Jak diametralne zmiany wpływają na blog? Co należy zmienić na blogu aby interesował czytelników i stał się profesjonalny? Jak Metamorfoza Bloga odświeżyła blog muzyczny!

Jak już wspominałem, samo założenie bloga nie jest jakimkolwiek wyzwaniem. Jeszcze w blogerze (Blogspot), każdy zrobi to bez specjalnych instrukcji. Na przykładzie bloga Dźwięki Wnęki, którego autorem jest Aleksander Janusz, opowiem co należy zrobić krok po kroku.

Moment założenia bloga jest niezwykle prosty. Wystarczy kilka kliknięć i autor jest przekonany, że już można pisać? Niestety nie do końca. Wielu blogerów chcących wzięcia udziału w Metamorfozie Bloga, odsyłałem do moich tekstów, wyjaśniających co należy zrobić od podstaw. Więcej o serii Metamorfoza Bloga przeczytasz w artykule ,,Jak zmieniają się blogi po naszych wskazówkach„.

 

Dźwięki Wnęki – Metamorfoza Bloga muzycznego

Blog Aleksandra Janusza poświęcony jest muzyce. Znajdziemy na nim m.in. recenzje płyt i relacje z koncertów. Nazwa bloga (Dźwięki Wnęki) jak napisał autor – powstała z różnorodność muzyki, która jest wielka niczym wszechświat. Jednak pewna magiczna siła sprawia, że niektóre dźwięki z łatwością docierają do naszej sercowej „wnęki” i potrafią pozostać tam na dłużej. – informacja z bloga.

Jak diametralne zmiany wpływają na blog? Co należy zmienić na blogu aby interesował czytelników i stał się profesjonalny? Jak Metamorfoza Bloga odświeżyła blog muzyczny!
Pierwotny wygląd bloga Dźwięki Wnęki. 2018

Artykuły na blogu są świetnej jakości do czego nie będę musiał Was przekonywać. Oprócz tego, wszystko inne jest do poprawy.

Aleksander ma ogromny potencjał, ponieważ wie jak pisać, aby teksty były ciekawe. Pomimo wszystkiego co powinien moim zdaniem zawierać tekst, brakuje mi w nim nagłówków. Oczywiście nie na każdym blogu musimy być witani zdjęciem, ale pewien schemat powinien się powtarzać.

Rodzaj kojarzonego zdjęcia głównego. W tych samych wymiarach na górze tekstu. To bym na pewno dodał. Reszta tekstu naprawdę robi wrażenie, ponieważ jest ciekawie opisany, są zdjęcia, ciekawe podtytuły. Nawet zachęta do dyskusji na samym końcu tekstu.

Dlaczego cała reszta według mnie, nadaje się do całkowitej zmiany? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że blog nie jest jeszcze tak znany. To bardzo dobrze, ponieważ można naprawić to, czego ludzie jeszcze nie zapamiętali. Tutaj przechodzimy do najdrobniejszych szczegółów.

Nazwa bloga i podstawowe informacje

Moim zdaniem za dużo polskich znaków jest w nazwie bloga. Dźwięki Wnęki? Zapamiętamy, ale prawdopodobieństwo, że tak będzie jest bardzo małe. Adres bloga jest taki sam, jak jego nazwa, czyli dzwiekiwneki.blogspot.com. W tym momencie mój mózg się wyłącza, bo prawdę mówiąc o tyle ile nazwę jeszcze bym zapamiętał, po adresie nie ma takiej możliwości.

Pomysł bardzo kreatywny, nawet przemyślany, tylko problem w tym, że nie praktyczny. Dostępne są takie nazwy jak np. Muzyczny Klub. Tę nazwę i adres bloga zapamięta każdy ponieważ:

1. Nazwa nie zawiera polskich znaków, więc nawet obcojęzyczny czytelnik blog znajdzie.


2. Muzyczny Klub łatwiej zapamiętać niż Dźwięki Wnęki, a przy tym jeszcze prościej wpisać go w polu adresu.


3. Klub od razu kojarzy się ze wspólnotą, miejscem w które się ucieka aby się dobrze bawić, posłuchać muzyki w dobrym towarzystwie.

Zatem Aleksander, to moja dobra rada. Nazwa przede wszystkim i pamiętaj aby zmienić też ją na Facebooku łącznie z adresem. Jeżeli adres na Facebook.com/NAZWA_BLOGA byłaby zajęta, można dodać „blog”, po czym mamy NAZWA_BLOGAblog co w tym przypadku brzmiałoby fb.com/MuzycznyKlubBlog – też jest nieźle.

