Unsplash.com

Dlaczego inni nas poniżają?

Jakie są najczęstsze powody dokuczania innym? Czym różni się znęcanie w szkole, a pracy? Poznaj 5 powodów, którymi kierują się osoby poniżające innych!

Opowiadam o kompleksach i tym, jak polubić siebie. Zrozumienie tego jest trudnym zadaniem, ale staje się dużo łatwiejsze, gdy poznajemy powody, dla których coś się wokół nas dzieje. Tym razem, właśnie o powodach poniżania porozmawiamy. Jeśli chcesz wiedzieć, czym kierują się ludzie próbujący sprawiać Ci notorycznie przykrość, tutaj czeka na Ciebie odpowiedź!

Co widzisz na tym zdjęciu?

Uśmiechniętego chłopca, który szczęśliwy spędza wieczór w domu? Myślisz, że jest fajnym młodym człowiekiem, który w życiu wiele może osiągnąć?

Nie! To chłopiec, który był nazywany:

  • c*otą
  • c*pą
  • p*zdą
  • p*dałem
  • frajerem
  • ma*ą ku*wą

W szkole trzymał się bliżej dziewczyn, bo jego zdaniem były dojrzalsze od kolegów. W przyszłości odruchowo będzie miał opory przekonać się do innych mężczyzn. W relacjach z kobietami będzie szukał poczucia, że jest potrzebny, wystarczający i budzący poczucie bezpieczeństwa.

Nie, przykładanie scyzoryka do szyi, było przecież zabawne! Po co reagować, skoro wszyscy śmieją?

Jak szkoła pomaga ofiarom poniżania?

Czy szkoła wiedziała, jak wspierać, pomagać i przede wszystkim rozwiązywać problem poniżania i gnębienia w szkole? Czy rodzice potrafili wtedy reagować? Można było liczyć na rówieśników, czy wycofywali się w obawie, że kamienie i szklane butelki polecą również w ich stronę?

Nie, przykładanie scyzoryka do szyi, było przecież zabawne! Po co reagować, skoro wszyscy śmieją?

Więcej moich doświadczeń i tego, jak sobie radziłem, znajdziesz w książce „Przygotuj się na Start”, z której dowiesz się więcej o akceptacji siebie oraz budowaniu samooceny.

Dlaczego ludzie poniżają?

Powody do poniżania są różne. Opisywane przez siebie przypadki, opieram na latach szkolnych. Wtedy rówieśnicy nam czy innym dzieciakom, najczęściej sprawiają przykrość, atakują i pozwalają sobie na więcej. W czasach szkolnych napastnikiem, częściej kierują emocje i problem z opanowaniem się.

Oprawcy trudniej pogodzić się z tym, że jest niewielką częścią społeczeństwa, która nie jest ważniejsza od innych. Dlatego, gdy widzi kogoś, kogo nie lubi, z kim się nie zgadza i kogo nie akceptuje, zwyczajnie to pokazuje światu. Takiej osobie, jeszcze lepiej jest, gdy ma poparcie w pozostałych rówieśnikach. Wtedy myśli, że ma rację i dobija leżącego, mylnie uważając, iż robi dobrze.

Jak wygląda szkoła oczami poniżanej osoby?

W dorosłym życiu rzadziej, spotykamy się z tak agresywnym rodzajem poniżania. Być może rodzice, dziadkowie czy starsi członkowie rodziny sobie tego nie wyobrażają, jednakże w szkole dzieje się istna dżungla. Dzieciaki są kopane za fryzurę, opluwani w twarz za ubranie i szturchani za sposób chodzenia. Wyzywanie i obrażanie przy wszystkich na korytarzach czy kolegach i koleżankach z klasy, to dla wielu uczniów codzienność.

Taka osoba czuje bezsilność. Jest przekonana, że nie może się bronić, nie widząc możliwości ratunku dla siebie. To dla nich straszny czas, który staje się traumą na całe życie. Chociaż już się z tym uporałem, wciąż trudno mi to wszystko zapomnieć, pomimo lat. Przy okazji wspomnę, że dzielenie się tym na blogu i poprzez listy, jest dla mnie pewnym rodzajem terapii.

Wracając do tematu, trudno sobie wyobrazić jak ktoś może kogoś traktować w tak podły sposób. Gdy oglądam filmy lub seriale o poniżanych nastolatkach, śmieję się z załamania. To jak pokazane są wątki uprzykrzania szkolnego życia innym, jest bardzo spłycone. Nie przypominam sobie, aby któryś film pokazał dobitnie, jak traktowani są niektórzy uczniowie.

