Z jakiego powodu Facebook blokuje linki w Messengerze, na fanpage'ach i w opisach? Dlaczego roboty Facebooka, zaczęły blokować linki w Facebooku?

Z jakiego powodu Facebook blokuje linki w Messengerze, na fanpage’ach i w opisach? Od czego zależy blokowanie adresów stron internetowych w Facebooku? Gdzie zgłosić problem na Facebooku?  Dlaczego roboty Facebooka, zaczęły blokować linki w Facebooku? Czas rozwiązać problem!

W 2018 roku podjąłem się projektu Metamorfoza Bloga. Wśród wielu uczestników, kilkunastu zgłosiło mi problem z udostępnianiem linku do strony, a u pozostałych zauważyłem brak promocji w portalach społecznościowych lub zmiany adresu internetowego strony WWW. Dlaczego więc Facebook blokuje linki?

Zacząłem dopytywać i okazało się, że problem z blokadą linków w portalu społecznościowym Facebook, ma jeszcze więcej osób! Dlaczego roboty Facebooka, zaczęły blokować linki w Facebooku? Od czego zależy blokowanie adresów stron internetowych w Facebooku? Rozwiązujemy problem z blokadą!

Od kiedy Facebook zaczął blokować linki?

Z początkiem 2018 roku, Facebook wprowadził do swojego systemu nowe technologie i rozwiązania. Wśród nich, znalazło się blokowanie linków.

Jeśli chodzi o podopiecznych projektu, nad którym czuwałem, nie prowadzą blogów o tematyce rasistowskiej czy łamiącej prawa człowieka. W dużej mierze są to strony z recenzjami książek, filmów czy muzyki. Wśród nich jest jeden blog, poruszający tematykę tarota i wróżenia z kart, ale to też nie powód, żeby od razu blokować możliwość dzielenia się linkami.

Z jakiego powodu Facebook blokuje linki w Messengerze, na fanpage’ach i w opisach? Od czego zależy blokowanie adresów stron internetowych w Facebooku? Gdzie zgłosić problem na Facebooku?  Dlaczego roboty Facebooka, zaczęły blokować linki w Facebooku? Czas rozwiązać problem!

fot. Patryk Tarachoń / Facebook / Galaktyka Muzyki / Aleksander Janusz

Kilka lat temu, został zablokowany jeden link do mojego bloga, jednakże obejmował konkretny artykuł, a nie całą stronę z pozostałymi treściami. Mimo wszystko, w zależności od powodu nałożenia kary i okoliczności, może zostać zdjęta w przeciągu kilku dni lub wcale. Od czego to zależy?

Kiedy Facebook blokuje linki stron WWW?

Żeby pomóc osobom, które zgłosiły się do mnie z problemem, postanowiłem skontaktować się z osobami z pomocy Facebooka. Wypytałem o wszystko, a przy okazji doszedłem do pewnych wniosków. Teraz nawet nie dziwię się blokadzie tych linków. Zanim wyjaśnię wszystko, kilka cennych informacji.

Jeśli interesujecie się marketingiem internetowym, a newsy na temat zmian i nowych rozwiązań Facebooka nie są Wam obce, zapewne słyszeliście o jednym z głównych zamiarów, które gigant wśród portali społecznościowych sobie postawił.

Facebook postanowił skupić się na reklamodawcach i zapewnić im właściwe warunki. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa i oczywiście zarobek. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, każde podejrzane zachowanie ma na celu zweryfikować czy nie doszło do włamania na konto reklamodawcy. W sprawie zarabiania na reklamodawcach nic dziwnego, że Facebook zaczął blokować niektóre linki.

Dlaczego Twój link mógł zostać zablokowany?

Jednym z głównych powodów jest spam. Niestety większość blogerów nie rozumie, czym jest spam. W przypadku Facebooka to plaga. Również prowadzę grupę na Fb.

Wśród blogerów, spam polega na udostępnianiu linku do siebie, w wielu grupach. Nie ważne, czy dzisiaj udostępnisz link 3 grupach, jutro w 5, a za dwa tygodnie w 2 grupach. Nie liczy się też, czy robisz to w różnych tematycznie Facebook’owych grupach, czy tylko w tych blogowych. Po prostu spamujesz i Facebook to bada i widzi.

