Kiedy warto powiedzieć drugiej osobie coś miłego? W jakich sytuacjach komplement ma szansę sprawić komuś radość? Jak komplementować innych!

Kiedy warto powiedzieć drugiej osobie coś miłego? W jakich sytuacjach komplement ma szansę sprawić komuś radość? Jak komplementować innych!

Ostatnio zastanawiałem się nad tym, dlaczego lubimy mówić o samych sobie? Nie ma w tym nic dziwnego, przecież prawie każdy z nas przy nadarzającej się okazji, zwykle nawiązuje do swoich doświadczeń i przemyśleń. Zwróciło to moją uwagę, gdy w swoich zachowaniach dopatrzyłem się własnego ojca, wujków, czy nawet dziadka. Skąd to się bierze i co ma wspólnego z potrzebą usłyszenia komplementu?

Dlaczego warto komplementować innych?

Błędnie wychodzimy z założenia, że mówiąc innym komplementy, sprawimy, że „obrosną w pióra” lub „dostaną skrzydeł”. Komplementowanie innych nie zawsze sprawia, że ktoś zacznie czuć się lepszy od innych. Gdy ktoś komplementuje ludzi w swoim otoczeniu, dobrze świadczy to o człowieku.

Komplementować innych należy dlatego, aby wiedzieli, że ich starania są doceniane. Każdy z nas zna uczucie, gdy ludzie przechodził obok naszych działań obojętnie. Fakt, że nasze otoczenie nie zwraca uwagi na to, co robimy, odbiera nam chęć do pracy. Tracimy zapał i zaczynamy robić na tyle, aby nasze efekty zostały zaakceptowane i tyle. Nie oznacza to, że należy komplementować innych tylko po to, aby bardziej się starali. Nie ma nic gorszego od chwalenia innych, w nieszczery sposób.

Komplementowanie wynika doświadczeń

Lubię obserwować ludzi i wyciągać wnioski z ich zachowań. Zauważyłem, że najczęściej komplementują innych osoby, które czują się najmniej potrzebne i niedocenione. Wszystko po to, aby nikt inny nie poczuł się tak samo. Wiedzą doskonale, jak ważne jest ciepłe słowo, dlatego dostrzegają poświęcony czas ludzi dookoła.

Każdy z nas ma za sobą inne przeżycia lub sytuacje, które nas ukształtowały. Typowa sytuacja, gdy para jedzie autem, ona proponuje zapytać kogoś o drogę, ten stawia na swoim i kieruje zapewniając, że poradzą sobie bez niczyich wskazówek.

W tym momencie pojawia się potrzeba udowodnienia, że jest się zaradnym i potrafi odnaleźć w terenie. Słyszałem kiedyś ciekawostkę, że mężczyźni nie pytają o drogę, ponieważ gdy musieli polować, nie ufali innym, aby nie stracić pożywienia. Być może dlatego zależy nam, aby się wykazać i otrzymać pochwałę za efekty swoich działań, a być może tylko ja tak mam?

Każdy zasługuje na ciepłe słowo lub kilka miłych komplementów. Niezależnie od wieku, chcemy zostać docenieni, dlatego warto mówić komplementy bez znaczenia na płeć. To miłe wiedzieć, że nasze starania są doceniane.

Wszyscy czekamy na komplementy

Pomimo stwierdzeń, iż kobiety najczęściej oczekują miłych słów na własny temat, faceci również w głębi ducha potrzebują pochwały czy obiektywnej krytyki. Gdy facet chwali się tempem naprawy usterki w domu, zachwala swoje mięśnie, czy stwierdza swoją niepodważalną inteligencję, mówi to, ponieważ oczekuje aby usłyszeć to od najbliższych.

W głębi serducha, chcieliśmy usłyszeć to nie tylko od najbliższych, ale taże osób postronnych. Nie zapomnę jak moja partnerka zauważyła we mnie siłę, gdy wykonywałem najzwyczajniejsze czynności. Dlatego w związku często oceniamy swoje sukcesy lub porażki, aby każde z nas czuło wsparcie i zrozumienie.

Podobnie było gdy moja mama stwierdziła, że nie wyglądam tak źle, pomimo iż ciągle niedowartościowane otoczenie zarzucało mi, iż w ogóle się nie odżywiam. Myślę, że to powód, dla którego czujemy potrzebę udowodnienia wszystkim, że jednak ktoś miał rację lub się mylił do nas. Jakie jest natomiast obiektywne krytykowanie?

Komplementy należy mówić gdy:

  • ktoś wywiąże się z obowiązków – chociaż każdy ma swoje obowiązki, z których ma się wywiązać, nie oznacza to, że nie należy się pochwała.
  • postara się, pomimo słabego efektu – jeśli coś komuś poszło nie po jego myśli, należy wesprzeć, zrozumieć i docenić poświęcony czas. Dobrą praktyką jest znalezienie argumentów, udowadniających, że nie było aż tak źle.
  • ma gorszy dzień – każdy z nas ma gorszy dzień, dlatego wtedy miło jest usłyszeć coś ciepłego na swój temat.

Idealna krytyka istnieje

Jeśli chodzi o mężczyzn, nie ma odpowiedzi „bo tak” lub „nie dobrze i tyle”. Chcemy usłyszeć dlaczego jesteśmy krytykowani, gdzie popełniliśmy błąd i jakie są wobec nas dokładnie wymienione oczekiwania.

Pomimo różnic które wyróżniają mężczyzn od kobiet, mamy wiele podobieństw. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że każdy z nas potrzebuje ciepłych gestów. Mam na myśli pocałunek bez powodu, zaproszenie na spacer. Powiedzenie, że coś zrobiliśmy dobrze, spełniliśmy oczekiwania lub po prostu wywiązaliśmy się z obowiązków.

Może są to pierdoły, ale bardzo ciepłe i sympatyczne. Nie wszyscy jesteśmy idealni, ale każdy z nas zasługuje na ciepłe słowo i docenienie. Wystarczą małe gesty, które być może zauważymy. Z czasem prawdopodobnie będziemy chcieli je odwzajemnić.

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.