Sprawdź infografikę, którą dla Ciebie przygotowałem

🤷 Większość z nas ma jakieś kompleksy Są mniejsze i większe, ale żadnemu z nas nie są obce. 👎 Głównie dotyczą wyglądu,…

Opublikowany przez Patryka Tarachonia Niedziela, 22 sierpnia 2021

Poniżanie w życiu dorosłym

Gdy stajemy się dorośli, chodzimy do pracy, a ze znajomymi spotykamy się ewentualnie wieczorem w piątek, gdy znajdziemy chwile po całym tygodniu. Poniżanie wśród pracowników, wygląda zupełnie inaczej. Najczęściej w zakładach pracy, gdzie z ulicy przychodzą różne osoby — od tych patologicznych po wykształconych. Jasne jest, że będzie jakieś spięcie. Ktoś wyżej awansuje, ktoś inny powie coś głupiego albo wyróżnia się od bandy idiotów.

W zakładach pracy, biurach i innych miejscach pracy, też spotykamy się z poniżaniem, a nawet mobbingiem. Powody są jak zwykle proste i takie same, rozwiązania problemów nieco trudniejsze w pojęciu i wdrożeniu w życie. O nich porozmawiamy już za chwilę.

Dlaczego ktoś nas poniża?

Po pierwsze dlatego, że wybrał nas sobie jako łatwy cel. Trudniej wyskoczyć do kogoś, kto jest mocny w gębie i potrafi zripostować lub wytknąć błędy. Jeszcze trudniej odważyć się odezwać do kogoś, kto jest silniejszy lub mniej opanowany.

Najczęściej ofiarami są osoby, które mniej się odzywają, są słabsze fizycznie, a i tak wyróżniają się z tłumu. Wrócę do tematu szkoły. Odbywa się zwykła lekcja, nic specjalnego. Taka „szara myszka” udziela dobrej odpowiedzi, nauczyciel chwali, mówiąc coś w stylu — widzicie, da się nauczyć, jeśli się komuś chce.

Myślicie, że nauczycielka rozpoczęła problem? Nie, znalazł się ktoś obrażony i zazdrosny, więc pierwszy rzucił jakimś swoim głupim wnioskiem. Ofiara (w tym przypadku uczeń, który wykazał się wiedzą), nie reaguje, automatycznie stając się ofiarą. Dołączają kolejne osoby i ktoś z „szarej myszki”, staje się szkolnym popychadłem.

Jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Można by powiedzieć, żeby atakować pierwszym. Gdy nasz pies wyczuje zagrożenie w innym psie, automatycznie wyskakuje z zębami pierwszy. Podobno robi to celem pokazania — jestem mniejszy, ale się ciebie nie boję — co może mieć gorszy skutek w przypadku ludzi.

Gdy rówieśnicy po wspomnianej lekcji się odezwali, wystarczyło odpowiedzieć — do mnie masz pretensje, że nic nie potrafiłeś na lekcję? Nie czuję się od ciebie lepszy, ale to ty dałeś dupy, nie ja, stąd ta kosa — spoglądając jak na debila i odejść.

Wpływ stada na patologię

Ktoś, kto jest gotów atakować innych, poniżać i krzywdzić, słowem czy fizycznym atakiem, jest dla mnie osobą patologiczną.

Jak jeszcze możesz się zabezpieczyć przed atakiem? Najlepiej na samym początku się nie dawać. Od razu dać do zrozumienia, że nie ze mną te numery. Pewność siebie i umiejętność zadbania o siebie, lepiej nauczyć się wcześniej, zanim zrobią to za Ciebie ludzie.

Jeszcze lepszym sposobem jest przyjaźń. Im więcej osób tym lepiej. Słyszałem teorię, która mówi, że pierwsi ludzie na Ziemi, chociaż byli drapieżnikami, były też stworzenia polujące na nich. Żeby się ochronić, zaczęli tworzyć stada. Jeden osobnik czy mniejsze grono, rzadziej atakuje grupę niż jednego osobnika.

Dlatego stałe grono osób, z którym się trzymamy razem, daje sporą przewagę. Wtedy, nawet jeśli Ty sobie nie radzisz, być może w Twojej obronie stanie ktoś inny. Kiedyś mój dobry przyjaciel powiedział mi, że chciałby pomóc, lecz obawia się znalezienia na moim miejscu. Odrzekłem mu wtedy, że wystarczy jego obecność i chęć pomocy. Tak naprawdę, samo to jak się razem trzymaliśmy, dawało mi gigantyczny spokój.

