy już są pierwsze teksty na blogu

Nie bój się poprawiać błędów, dyskutuj z czytelnikami, broń swojego zdania argumentami. Staraj się opanować siebie i szanować ludzi którzy Cię odwiedzają.

Usuwaj komentarze które obrażają i poniżają. Pamiętaj aby być serdeczną i ciepłą osobą. Uświadom sobie, że właśnie nastawiasz się na hate czy sugestywną krytykę.

Ludzie opierają swoje zdanie na poprzednich komentarzach. Zastanów się, czy te negatywne powinny zostać

 

Pisanie to nie taka prosta sprawa

+ Najlepszym sposobem jest wypisanie sobie tematów które być może poruszysz.

+ Przeszkodą staje się wena, gorszy dzień albo zmęczenie przez co nawet tygodniami nie pojawia się nic nowego.

+ Zanim udostępnimy bloga publicznie, warto zaplanować wpisy z wyprzedzeniem nawet na dwa miesiące!

+ Im częściej aktualizowany jest nasz mały kąt w sieci, tym większym się staje. Ludzie zaglądają do Ciebie, ale skoro nie ma nic nowego, po jakimś czasie odpuszczą sobie Ciebie.

eBook: Social Media & Blogowanie

 

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.