Rozumiem potrzebę pokazania się lub dotarcia do nowych odbiorców, ale takim spamowaniem strzelacie sami sobie w stopę. Bez znaczenia czy udostępnicie dalej swój post z fanpage po grupach, wydarzeniach i znajomych. Jeśli Wasi znajomi i odbiorcy nie chcą udostępniać Waszych treści u siebie, to nic na to nie poradzicie. Niestety, spam jest spamem, więc możecie nazywać to, jak chcecie, ale to błąd.

Wyższy poziom spamowania

Ostatnio dostałem wiadomość, że znajomy odkrył sposób, który działa. Zaproponował, abym jeden artykuł promował na tej samej grupie, po kilku dniach przerwy. Potwierdził, że działa bardzo dobrze, zwłaszcza gdy wrzucamy w inny dzień oraz o innej godzinie.

To najgorsza praktyka i w dodatku jeszcze więcej robionego spamu. Zaczął się upierać, że nie traktuję tego jako spamu, argumentując, że jeśli daję wartościowy artykuł, to każdy chce go przeczytać. Gdyby tak było, to ludzie uznaliby go za ciekawy i angażowali. Dodał, że nigdy nie spotkał się z nieprzyjemnościami, gdy promował swoje artykuły, co nie zmienia faktu, jak wiele osób nie ma pojęcia, czym jest spamowanie. Jest następny na liście do zablokowania mu możliwości promowania swojego bloga na Facebooku, jeśli nie zmieni praktyk.

Jeśli już chcemy promować się w grupach, to oczywiście mamy do tego możliwość, ale niech będzie ich maksymalnie 5 o tematyce, którą poruszamy, a nie blogowe, na których tylko nabijamy sobie wejścia i nic poza tym. Na takich grupach należy się udzielać, nie tylko, wtedy gdy chcemy się promować. Nieść pomoc, brać udział w komentarzach (nie wspominając o swoim blogu i nowościach na nim), a tym bardziej nie spamując tam.

Gdy już publikujemy jakiś post z linkiem, napiszmy o nim więcej, a nie tylko obs/obs. To nie przynosi żadnej wartości ani dla nas, ani odbiorcom. Rozumiem, że nastolatki wprowadziły taką modę, ale lepiej myśleć dojrzale i rozsądnie.

Kiedy dostajemy ostrzeżenia?

Zwykle gdy publikujemy w grupach zbyt wiele linków, dostajemy informację w dzienniku, że nasz link został usunięty, z powodu podejrzenia spamu. Już wtedy powinniśmy zmienić taktykę. Lepiej nie robić tego tak „natarczywie”. To co dla nas nie jest spamem, a po prostu dzieleniem się z odbiorcami nowym artykułem, dla Facebooka może wyglądać na podejrzane zachowanie.

Częste publikowanie linków

Facebook blokuje nie tylko te linki, które udostępniamy w grupach, ale także udostępniane na swojej osi czasu lub znajomych, w Messengerze czy nawet wydarzeniach. Sprawdza, jak wiele się pojawił i może uznać włamanie na konto, automatycznie blokując link, żeby sprawdzić, kiedy reklamodawca zareaguje, a także w, żeby uniknąć bezpłatnego promowania.

Jeśli wrzucamy post do grup, wysyłamy znajomych i Fb na to pozwala, wtedy nie zarobi na płatnej kampanii. Ma prawo tak podchodzić do dzielenia się treściami, zwłaszcza że to jego portal i jeśli chcemy z niego korzystać, musimy się dostosować.

W tym momencie kończę już temat spamowania, mam nadzieję, że twórcy działający w ten sposób do tej pory, już zrozumieli jak wielki błąd popełniali. Przejdźmy teraz do innych powodów.

Treści i materiały zablokowanych linków

Jak już ustaliliśmy, wśród osób z projektu Metamorfozy Bloga, nie ma osób tworzących zakazane treści. W rozumieniu ,,zakazane”, mam na myśli takie, w których pojawia się przemoc (zdjęcia martwych zwierząt, znęcania się lub morderstw) lub takich, których treści łamałyby prawa człowieka (rasizm, nawoływania do podburzania społeczeństwa lub obraza konkretnych osób). To również kilka powodów, dla których Facebook może blokować treści.

Po konsultacji z przedstawicielem supportu Facebooka w Polsce dowiedziałem się również, że Facebook może prześwietlać nasze strony, w poszukiwaniu niewłaściwych treści, słów, a nawet wyrażeń. Osobiście nie słyszałem o tym, aby jakaś strona została z tego powodu zablokowana, ale jeśli roboty Facebooka uznałyby artykuł za gorszący, również może go zablokować. Pytanie tylko na jaki czas?

