Co zrobić, aby być lubianym i akceptowanym? Dlaczego warto być koleżeńskim? Do kogo nie warto wychodzić z inicjatywą? Wnioski w Dzień Koleżeństwa!

Zaufanie: czy warto być koleżeńskim?

Co zrobić, aby być lubianym i akceptowanym? Dlaczego warto być koleżeńskim? Do kogo nie warto wychodzić z inicjatywą? Wnioski w Dzień Koleżeństwa!

W Dzień Koleżeństwa (30 lipca), zapytano mnie żartobliwie ,,czy jesteś koleżeński”? Potwierdziłem z entuzjazmem, po czym ogarnął mnie smutek i poczułem się bezwartościowy. Być może powód Cię zaskoczy, a być może okaże się, że masz identycznie, jak ja? Jak być koleżeńskim, gdy otaczają nas fałszywi ludzie? Pamiętaj, aby wziąć udział w dyskusji pod tekstem.

Jesteś taką osobą?

Takim jak my, trudniej przekonać się do ludzi. Od lat staramy się dostrzegać w innych przejawy koleżeństwa. Z kilku powodów to trudne, ponieważ większość ludzi wykazuje się pewnymi cechami, które odbiegają od tego, co oznacza bycie koleżeńskim.

Dlaczego trudno przekonać się do ludzi?

  1. Nie zastanawiają się nad tym, co mówią, sprawiając przykrość.
  2. Wykazują się negatywnym nastawieniem.
  3. Gdy mają okazję, wytykają najmniejsze błędy.
  4. Chociaż próbujemy zacząć rozmowę, odpowiadają wymijająco.
  5. Zmieniają nastawienie w zależności od tego, kto jest w otoczeniu.

Kwestia nastawienia?

Jeśli znasz mój blog, książki lub obserwujesz mnie w portalach społecznościowych, wiesz, dlaczego nie wpuszczam nowych osób do swojego życia. Jeśli masz podobnie, doskonale wiesz, co czuje człowiek, który wielokrotnie stracił zaufanie, został skrzywdzony lub poniżony. Zakładam, że większość osób z podobnymi doświadczeniami, jak ja wyszły z pewnego założenia. Kiedyś uznałem, że jeśli będę pozytywnie podchodził do ludzi, będą równie optymistycznie podchodzić do mnie. Pomyliłem się, ponieważ wokół nas nie brakuje fałszywych osób, które z różnych przyczyn, starają się uprzykrzyć życie innym.

Możemy wyjść z inicjatywą, zaproponować temat rozmowy lub wykazać jakimś sympatycznym gestem, ale to bez znaczenia. Większość osób, z którymi mamy styczność częściej doszukuje się, kiedy można nas skrytykować, niż wspólnie zadbać o miłą atmosferę. Bez znaczenia czy to szkoła, praca czy spotkanie z kimś toksycznym w gronie znajomych.

Czy warto być koleżeńskim?

Moim zdaniem nie powinniśmy zamykać się w sobie, zapominając przy tym o optymistycznym nastawieniu do świata. Przez kilka osób, które mają wywyższone mniemanie na własny temat, nie zrażajmy się do świata. Natomiast nie warto też wychodzić z inicjatywą koleżeństwa do tych, którzy (świadomie lub odruchowo), psują nam każdy dzień. Nie traćmy czasu na chwalenie ich, a nawet życzenie dobrego dnia, w nadziei, że taki gest zostanie doceniony. Po pierwsze ich to obchodzi, a po drugie czyjaś ignorancja nie sprawi nam radości.

Zwykle staram się być koleżeński, nawet gdy ktoś działa mi na nerwy, ale nie zawsze podchodzę tak do wszystkich. Możesz być osobą kulturalną, podchodzić do życia z entuzjazmem, używać zwrotów grzecznościowych, być pomocnym, słuchać i się uśmiechać. Nawet tak powinno się robić. Jednakże według mnie wszystko łatwo przesadzić z takim nastawieniem i być odbieranym jako lizus. Przy tym nie warto się starać, gdy ma się do czynienia z kimś, kto na to nie zasługuje. Przeczytaj także ,,Czy warto przebaczać ludziom i żyć w zgodzie?

Na koniec mam do Ciebie pytanie. 🙂

Jesteś osobą, która stara się być uprzejma dla innych, a częściej czuje się zbywana i negatywnie oceniana? Daj znać w komentarzu.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
10 czerwca 2024 21:15

Mam wrażenie, że nic nie sprawi, by ludzie okazywali większe zainteresowanie, zrozumienie, poważanie. Jestem taka jak bym chciała by mnie traktowali, a niestety to nie działa.Ten artykuł to strzał w dziesiątkę! Najwięcej od innych słyszę słów krytyki. Co bym robiła, jak bym się starała, wystarczy mały błąd i wszystko przekreślone…nie mogę się poddać. Uwierz mi ludzie tego nie ułatwiają. Poczucie własnej wartości tu odbudowałam na blogu, dzięki Twoim artykułom, książkom, podcastom, dzięki piszącej tu społeczności.🫂 Dla mnie również to trudny czas, zwłaszcza w pracy, mam chwile gdy opadam całkowicie z sił…Trzyma mnie muzyka…i bliscy. Życzę Ci byś mógł naprawdę odpocząć, oderwać się od problemów, naładować akumulatory na maksa!

Agnieszka
Agnieszka
8 kwietnia 2024 19:29

A ja w swoim otoczeniu lubię być uprzejma, taka po prostu jestem i nikt tego nie zmieni. Mimo wielu osób, które na swojej drodze spotykam jest fałszywych to uważam, że to ich problem. Często zadają mi pytanie”Aga czemu jesteś taka miła do tego czy tamtego, przecież oni Cię obmawiają „. Ja odpowiadam wprost, że taka już jestem i kiedyś zrozumieją i wspomną” ta to zawsze uprzejma była „. Uważam, że ludzie fałszywi tego nie lubią na początku a później zarażają się tą uprzejmością. Takie jest moje zdanie.

Maria
Maria
19 czerwca 2023 12:16

Sto procent racji… myślę o tym zupełnie tak samo jak Ty.

Maria
Maria
15 sierpnia 2023 22:35

Dzięki 🙂 spróbuję wpadać częściej 🙂

Aga
Aga
13 sierpnia 2020 13:24

mamy podobny tok myślenia. Podchodze tak samo

Tomek
Tomek
11 sierpnia 2020 17:43

Nie ma co być miłym na siłę bo ludzie tego nie doceniają. Nachalność gorsza od wiadomo czego

Irena Oczkowska
Irena Oczkowska
8 sierpnia 2020 09:40

Pomocny artykuł dzięki. Uświadomiłeś mi kilka rzeczy na temat tego dlaczego zbyt nadgorliwie podchodze do ludzi.

Ania
Ania
12 sierpnia 2020 16:36

Im bardziej jestem serdeczna innym tym podlej mnie ludzie traktują

trackback

[…] Zaufanie: czy warto być koleżeńskim? pochodzi z serwisu Patryk […]

Maria
Maria
31 lipca 2020 14:20

Staram się być uprzejma dla innych. A jak jestem oceniana… na pewno różnie. Częściej zapewne pozytywnie, ale tego nigdy nie można być pewnym. Jeśli ktoś obcy ocenia mnie negatywnie, nie mówi mi tego – i może szkoda.

Shopping Cart
18
0
Would love your thoughts, please comment.x