Dlaczego ludzie poniżają?

Przez lata ciągłego dokuczania, moją uwagę zwróciło kilka faktów. Rzucały się w oczy każdego dnia, ale zrozumiałem je zbyt późno. O co konkretnie chodzi? Powody, dla których ludzie nas poniżają lub gnębią w inny sposób.

Problemy w domu — to najczęstszy powód. Chłopak, który był bity w domu i poniżany przez ojca alkoholika, szukał w szkole powodów do bójek, zamieszek, pyskował do nauczycieli (zwłaszcza mężczyzn). Były też inne powody, gdy rodzice się rządzili, wzajemnie wyzywali i bili, to również rzutowało na szukanie sobie ofiar do odreagowania domowych problemów.

Sposób na przetrwanie — część osób, która startuje do innych, wychodzi z prostego założenia. Jeśli nie chcesz być ofiarą, zacznij gnębić innych. Najlepiej zjednocz sobie bandę, w której będziesz liderem. Najczęściej w takiej grupie jest jeden twardziel, który nie panuje nad sobą, kilku co starają się być jak lider i kilku zastraszonych przydupasów, próbujących nie pokazać strachu przed liderem. Robią wszystko, co rozkaże, dlatego tacy są najgorsi.

Walka z własnymi słabościami — kompleksy mają też ci, którzy wydają się za najsilniejszych. Wszyscy je mamy. Ten, co robi najwięcej zamieszania, ma ich najwięcej. Podejrzewam, że mniej powodów, aby siebie nie lubić, mają wspomniani przydupasy, niż osoba trzymająca pięść nad całą bandą. Gdy ktoś wytykał mi wagę, zwykle był otyły. Nie wiem, dlaczego tak jest, ale ci z największym bólem, że jest otyły, wytknie wszystkim chudym, to ile mogą ważyć.

Ukrywanie się wśród ludzi — wiem, że w to możecie mi nie uwierzyć, ponieważ sam byłem w szoku. Rozumiem, że są ludzie nietolerujący odmienności w orientacji. Kiedyś dokuczał mi pewien podejrzany typ, który jednoczył sobie najlepiej zbudowanych i takich, na których dziewczyny z reguły leciały. Bujał się, zmieniał dziewczyny jak rękawiczki i ogólnie rzecz biorąc, wszystkim chciał udowodnić, ile to ma w sobie testosteronu. Problem w tym, że w podczas przebierania się w szatni, oglądał wszystkich chłopaków. Wpadł w furię, gdy nauczycielka na lekcji mu zasugerowała, że być może sam jest gejem, żeby to ukryć. Ze złości prawie nie trafił w drzwi.

Zazdrość — jeśli chodzi o najczęstszy powód zazdrości to oczywiście zazdrość. Dlaczego tak jest? Ktoś stara się być najpopularniejszy za wszelką cenę, a i tak ludzie zwracają uwagę na tę cichą dziewczynę siedzącą w koncie, poświęcającą czas na czytanie niż znajomych. Ktoś jest grubszy i się śmieje, a przecież też jestem gruby i tak się nie potrafię śmiać. Jakiś osobnik jest dziwny, a mimo wszystko ma gdzieś co myślę, więc mnie to frustruje i mam ochotę mu pokazać, że ma być taki jak chcę. Zazdrość i jeszcze raz… zazdrość!

Jak dopiec komuś, kto nam dokucza?

Najprostszym sposobem, jest dokuczyć osobie, która dokucza dla nas. Gdy pewien (bez urazy) grubszy chłopak ze szkoły we mnie uderzył z ramienia, zwróciłem mu uwagę w prześmiewczy sposób, żeby koledzy mu pomogli pozbyć się kilogramów, bo biedak w korytarzu już się nie mieści. Pamiętam śmiech woźnej i nauczycielki. Oczywiście trzeba wyczuć moment. Może faktycznie niektórzy napastnicy rozumieją tylko taki język. Czasem jednak, warto pokazać, że w przeciwieństwie do tych ludzi, mamy klasę i potrafimy komunikować się inaczej. Niestety nie na wszystkich to podziała.

Nawet koledzy z niego mieli pompę. Także, da się dokuczyć nawet takiemu. Do dziś uważam, że ze wszystkich szkolnych twardzieli, był najsłabszy. Chociaż nie do wszystkich odważyłem się pochodzić w ten sam sposób.

Co jeszcze możesz zrobić?

