Czy Dzień Zapobiegania Samobójstwom niesie jakiś przekaz? W jaki sposób myśli samobójcze wpływają na dorosłe życie!

Dzień Zapobiegania Samobójstwom – jak pomóc? [AKTUALIZACJA]

Czy Dzień Zapobiegania Samobójstwom niesie jakiś przekaz? W jaki sposób myśli samobójcze wpływają na dorosłe życie!

Pamiętam strach przed wyjściem do szkoły, a jeszcze bardziej bałem się z niej wyjść. Spełniały się najgorsze scenariusze (od zaczepek, bo rzucanie kamieniami czy butelkami). Chociaż dziś jestem dużo starszy i ten trudny czas mam za sobą, wciąż nie jestem w stanie o tym zapomnieć, chociaż wielokrotnie próbowałem. Powody, dla których myśli samobójcze wpływają na resztę życia!

Chcąc skończyć z własnym życiem

Wielokrotnie przygotowywałem się do tego, aby popełnić samobójstwo. Zalany łzami nie byłem w stanie nawet sobie powtarzać, że nie dam rady żyć. Nie chciałem żyć i prosiłem Pana Boga o zabranie do siebie. Liczyłem na natychmiastową śmierć. Myśli samobójcze przejawiały się planowaniem skoku na własne życie. Nie łatwo było znaleźć sposób, który byłbym w stanie zrealizować, a przy tym, żeby był skuteczny.

Gdy skończyłem gimnazjum, postanowiłem zmienić swoje życie, pokonać kompleksy i zacząć cieszyć się z życia nie zważając na to, co mówią inni. Wtedy powstał tekst „Jak skutecznie popełnić samobójstwo”, w którym wprost mówię o tym, jak zabiłem dawnego siebie, aby zacząć cieszyć się z otaczającego świata.

Wpływ myśli samobójczych na dorosłe życie

Poniżanie i gnębienie zaniżyło moją samoocenę na całe życie i chociaż dziś z mam odbudowaną wartość siebie, nie szczególnie chcę na dłużej wpuszczać do swojego życia nowych ludzi.

Dziś najtrudniej znieść ignorancję ludzi, którzy uważają, że użalamy się nad sobą. Osobom po tych doświadczeniach nieobce są komentarze, że jesteśmy żenujący i nie obchodzi nikogo czy jest nam przykro z jakiegoś powodu.

Dzień Zapobiegania Samobójstwom?

Ważne jest to, że ludzie zwracają uwagę na ten problem — smutne, że tak wielu ludzi tego nie rozumie.

Po dziś dzień ciężka praca, analiza swojego zachowania i reakcji na różne sytuacje, pomaga mi nabrać dystansu oraz zdrowego podejścia do życia.

Dzień Zapobiegania Samobójstwom (10 września), nie jest jedynym dniem, w którym powinniśmy wykazywać się empatią i świadomością, że należy reagować, gdy coś nas zaniepokoi.

1 minuta czytania = świadomości jak pomóc w razie problemu. Bez znaczenia na to, czy ktoś nas szantażuje, czy okazuje sygnały, że coś jest nie tak, należy pomóc.

Jak pomóc osobie mającej myśli samobójcze?

  1. Nie oceniaj, trwaj i bądź oparciem.
  2. Nie traktuj tematu lekceważąco, słuchaj, rozmawiaj, nie stosuj „złotych porad”.
  3. Nigdy nie ignoruj znaków ostrzegawczych.
  4. Nie traktuj internetu jako głównego źródła informacji.
  5. Skonsultuj się ze specjalistą poprzez telefon zaufania.

Lista miejsc, gdzie można uzyskać pomoc:

Gdzie zgłosić podejrzenie samobójstwa

Pamiętaj, że jeśli masz podejrzenie, że ktoś ma myśli samobójcze, taki fakt należy zgłosić policji. Nie poniesiesz konsekwencji, a zgłoszenia są anonimowe. W wiadomości e-mail do policji wystarczy podać link do profilu rozmówcy np. na Facebooku lub adres e-mail potencjalnego samobójcy oraz zrzut ekranu z wiadomościami, które Cię niepokoją.

Czy zdarzyło Ci się zauważać sygnały ostrzegawcze? Daj znać w dyskusji poniżej.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorian
Dorian
10 września 2022 11:48

Siedzę na silnych psychotropach i chyba tylko dzięki temu nadal żyję ale – 99% ludzi nie rozumie bólu takich osób jak ja. Moja krótka historia? Niski wzrost (160), choroba genetyczna uzębienia (rodzinna), więc całkowita przegrana w kwestii wyglądu. NIKT, żadna kobieta nawet nie spojrzy na mnie, ilość „spotkań” które kończyły się śmieszkami, umawianie się bo potem można żarciki robić, ilość odrzucenia. Sami wykreowaliście ten świat tak, że osoby mojego pokroju są przegrane na starcie i nie mają szansy na normalne życie, sami wprowadziliście „wygląd ponad uczucia i inteligencję”. Facet który robi się wysoki i bez większych skaz wygrywa życie domyślnie, my, tacy jak ja, nie mamy żadnych szans nawet z tym konkurować. Dla osób uczuciowych – odrzucenie, niespełniona miłość mimo starań i poświęceń, to po prostu boli na tyle, że jedyne co pomaga to pocięcie się albo rzucenie z mostu. Powiem wam jedno – ja nie prosiłem się, żeby mnie ratowano i nadal mam dogłębny żal do skur…. psa który mnie ściągnął z mostu, do końca życia mu nie wybaczę, że nie pozwolił mi skończyć ze sobą, że muszę żyć na silnych psychotropach, pod kontrolą innych BO K**WA DLACZEGO? Żeby inni mogli się śmiać jak dalej się męczę i niszczę.… Czytaj więcej »

Beremkaa
Beremkaa
17 września 2020 12:15

Mnie drażni jak ludzie każą mi zająć się normalnymi sprawami niż grozenie że się potnę

Ale ich życie i problem wy oru par butów jest oczywiście ważniejszy plastiki bez empatii

smallsmile
smallsmile
17 września 2020 14:22

To straszne ale prawdziwe, jesteśmy pozostawieni sami sobie

Al.Icja
Al.Icja
15 września 2020 14:26

Dlaczego więcej osób się tak nie otwiera? Przecież dzięki temu inne osoby czują wsparcie które zastanawiają się czy tego nie zrobić. Ja miałam 3 próby i długie leczenie. Wszystko przez nękanie koleżanek w szkole

Daniel
Daniel
12 września 2020 11:27

Moja kuzynka 2 razy próbowała odebrać sobie życie.

Zenon
Zenon
10 września 2020 22:31

Ludzie są byli i będą podli nic z tym nie zrobisz nie rozpamiętuje tego co stało się po odejściu żony jak było ciężko i jak chciałem odebrać sobiq życie. Kilka dni temu urodził mi się syn z kobietą która powinienem poznać kilka lat wcześniej

Shopping Cart
12
0
Would love your thoughts, please comment.x