Na jak długo Facebook blokuje linki?

W zależności od powodu zablokowania adresu WWW może to być kilka dni lub dożywotni zakaz przesyłania adresu internetowego. Możemy się odwołać od decyzji, ale najczęściej roboty Fb odpowiadają, że decyzja jest dla nas negatywna. Możemy cierpliwie poczekać lub wziąć sprawy w swoje ręce.

Jak poradzić sobie z blokadą linków

Niektórzy uczestnicy mojego projektu, postanowili zmienić adres swojej strony, a ze starego kierować na nowy. Ta metoda działa, ale jest bardzo dla nas niekorzystna, nawet jeśli większość wejść mieliśmy dzięki Facebookowi.

Adres przed zmianą jest zwykle łatwiejszy w zapamiętaniu, a mniej intuicyjny staje się z końcówką „blog” (NAZWAblog.pl — sama nazwa jest zwyczajnie lepsza). Chciałbym też zwrócić Ci uwagę na pewien fakt. Po zmianie adresu, od początku musimy w najczęstszych przypadkach skonfigurować ponownie Google Analitycs i Google Search Console, a to tak jakbyśmy utworzyli nową stronę z artykułami, na którym według robotów Google, mamy treści z innego bloga, co dla wyszukiwarek oznacza niewiarygodną stronę WWW.

Dużo lepszym rozwiązaniem, jest po prostu znalezienie rozwiązania, które odblokuje link. Możemy poczekać kilka dni i spróbować wysłać link do naszej strony głównej znajomemu, za pośrednictwem Messengera. Jeśli błąd się nie pojawi, najwyżej przeprosicie. Drugim rozwiązaniem, jest kontakt z Polskim oddziałem.

Jak skontaktować się z supportem Facebooka?

Facebook, ma swój oddział w Polsce, z którym w razie problemów, możemy się skontaktować. Osobiście kontaktowałem się już z dwoma problemami. Zmianą nazwy strony, na co nie pozwalały roboty Facebooka i obecnym problemem, w celu poznania więcej informacji. W obsłudze pracują sympatyczne osoby, od których otrzymamy wszelkie informacje.

Jeśli pomoc na stronie Facebook.com/business/resources, nie jest dla nas możliwa, możemy poprosić o kontakt prywatny. Niedługo później dostaniemy wiadomość na Messengerze lub kontakt telefoniczny z zastrzeżonego numeru.

Powody blokady linku — podsumowanie

Jeśli mamy problem z blokadą linku do naszej strony WWW, prawdopodobnie złamaliśmy regulamin, na który zgodziliśmy się podczas rejestracji w serwisie. Nasze działania mogły naruszyć wymagania. Wśród może być kilka powodów:

  • Spamowanie w grupach, wydarzeniach, na osiach czasu lub komentarzach;
  • Zbyt wiele publikacji jednego linku, co portal może określić jako próbę włamania na konto;
  • Treści naruszające standardy bezpieczeństwa Facebooka tj. rasizm, nawoływanie do buntu, obrażanie i dyskryminacja;

Jeśli link do naszej strony, jest zablokowany przez kilka dni lub tygodni, możemy odezwać się do obsługi Facebook Advertiser Support. Jeśli na ich stronie nie znajdziemy rozwiązania, dostaniemy możliwość wypełnienia formularza, z prośbą o kontakt obsługi klienta.

Obserwując zachowania użytkowników na Facebooku, w grupach czy innych elementach portalu, nie dziwię się podjęcia kroków blokady podejrzanych adresów. Znaczna większość użytkowników, bez zastanowienia publikuje linki, nieumiejętnie zapraszając na swoje strony, potencjalnych odbiorców.

Dla mnie osobiście lepiej jest, gdy nie docierają do mnie spamerskie wpisy oraz linki, z zawartością mającą na celu tylko wejście na stronę, bez konkretnej treści i wartościowych zdjęć. Być może w końcu będzie spokój z niszowymi blogerkami modowymi i blogerami, którzy napiszą trzy zdania i uważają to za wartościowy post. Efekt?

Blokada linku okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy szansę mieć większy porządek i mniej niewartościowych postów i osób wśród członków grup, do których należymy. Ostatnie oczyszczanie osób, które nie udzielają się w grupach, a także pilnowanie co publikują, sprawnie stwarza Facebook lepszym miejscem.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.