Być może pomysł Ci się spodoba. Przygotowałem dla Ciebie ćwiczenia, w których bardziej szczegółowo omawiam temat. Ćwiczenia możesz wydrukować i rozwiązywać je swoim tempem. Dokładnie poruszam temat radzenia sobie z kompleksami i zrozumieniem ludzi, którzy je w nas powodują. Masz wystarczająco dużo miejsca na notatki, a przy tym wyjaśnienia i podpowiedzi. Są całkowicie darmowe do pobrania, nic nie chce od Ciebie w zamian. Liczę, że Ci się przydadzą i pomogą.

Nie wstydź się reagować, weź udział w dyskusji. 🫂💬

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid2
Dawid2
21 kwietnia 2023 07:10

Czy znasz jakieś sposoby jak przełamać się do kolegów i koleżanek bo chciałbym aby mnie lubili.

Paulina Radziszewska
Paulina Radziszewska
9 lutego 2019 17:46

Doszłam do tych samych wniosków co Ty, że tylko osoby które mają problemy w domu, czy sami ze sobą poniżają innych. Człowiek, który w pełni siebie akceptuje i nie żyje w środowisku choć lekko zbliżonych za zaburzonego np ( alkoholizm w domu), nie ma potrzeby krzywdzenia innych ludzi.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
10 lutego 2019 10:50

Nie zawsze jesteśmy odbiciem ludzi, z którymi żyjemy, ale często osoby, które poniżają są po prostu zbyt przekonani, że to co robią jest zabawne i buduje wizerunek gracza, a nie pionka. Niestety coraz częściej panuje trend na lidera, a nie dyktatora.

czerwona filizanka
czerwona filizanka
6 lutego 2019 03:36

Fakt szczęśliwy człowiek nie dokucza innym.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
8 lutego 2019 02:59

Gdy jesteśmy szczęśliwi, nie zauważamy ludzi, którzy potencjalnie mogliby nas denerwować.

Władek
17 czerwca 2022 13:36

Czym my się staliśmy jako społeczeństwo że dzielimy się na grupy i jest na nas wymuszane obrażanie innych tylko dlatego że oni to robią również bez większych powodów czekając tylko na najmniejsze potknięcie jak dzikie zwierzęta rzucać się do gardeł…

Mikołaj
Mikołaj
22 maja 2021 11:52

Powodów jest więcej ale te w moim przypadku są mi nie znane. Mnie z kolei gnębią „koledzy” z klasy, którzy są z dobrych domów więc powód pierwszy wymieniony w artykule odpada. Co może być przyczyną? Nudzą się? Zrobili sobie z gnębienia innego rozrywkę? Trwało to całą szkołę podstawową i gimnazjum (teraz też technikum) i nie przestają i są w tym coraz bardziej okrutni. Zastanawiam się czy to nie jest element ludzkiej natury. Nawet z dobrego domu potrafią się tak zachowywać. Rozumiem mieć problemy ze sobą ale że wszyscy? I to już w sumie dorośli ludzie a nie dzieci, a skoro o dorosłych mowa. Dorośli też potrafią, uczyłem się że mobbing potrafi prowadzić nawet do samobójstwa mobbingowanego. Przeraża mnie to. Dwie sprawy jeszcze. Przeczytałem parę artykułów na stronie Patryka o tym jak sobie radzić z atakami. Niestety u mnie wygląda to tragicznie, oprócz szkoły to też i poza nią. Biją mnie tacy dwaj (dorośli) którym nie mam jak się postawić bo są o wiele silniejsi ode mnie, jeden jest najsilniejszy w mieście. Postawienie się skończyło by się dla mnie ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu a nawet gorzej.Co można zrobić w tej sytuacji? Dodam że nie mogę się w sumie nikomu postawić bo… Czytaj więcej »

Mikołaj
Mikołaj
22 maja 2021 23:19

Dobrze. Dziękuję

Maja
Maja
26 stycznia 2022 12:24
Reply to  Mikołaj

Gdy przeczytałam Twój komentarz, zaczęłam się zastanawiać, czy jednak nie jest prawdą, że jako gatunek z natury jesteśmy faktycznie źli i egoistyczni 🙁 Trzymaj się, oby wkrótce wszystko się uspokoiło!

