Jak się zorganizować? W jaki sposób zmienić swoje życie? Jakich błędów nie popełnić, gdy szukasz swojej drogi!
Czekamy na dorosłość, ale gdy nadchodzi, stajemy przed trudnymi wyborami. Wyzwaniom nie ma końca, a my czujemy zmęczenie. Nic nie układa się po naszej myśli, a zamiast być łatwo, jest coraz bardziej stromo. Jak ogarnąć dorosłe życie? W jaki sposób sprostać problemom? Dołącz do rozmowy w sekcji dyskusji.
Jak sobie radzić
Trudności spotykają nie tylko młode osoby, wyzwania dotykają nas w każdym wieku. Bez znaczenia na sytuację, w której się znajdujemy naszym zadaniem, jest działać od razu, a nie czekać aż nadejdzie pomoc. Najważniejsza jest stabilizacja zawodowa, więc dobrze jest zadbać o źródło przychodu. Najlepiej legalną pracę w sprawdzonym miejscu, gdzie mamy umowę o pracę i zapewnione ubezpieczenie.
W dbaniu o oszczędzanie pomaga regularne i rzetelne uzupełnienie „Arkusza Wydatków” (dostępny do pobrania na tej stronie). Celem prowadzenia takiego dokumentu, jest weryfikacja, na które produkty w miesiącu wydajemy za dużo i gdzie możemy zaoszczędzić, odmawiając sobie niektórych zakupów.
Skąd czerpać pomoc?
Nie jest wstydem poprosić o pożyczkę bliskich (przyjaciół lub rodzinę). Jeśli problem dotyczy zorganizowania czegoś, np. przeprowadzki dobrze jest pytać wśród znajomych, kto mógłby za drobny upominek pomóc. Gdy to niemożliwe, czasem musimy zapłacić za coś, co z pomocą najbliższych byłoby sprawniejsze i tańsze. Nie zawsze jesteśmy w stanie zorganizować się w taki sposób, jaki planowaliśmy. Innym razem trzeba przełożyć temat, aby dostosować się do osoby, którą prosimy o pomoc.
Jeśli problem dotyczy zdrowia psychicznego, należy odezwać się do specjalisty, który nam pomoże. Nie wolno się zrażać szukając odpowiedniej osoby z uprawnieniami. Najlepiej w takiej kwestii skorzystać ze zweryfikowanych poleceń.
Przeczytaj również >> Jak zarządzać czasem i zadaniami
Dorosłe życie – o czym pamiętać
Radzenie sobie z życiem to indywidualny proces, który różni się w zależności od osoby, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które mogą pomóc:
- Samoświadomość – zrozumienie siebie, swoich uczuć, potrzeb, mocnych i słabych stron pomaga podjąć trudne decyzje, m.in. takie, które wymagają wyjścia ze strefy komfortu, chociaż wiemy, że są konieczne. W ten sposób możesz podejmować świadome decyzje i budować zdrowe relacje.
- Panowanie nad stresem – to ważne, aby nie uciekać do używek, rozrywek czy kaprysów. Zajmowanie czasu czymś, co odwraca uwagę, również nie jest dla nas zdrowe. Nauka technik radzenia sobie ze stresem, tj.: medytacja, głębokie oddychanie, regularna aktywność fizyczna, pomaga zachować równowagę psychiczną i emocjonalną.
- Dbanie o relacje międzyludzkie – to ważne, aby w relacjach z przyjaciółmi nie ukrywać tego, co nas głęboko boli, ale nie w stosunku do osób, które znamy krótko i nie znamy ich intencji. Dlatego praca nad komunikacją z innymi, empatia i umiejętność budowania relacji są niezbędne do udanego życia osobistego i zawodowego.
- Utrzymaj równowagę – staranie się oddzielenia pracy od życia osobistego, to ważny element zdrowego podziału. Dzięki temu łatwiej o zachowanie równowagi pomiędzy pracą, życiem osobistym, rekreacją i rozwojem osobistym, to ważne dla długotrwałego dobrego samopoczucia.