Portale społecznościowe

Warto pamiętać, żeby wiedzieć z których portali społecznościowych potrafimy korzystać i korzystamy. Przykładowo prowadzę fanpage dla blogów, więc przykładowo Przygotuj się na Start ma swoją stronę w Facebooku jak i Google+. Natomiast z bloga linkuję do swojego profilu w Instagramie, LinkedIn oraz Twitterze pod nickiem @PatrykTarachon.

Blogerzy nie muszą koniecznie zakładać kont specjalnie pod bloga w IG czy TT. W tego rodzaju portalach mogą widnieć pod swoim imieniem i nazwiskiem, co dobrze radzę.

Podstrony z istotnymi informacjami

W panelu blogera mamy zakładkę Strony. Jest w tym samym miejscu co Posty, Statystyki, Komentarze. Tam dodajemy strony O blogu oraz Kontakt. Pisałem o tym wiele razy, ale się powtórzę i w tym poradniku.

Podstawowe informacje, które muszą się pojawić, to np. informacje kontaktowe i wszelkie jakie powinny się znaleźć. Przykładowo w Kontakcie e-mail, prośba o cierpliwość na odpowiedź z wyjaśnieniem, że nie sprawdzacie poczty każdego dnia, tylko np. w piątki.

Na podstronie O blogu wszelkie informacje o założeniu bloga, jego przesłaniu i tym do kogo jest kierowany. Nie powinno zabraknąć zdjęcia autora i tego kim jest oraz czym dla Aleksandra jest muzyka.

Zdjęcia na blogu to podstawa

Wysokiej jakości grafiki są już koniecznością. Dlatego spisałem listę stron, z których za darmo pobierzecie zdjęcia na blog, z możliwością ich wykorzystania. Lista znajduje się w artykule ,,Skąd pobierać zdjęcia na blog – TOP5„.

To jest niezwykle ważne, ponieważ żyjemy w erze obrazków, gifów i wideo. Warto o tym pamiętać tworząc treści w sieci.

Najważniejsze – wygląd i funkcjonalność bloga

Jeżeli o to nie zadbacie, przepadniecie. Szansa jest jeżeli okaże się, że macie szczęście. Obecny blog pt. Dźwięki Wnęki jest kompletnie nie funkcjonalny. Żeby zostawić komentarz, należy wcisnąć ,,Prześlij komentarz”, po czym przechodzicie do nowej strony. To już dawno nie jest praktykowane. Ponadto nowoczesne i darmowe szablony o których piszę w poradniku z ,,Darmowymi szablonami na blog – TOP10„, zawierają wszelkie udogodnienia.

Profesjonalny wygląd, elementy podpowiadające co jeszcze warto przeczytać, pasek menu z możliwością zbudowania kategorii i miejsce na kilka wartościowych elementów, niż statystyki lub inne zbędne widgety.

Jak zmieniły się Dźwięki Wnęki po Metamorfozie Bloga?

Przyszedł czas podsumować pracę Aleksandra.   Jeżeli chodzi o Metamorfozę Bloga, blog muzyczny Aleksandra Janusz jest dla mnie fenomenem całej akcji. Nie spodziewałem się, że autor tak szybko weźmie się do pracy i stworzy tak profesjonalny blog. Efekt przerósł moje oczekiwania, a po wprowadzonych zmianach, dołączył do moich ulubionych i najchętniej odwiedzanych.

Jak diametralne zmiany wpływają na blog? Co należy zmienić na blogu aby interesował czytelników i stał się profesjonalny? Jak Metamorfoza Bloga odświeżyła blog muzyczny!
Strona główna po Metamorfozie Bloga – Galaktyka Muzyki. 2018

W pierwszej kolejności, Aleksander po przeanalizowaniu moich uwag, postanowił zmienić nazwę bloga. Sugerowany przeze mnie tytuł nie przypadł mu do gustu i nawet lepiej. Bloger który ma własne zdanie i wie czego chce, jest lepszy od tych co biorą wszystkie porady do siebie. Teraz bloga Aleksandra Janusza, znajdziemy pod nazwą Galaktyka Muzyki. Adres bloga zmienił się oczywiście na GalaktykaMuzyki.blogspot.com .

Kolejną ogromną zmianą jest szablon, który autor znalazł zupełnie sam bez mojej pomocy i wysyłanych przykładów. Po prostu znalazł co chciał i to zainstalował.

