Unsplash.com

Dlaczego warto wychodzić do ludzi i z nimi rozmawiać? Z jakich powodów utrzymywanie kontaktów i wspólne spędzanie czasu ze znajomymi jest istotne w życiu? Kiedy przyjaźń ma największe znaczenie? Jak urządzenia mobilne i portale społecznościowe, wpłynęły na nasze znajomości i relacje między-ludzkie!

Ilekroć spotykam osoby, które zamykają się w domu jak metalowej klatce, rodzi we mnie małą iskrę złości. Jak można żyć na zasadzie praca i dom? Bez przyjaciół, tylko z najbliższą rodziną. Wmawianie sobie jak bardzo inni ludzie są lepsi, ciekawszy, mający dużo więcej do powiedzenia to kompletny absurd.

Za oknem jest świat, to nie tapeta!

Rzeczywiście może z perspektywy szyby wydaje bezpieczny i piękny, a z drugiej okrutny i niebezpieczny. Mimo to jest duża szansa, że gdy rzucisz kamieniem, oberwie ten, kto jest właśnie wartościowy i bardzo podobny do nas. Inni też mają swoje problemy, rozterki, potrzebują kogokolwiek do rozmowy. Nie wszyscy zostaną przyjacielem, ale z pewnością ktoś taki się znajdzie.

Nie daj się zamknąć za drzwiami. Rodzina, obowiązki, odkładane sprawy. Nie zawsze mamy czas dla ludzi, ale czy szkoła rodzice, partner lub dzieci, mamy prawo wyjść do ludzi, zabawić, rozerwać i spędzić z kimś innym czas. Jeżeli nawet nam zabrania się tego, to należy okazać bunt. Wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy pogadać, czasem upić i leczyć kaca następnego dnia.

Znajomości to nie tylko korzyści

Poza tym, że rozmowa i zabawa z grupą, w której lubimy poprawiać sobie humor. Pomagają oderwać się od problemów codzienności. W razie kłopotu możemy pomóc komuś, kto właśnie na to zasługuje z naszej strony, również dla oderwania od naszego prywatnego harmonogramu. W przyszłości możemy zostać zdani tylko na siebie, jeśli będziemy wcześniej trzymać się z daleka od ludzi, pracując na to, aby nie mieć do kogo się zwrócić w razie potrzeby.

Gdy ludzie mówią o sobie, nie ukrywaj swojego życia jak celebryta. To nie na tym polega, aby tylko słuchać innych. Zwyczajnie trzeba dać się poznać i pokazać, jakim jesteśmy człowiekiem. Strach przed tym, że nie zostaniemy zaakceptowani to nonsens. Nie wszyscy nas będą lubić, zawsze znajdą się bez kultury i wartościowej samooceny mówiący o nas historie, których sami nie spodziewamy. Tak czy inaczej, jeśli nie pozwolimy się poznać, nigdy nikogo właściwego sami nie poznamy.

Nikt nie będzie czekać

Gdy odwołuje niespodziewanie spotkania, odmawia wyjścia ze znajomymi lub wychodzi w trakcie nawet posiadówki, prędzej czy później odwróci się to przeciw. Nagle ucichnie telefon i pozostaną tylko ci, którzy jeszcze nie robili porządku w serwisach społecznościowych.
Często wspominane jest, żeby mieć więcej ludzi wokół siebie w realu, ponieważ za dużo fałszywych osób dodajemy do znajomych w Internecie, niż pracujemy na przyjaciół poza nim. Nastąpi zmiana, bo z czasem każdy z nas zauważy jak bardzo technologia, która miała pomagać, szkodzi naszej komunikacji.

Nie byłbym zaskoczony, gdyby nagle w naszych zakładkach „Friends” zniknęła większość osób, z którymi utrzymywaliśmy kontakt wiele lat temu. Podświadomie zostawimy tych, co będzie nam się wydawało za opłacalne, mieć na liście znajomych, niż tych, którzy naprawdę są wartościowi.

Masz przy sobie przyjaciela?

Jeśli jest ktoś, kto jest w porządku, należy o taką osobę zadbać. Nie wystarczy zamienić kilku słów w pracy czy przy posiłku. Przyjaciel zasługuje na wspólne wyjście w tygodniu, zaproszenie do nas nawet na piwo czy herbatę.
Wyjście z najlepszym kumplem do kina na jakiś film akcji albo dobrą komedię nie jest śmieszne, a wręcz właściwe.

Nawet po seansie warto jeszcze gdzieś pójść, a nie uciekać do domu, bo trzeba kota pogłaskać. Nawet tak nie wypada, chyba że nam nie zależy. To już zupełnie co innego.

Z czasem warto porzucić swoje kompleksy, wyjść do ludzi, dać się poznać. Zabawni są ci, którzy na co dzień zachowują się jak przyjaciele na zawsze, a w miejscach takich jak praca bądź szkoła, udają nieznajomych.

Era mobilnych znajomości

Część społeczeństwa, która żyje w erze mobilnej, najszybciej padnie ofiarą depresji i braku znajomych, o ile będą żyli tylko online. Zrozumiemy, dlaczego to jest tak bardzo niebezpieczne, gdy nasze dzieci będą rozmawiały tylko przez chat, a wtedy będzie już za późno, żeby cokolwiek naprawić i oduczyć.

Cieszy mnie fakt budowy osiedlowych boisk, placów zabaw i organizowania festynów, lecz być może w niedalekiej przyszłości nie będą potrzebne, skoro rodzice wszystko będą kupować pociechom, zamieniając piłkę na grę do kieszeni, tudzież sprzęt, który będzie komunikować się za nas z bliskimi.

Przyjaźń jest najpiękniejszym i najbardziej drogocennym prezentem, sensem wszelkich prezentów, które ludzie dają sobie wzajemnie.

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.