Unsplash.com

Dlaczego nie zawsze masz wystarczająco dużo wewnętrznej siły, aby się obronić? Co staje na przeszkodzie zareagowaniu, gdy coś Ci zagraża? Kiedy ludzie stają się frajerami we własnych oczach!

Gdy ktoś nas obraża, atakuje i poniża, nie powinniśmy na to pozwalać. Możemy odpowiedzieć, zareagować z dystansem do siebie lub odsłonić przed innymi coś co jest wstydem dla oprawcy. Czasem jednak nie mamy wpływu na to jak zareagujemy. Chciałbym Was zapytać, czy kiedykolwiek czuliście coś takiego? Ścisk w żołądku i strach aby odezwać się do wroga?

Myślę, że nikt świadomie nie daje się krzywdzić, a to czy ktoś jest frajerem, czy nie , to tylko nieprzemyślana opinia osoby, której przejdzie taki wniosek przez głowę. W poniższym tekście, przyjrzymy się powodom, dlaczego czasem reagujemy w zupełnie inny sposób, niż zamierzaliśmy.

Każdy z nas ma prawo do obaw

Myślę, że wiele osób jest skłonnych krzywdzić innych za różne cechy albo zachowania, których u siebie nie cenią. Niektórzy ludzie robią to na co dzień, często nieświadomie, a konsekwencje są fatalne.

Weźmy brak reakcji kiedy doznaje się krzywdy. Jeśli ktoś tak postępuje znaczy jedynie, że jest człowiekiem, wyposażonym w sprawnie działający, autonomiczny system nerwowy. Skoro nie reagujesz na krzywdę której doświadczasz, znaczy że ów system uruchomił reakcję lękową i wprowadził Cię w stan bezruchu (freez).

Nie bójmy się reagować, gdy coś nam zagraża. Frajerem będziesz gdy dasz się krzywdzić

– Patryk Tarachoń

Przeciwny stan nie jest gorszy

Miał jeszcze do wyboru stan walki lub ucieczki, ale bazując na doświadczeniu Twoim lub Twoich przodków uznał, że w danej sytuacji freez najlepiej zagwarantuje Ci przetrwanie. Stało się to wszystko poza Twoją wiedzą lub wolą, automatycznie.

Trudno więc przypisywać sobie za to chwałę lub winę. Albo poniżać się nazywając się frajerem lub wierząc innym ludziom którzy tak Cię nazywają.
Skoro nie reagujesz na doświadczaną krzywdę, jesteś w stanie lęku, idąc tym tropem, jesteś w potrzebie. Zasługujesz na wsparcie, które pomogło by wygasić reakcję lękową i wyrwać Cię z bezruchu.

Nie bój się iść wgłąb ciemności. Sprawdź co przed Tobą skrywa

– Patryk Tarachoń

Życzliwość od innej osoby albo od siebie samego, może być takim wsparciem. Uruchamia bowiem produkcję oksytocyny, wygłaszając relacje lękową. Wystarczy, że przyjmiesz siebie z życzliwością, a Twój stan zacznie się poprawiać. Twoja zdolność do działania adekwatnego do sytuacji i zadania o siebie wzrośnie.

Czy bycie „frajerem” jest negatywne?

Dlatego, im bardziej jesteś w potrzebie, w lęku, z tym większą życzliwością traktuj siebie. Pogarda dla siebie jest przeciwlękowa. Natomiast jeśli chcesz wesprzeć kogoś kto zmarł i nie reaguje na krzywdę której doświadcza, obdarz go życzliwością (a nie wyzwiskami), jeśli tylko tak potrafisz.

Tutaj chodzi o szacunek do siebie i innych, o akceptacje – też swoich słabości i wyzwalanie się od lęku, ale nie tędy droga walki. Czy słowo „frajer” jest dla Ciebie pozytywne i myślisz, że może kogoś zmotywować w dobry, zdrowy sposób?

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.