Czy Dzień Zapobiegania Samobójstwom niesie jakiś przekaz? W jaki sposób myśli samobójcze wpływają na dorosłe życie!

Czy Dzień Zapobiegania Samobójstwom niesie jakiś przekaz? W jaki sposób myśli samobójcze wpływają na dorosłe życie!

Pamiętam strach przed wyjściem do szkoły, a jeszcze bardziej bałem się z niej wyjść. Spełniały się najgorsze scenariusze (od zaczepek, bo rzucanie kamieniami czy butelkami). Chociaż dziś jestem dużo starszy i ten trudny czas mam za sobą, wciąż nie jestem w stanie o tym zapomnieć, chociaż wielokrotnie próbowałem. Powody, dla których myśli samobójcze wpływają na resztę życia!

Chcąc skończyć z własnym życiem

Wielokrotnie przygotowywałem się do tego, aby popełnić samobójstwo. Zalany łzami nie byłem w stanie nawet sobie powtarzać, że nie dam rady żyć. Nie chciałem żyć i prosiłem Pana Boga o zabranie do siebie. Liczyłem na natychmiastową śmierć. Myśli samobójcze przejawiały się planowaniem skoku na własne życie. Nie łatwo było znaleźć sposób, który byłbym w stanie zrealizować, a przy tym, żeby był skuteczny.

Gdy skończyłem gimnazjum, postanowiłem zmienić swoje życie, pokonać kompleksy i zacząć cieszyć się z życia nie zważając na to, co mówią inni. Wtedy powstał tekst ,,Jak skutecznie popełnić samobójstwo„, w którym wprost mówię o tym, jak zabiłem dawnego siebie, aby zacząć cieszyć się z otaczającego świata.

Wpływ myśli samobójczych na dorosłe życie

Poniżanie i gnębienie zaniżyło moją samoocenę na całe życie i chociaż dziś z mam odbudowaną wartość siebie, nie szczególnie chcę na dłużej wpuszczać do swojego życia nowych ludzi. Dziś najtrudniej znieść ignorancję ludzi, którzy uważają, że użalamy się nad sobą. Osobom po tych doświadczeniach nieobce są komentarze, że jesteśmy żenujący i nie obchodzi nikogo czy jest nam przykro z jakiegoś powodu, czy nie.

Dzień Zapobiegania Samobójstwom?

Ważne jest to, że ludzie zwracają uwagę na ten problem — smutne, że tak wielu ludzi tego nie rozumie.

Jak pomóc osobie mającej myśli samobójcze?

  1. Nie oceniaj, trwaj i bądź oparciem
  2. Nie traktuj tematu lekceważąco, słuchaj, rozmawiaj, nie stosuj „złotych porad”
  3. Nigdy nie ignoruj znaków ostrzegawczych
  4. Nie traktuj internetu jako głównego źródła informacji
  5. Skonsultuj się ze specjalistą poprzez telefon zaufania

Lista miejsc, gdzie można uzyskać pomoc:

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.