Maja
Maja
8 lutego 2022 16:06

Mam nadzieję się o tym przekonać 😃 wzajemnie! 🙂

Robert
Robert
10 lutego 2022 23:47
Reply to  Mikołaj

Oddać słabszemu to najgorsze wyjście , nie rób tego. Na pewno z czasem zorganizujesz tak swoje życie że uda ci się wyjechać za pracą do innej miejscowości , to chyba najlepsze wyjście , pracy w której jesteś dobry i w ten sposób nabrać pewności siebie Zdarza się też , że druga osoba czyli ta twoja druga połówka , silny charakter , dużą pomocą może być i stawać w twojej obronie

Aneta Janecka
Aneta Janecka
4 lutego 2019 22:41

Masz racje, poniżanie innych powinno zrównać się z patologią. Ci co poniżają przede wszystkim chcą dowartościować samych siebie, bo mają zaburzone poczucie własnej wartości. Czują się niby lepsi, a jednak coś jest nie tak. Poza tym, to po prostu są źli ludzie 😉

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 lutego 2019 00:12
Reply to  Aneta Janecka

Nawet osoby, które dają się wciągnąć w poniżanie innych, robią to ze strachu przed odtrąceniem, co też już w głębi podświadomości, jest moim zdaniem takim małym kompleksem. Zrozumienie tego, daje dużą szansę pozbycia się swoich kompleksów i uwierzenie w jedną i podstawową prawdę, że powody do kompleksów powinny czuć te osoby, które sami wytykają wady u innych.

KamykWorld
KamykWorld
4 lutego 2019 19:10

Poniżanie innych jest domeną słabych ludzi. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej unikać środowiska, w którym przewija się wiele takich osób. Jeśli nie mamy takiej opcji, trzeba pokazać jak słusznie przytoczyłeś w przykładzie, że nie należymy do osób, które można zdominować.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 lutego 2019 00:12
Reply to  KamykWorld

Właśnie to jest najtrudniejsze, pokazanie, że nie jesteśmy tymi, z których można robić ofiary.

Puma
Puma
16 sierpnia 2019 14:31
Reply to  KamykWorld

Fakt, że powody dokuczania mogą być różne. Myślę, że w niektórych środowiskach nie uczy się dzieci szacunku do innych, tylko zostawia się je na poziomie zwierzęcym, gdzie panuje hierarchia od najsilniejszego fizycznie, do najsłabszego – nie ma litości – jesteś słabszy – zginiesz. Nie wiedzą, że można postępować inaczej i bardzo dobrze się mieć. Jedyny bémol, to trzeba się troszkę nauczyć samokontroli, komunikacji, czasami wykazać trochę tolerancji, zastanawiać się nad tym co się mówi i do kogo itp, a to już okazuje się dla nich zbyt skomplikowane. Dziecku jak coś się nie spodoba, to walnie drugiego, albo krzyczy – i tak to już zostaje w dorosłym życiu.

Aleksandra R. K. Stupera
Aleksandra R. K. Stupera
4 lutego 2019 18:43

To jest właśnie ciekawe, że osoby, które poniżają, robią to z pewnych powodów. Niewiele osób próbuje dociec, dlaczego tak się dzieje.
Przypomina mi się też historia ucznia (ofiary), którego nauczycielka oskarżyła, że go poniżają przez jego światopogląd. I tyle, jeśli chodzi o jej wsparcie dla wychowanków…

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 lutego 2019 00:15

To nie była w takim razie wychowawczyni, tylko osoba na nieodpowiednim stanowisku. W ogóle jeśli chodzi o edukację, to nauczyciele powinni przechodzić obowiązkowe testy pod względem psychicznym, moralnym, a także pod kątem rozumowania podejścia do młodzieży i przetestowania reakcji na różne sytuacje. Poprzez wszystkie lata szkolne, które przebyłem, tylko jedna wychowawczyni tak naprawdę stawała na wysokości zadania, reszta dostawała klasy z jakiegoś przypadku.

Kornel Tomicki/ Trener relacji
Kornel Tomicki/ Trener relacji
4 lutego 2019 16:45

„Ktoś, kto jest gotów atakować innych, poniżać i krzywdzić, słowem czy fizycznym atakiem, jest dla mnie osobą patologiczną.” No właśnie. Tymczasem w naszym świecie traktuje się poniżanie i dogryzanie innym jako niewinne zaczepki słowne, co mnie martwi. Świetny tekst 😉

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 lutego 2019 00:16

Dziękuję! 🙂 Mnie również to martwi, zwłaszcza, że żartujemy sobie nie będąc świadomi, jak nasz żart może zostać odebrany. Tę umiejętność tracimy z dobrym wychowaniem.

Shopping Cart
25
0
Would love your thoughts, please comment.x