- Cele i planowanie – posiadanie pasji, zainteresowań, aktywności oraz innych hobby, pomagają zachować balans i budować samoocenę. Pisałem o tym w książce „Atlas Marzeń”. Zachęcam do zakupu, aby znaleźć swoją drogę lub plan działania.
- Cele i planowanie – zdefiniowanie celów życiowych i osobistych. Tworzenie planów działania pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. W tym celu możesz skorzystać z Planera dostępnego również na tej stronie.
- Otwartość na naukę – zdobywanie nowych doświadczeń, otwartość na wiedzę i zdobywanie umiejętności. Ciągłe uczenie się sprzyja rozwojowi osobistemu.
- Dbanie o swoje zdrowie – regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, sen i dbanie o zdrowie psychiczne, są niezbędne dla ogólnego dobrego samopoczucia.
- Wsparcia społeczne – zebranie wokółsiebie odpowiednich osób, to tz. sieć wsparcia społecznego. Należą do niej: rodzina, przyjaciele czy zweryfikowane grupy wsparcia. To pomaga radzić sobie z trudnościami i dzielić się ciężarem.
- Świętowanie małych sukcesów – docenianie osiągnięć, nawet tych małych. Pozytywne podejście zwiększa poczucie własnej wartości.
- Odpowiednie nazewnictwo – nazywaj problemy wyzwaniami, a oczekiwania innych oczekiwaniami względem siebie. Dzięki temu zachowasz zdrowy balans pomiędzy tym, co ważne dla Ciebie, a wobec innych.
-
Arkusz Wydatków – Budżet Domowy0,00 zł
-
Planner do druku0,00 zł
-
Jak uwierzyć w siebie? – naucz się asertywności24,99 zł
-
Atlas Marzeń – motywuj się i realizuj plany32,99 zł
Gdzie szukać pomocy
Niestety wymienione punkty i sposoby wymagają czasu, pracy nad sobą i wyrabiania nawyków. Znalezienie równowagi pomiędzy różnymi dziedzinami życia jest istotne, aby wyjść z trudności. Dobrze jest zacząć od prostych czynności, tj. sprzątanie po sobie od razu po posiłku, składanie i odkładanie na miejsce ubrań, ścielenie łózka codziennie rano.
Jeśli nie dajesz już rady, odezwij się pod oficjalne numery wsparcia psychicznego.
To numery, które do niczego nie zobowiązują i oferują pomoc i zweryfikowanie, do którego specjalisty należy się odezwać, z czego chętnie korzystają również osoby zdrowe, aby dbać o harmonię w swoim życiu.
Psychicznie pomaga też kładzenie się wcześniej spać, np. 21:00, aby dać organizmowi na odpoczynek, zregenerowanie sił i ułożenie sobie wszystkiego w głowie.
O czym Twoim zdaniem warto jeszcze pamiętać? 🙂 Dołącz do rozmowy w poniższej dyskusji.
Każdy ma inne problemy i zmęczenie ciągłą walką o jutro, ja mam dość, mieszkam sam, w pracy brak szacunku z każdej strony jak z tym sobie poradzić?
Walka o jutro jest wykańczająca, ale wiele zależy od podejścia i otwartości na zmiany.
Lubię odwiedzać Twój blog bo proponujesz tematy nad którymi nie mamy zwyczaju się zastanawiać. 🙂 Prawdę mówiąc one są bardzo ważne i każdy z nas potrzebuje zatrzymać się i czasem zastanowić się właśnie nad takimi aspektami. ❤️
Dziękuję Ci za ciepłe słowa. Wspierające komentarze dodają motywacji i zapału do pracy. 🫂 Doceniam to, ponieważ dla twórcy to ważne, aby poświęcany czas niósł wartość dalej.
walka o coś lepszego kończy się rozczarowaniami
Nie zawsze walka o lepszy byt i poczucie, że robiąc coś, co się kocha, niesie spełnienie marzeń również dla innych, kończy się rozczarowaniami. Wiele zależy od naszych oczekiwań, rygorystycznego podejścia i narzucania sobie presji.