W szablonie pojawiły się w wyznaczonym miejscu przyciski kierujące do social-media. Teraz blog i samego autora znajdziemy dużo szybciej, niż gdy miało to miejsce przed zmianami.

Dzięki nowemu wyglądowi, blog jest bardziej funkcjonalny, zniknęły zbędne elementy, a treści na blogu są teraz bardziej podkreślone i wyróżnione. Poza tym Aleksander postanowił zaktualizować swoje teksty, umieszczając zdjęcie nagłówka na samej górze i ustawiając je na oryginalny rozmiar po samym środku. Dzięki temu zabiegowi, po wejściu w tekst wita nas ładne zdjęcie, a pod nim zaczynamy czytać tekst.

Jak diametralne zmiany wpływają na blog? Co należy zmienić na blogu aby interesował czytelników i stał się profesjonalny? Jak Metamorfoza Bloga odświeżyła blog muzyczny!
Na blogu Galaktyka Muzyki jeszcze jakiś czas widniały pozostałości po poprzedniej wersji jaką była nazwa Dźwięki Wnęki. 2018

Na blog dodane zostały podstrony O blogu i Kontakt. Po wskazówkach, strony działają godnie z przeznaczeniem i wyjaśniają przekaz i cele bloga.

Nie brakowało zaskoczeń, ponieważ m.in. Aleksander jako jeden z kilku blogerów, wpadł na pomysł aby zamiast w podstronach odsyłać do kategorii takich jak: Polecajki czy Muzyczny Alfabet, stworzyć dla nich podstrony z wymienionymi tekstami z tych kategorii. Moim zdaniem to nie jest głupie, ponieważ szablon bloga wyświetla określoną ilość tekstów z danej kategorii, a tak blogerzy wymieniają swoje teksty nawet do 100-500 postów.

Jak diametralne zmiany wpływają na blog? Co należy zmienić na blogu aby interesował czytelników i stał się profesjonalny? Jak Metamorfoza Bloga odświeżyła blog muzyczny!
Podstrona poświęcona kategorii ,,Topowe Piątki” na blogu Galaktyka Muzyki. 2018

Pytanie tylko, czy za jakiś czas ta liczba nie będzie tak duża, że czytelnicy nie wybiorą nic? Szablon nie bez powodu wyświetla ograniczoną liczbę z możliwością przełączania między dalszymi stronami. Chodzi o to aby wybór był mniejszy, a przy tym skuteczność dotarcia do czytelnika większa.

Nowe logo i ambicja robienia samemu

Stworzyłem dla Aleksandra przykładowe logo, ale Aleksander uparł się, aby stworzyć je samemu i  ten sposób powstałą infografika. Zresztą bardzo mi się podoba, a nawet bardziej od zaprojektowanej przeze mnie grafiki. Zainspirował się nią i stworzył świetne logo dla swojego bloga. Duma i pełen szacun z mojej strony dla Ciebie!

Logo: Aleksander Janusz

Podsumowanie Metamorfozy Bloga – Galaktyka Muzyki

Na początku nie rozumiałem nazwy bloga, ale teraz jest dla mnie strzałem w dziesiątkę i zupełnie rozumiem przekaz Aleksandra. Blog jest czytelny, profesjonalny i nie odstrasza czarnym tłem. Teksty czyta się przyjemnie, a dodatkowe elementy sugerują aby zostać dłużej.

Po prawej stronie, pjawiło się krótkie przywitanie, Popularne Posty i Tagi. Liczba wyświetlanych tekstów na blogu została zmniejszona do 5, a pasek menu wskazuje co znajdziemy na blogu.

W dalszym ciągu nie rozumiem podstron z linkowanymi tekstami, ale to już wybór Aleksandra, przy którym się uparł. Nie zamierzam odradzać, ponieważ tak czy inaczej, może mieć rację z tymi podstronami.

Osobiście polubiłem Jego bloga i drogi Aleksandrze, będę Cię czytać, a przede wszystkim komentować. Robisz dobrą robotę, blog stał się ciekawy i wszelkie zmiany sa jak najbardziej na plus. Cieszę się, że nie musiałem uświadamiać Cię po sto razy dlaczego warto zrobić następujący krok, a jedynie do moich zadań należało wskazywanie elementów, które należy edytować. Poradziłeś sobie w większości bez mojej pomocy i cieszę się, że mogłem w Twojej metamorfozie uczestniczyć.

Odsyłam Was do bloga Galaktyka Muzyki i zapraszam do kolejnych metamorfoz w ramach akcji.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.