Uwielbiam Twoje teksty! Jeden akapit wydawał się nieco długi, ale poza tym – super! 🌟
Cześć Kasia! 🙋♂️ Dobrze, że zajrzałaś, byłem ciekawy Twojego zdania.
Twój blog to moje małe odkrycie! 💡 Zawsze znajdę tu coś dla siebie.
Dzięki, odkrywaj i dawaj znać, co myślisz na poszczególne tematy. 🙂
Niestety dorosłe życie nie jest proste
Niestety, ale mam nadzieję, że dostrzegasz u siebie uśmiech każdego dnia. 🙂
Jestem tu pierwszy raz ale na pewno wkrótce znów zajrzę ☺️
Dzień dobry Patryku! 🙂 W zamkniętej liście pisałeś o przerwie od pisania. Chciałam zapytać jak długo ona potrwa? Nadrobiłam poprzednie felietony ale jestem ciekawa czy poruszysz tematy które ci zaproponowałam? Pozdrawiam i życzę spokojnej soboty i niedzieli! 😀 Pozdrawiam!
Cześć Karolina! 🙋♂️ Miło Cię widzieć. Potrzebuję przerwy, ale cieszę się, że wyczekujesz nowych felietonów. Widziałem Twoje propozycje w Panelu Zamkniętej Listy, ale jeszcze nie miałem czasu dokładniej się z nimi zapoznać, a biorę udział w dyskusjach z Wami gdy wiem, że nic nie będzie odciągać mojej uwagi. 👨💻 Spodziewaj się odpowiedzi wkrótce. 🤗
Ciekawy temat. Co do punktu 7, to lubię powiedzenie: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. 🙂
To największe wyzwanie, działać nawet gdy nie mamy siły, motywacji oraz poczucia, że mamy na kogo liczyć.
Uporządkowana codzienność, stabilizacja finansowa i plan wydatków pomaga sprostać wymaganiom odpowiedzialnego dorosłego życia. Na pewno nie łatwo jest młodemu człowiekowi wchodzić w dorosłość, ale i starszemu mającemu rodzinę radzić z problemami, czy majacemu tylko partnera, czy żyjącemu samemu. Różnie życie nas doświadcza, stawia wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. Wskazówki, które tu przedstawiasz zbierając w punkty to dobry drogowskaz na tej drodze gdzie w dużej mierze musimy radzić sobie sami. Pomocą i wsparciem są najbliżsi, zaufani przyjaciele czy dobrzy znajomi. Może tylko w małej części, ale też ważni są ludzie, których spotykamy na codzień, na ulicy, w pracy. W internetowej społeczności te krótkie relacje też są budujące, każdy coś wartościowego wnosi nawet poprzez żarty 😆. Często jest w nich dużo prawdy i rozładowują stres.
Zbytnie skupianie się na perfekcji oraz trzymaniu kurczowo zasad szkodzi naszej psychice. Nie możemy przesadzać w żadną stronę. Gdy za bardzo przejmujemy się i staramy być idealni, życie traci radość i sens. Nie oznacza to, aby robić „na odwal”, ale aby pozwolić sobie czasem na więcej luzu, ponieważ nie zawsze wszystko musi być perfekcyjne.
Ciekawy wpis 👏
Dziękuję, cieszę się, że znów do nas zajrzałeś. 👋👱♂️
Ja bym chciała podzielić się swoim sposobem na odprężenie pod dłuższym czasie spowodowanym stresem. Jestem naturystką więc moment gdy jestem na plaży wśród nagich ludzi, saunie lub innym miejscu gdzie mogę obcować nago z naturą wypoczywam.
Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem oraz podejściem. 😊 Nagość w dozwolonych miejscach to nie tylko sposób na odprężenie i akceptację siebie, ale też poznanie nowych ludzi, mających dystans i potrafiących akceptować innych.
Od siebie powiem tyle że życie nie jest sprawiedliwe więc trzeba zagryźć zęby i robić to czego od nas się wymaga
To fakt, że życie jest zazwyczaj niesprawiedliwe, ale jeśli skupiamy się tylko na negatywach, długo nie dostrzeżemy tego, co dobre, piękne i sprawiające radość.