Unsplash.com

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Jak wygląda przyjacielska relacja z facetem, a Kobietą? Dlaczego niektórzy nie potrafią stworzyć przyjacielskiej znajomości? Czym różni się przyjaciółka od partnerki i partner o przyjaciela!

Zostałem zapytany o przyjaźń damsko-męską, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Napotykamy się w sieci na wiele wyjaśnień, a najczęściej wygląda to na zasadzie, że jedni potwierdzają, a drudzy zaprzeczają tego rodzaju relację z ludźmi.

 

Wyjaśnię jak podchodzę do tematu przyjaźni między Kobietą, a mężczyzną i postaram się jak najjaśniej potrafię, zobrazować temat tejże przyjaźni, odpowiadając na najbardziej trudne pytania, w sposób dla mnie rozumiany. Przy okazji chciałbym przypomnieć, że już fragment o przyjaźni damsko-męskiej pisałem w tekście ,,Czym wyróżnia się prawdziwa przyjaźń”, do którego gorąco zapraszam.

 

Przyjaźń z dziewczynami, a chłopakami

Wątpliwości związane z przyjaźnią między Kobietą i mężczyzną, moim zdaniem biorą się z niepewności. Przez wiele lat przyjaźniłem się z płcią przeciwną, ponieważ uważam dziewczyny za bardziej rozumne, empatyczne i pomocne.

W porównaniu kumpli z dziewczętami, poznanie przeze mnie faceci byli samolubni, podkreślali znajomość tematu lepiej od wszystkich i bycia mistrzami w każdej dziedzinie. Rywalizacja, chęć udowadniania swoich racji i zakrzyczenia swoimi argumentami bywała wręcz irytująca.

 

Wątpliwość czy kogoś kochamy czy zwyczajnie lubimy bywa problemem
Jednakże pewni możemy być miłości, potrzeby bycia z kimś, niż przyjaźni
– Patryk Tarachoń

Dziewczyny nie są lepsze. Czasem mają tematy będące cholernie nudnymi. Częściej wracają do nurtujących spraw aby pogadać, nawet jeżeli już wydaje się aby sprawa była zamknięta. Nie rozumieją też, gdy nie chcemy o czymś rozmawiać. Wielokrotnie musiałem wprost powiedzieć, że nie chcę rozmawiać na dany temat, ponieważ mam dość do niego wracać.

Nie będę kłamać wmawiając, że nigdy o żadnej koleżance nie pomyślałem dwuznacznie, ale to co się myśli, a czuje w przyjaźni między płciami przeciwnymi, wygląda zupełnie inaczej.

 

Na przyjaciółkę nie patrzy się jak partnerkę

Z własnego doświadczenia wiem, że przyjaciółka ma mniej praw i przywilejów. Na partnerkę patrzy się inaczej oraz w inny sposób my panowie się denerwujemy na ukochane niż przyjaciółki. Osobiście często przemilczę, postaram się wyjaśnić lub uprzedzam o swoich wyborach i decyzjach, nawet jeżeli dziewczyna z którą jestem się z nimi nie zgadza.

 

Przyjaciółka nie wymaga aby cokolwiek wyjaśniać i nawet jeżeli nie rozumie naszych decyzji, akceptuje je bez większych słów. Ewentualnie wyraża swoje zdanie, ale nie robi z tego powodu pretensji.

 

Z przyjaciółką inaczej się też rozmawia. Nie wszystko wypada powiedzieć narzeczonej, a tym bardziej nie każdy żarcik nawet wypadałoby powiedzieć. Ze swoimi koleżankami czy przyjaciółkami pozwalamy sobie na znacznie więcej. Bez znaczenia na błahy żarcik czy nieodpowiednie komentarze dla śmiechu. Granica jest większa i zabawa o wiele łatwiejsza do przekroczenia.

 

W związku wyznaczamy granice i mamy oczekiwania
Ponieważ to zupełnie inna relacja, ważniejsza dla nas obojga
– Patryk Tarachoń

Tworząc związek, podchodzimy do drugiej osoby z szacunkiem, odpowiedzialnie i dojrzale. Związek jest czymś więcej, w pewnym rodzaju oddaniem i pracą nad wzajemnym zaufaniem.

W temacie przyjaźni z koleżanką – pozwalamy sobie na więcej, ponieważ spotykamy się aby wyluzować, pocieszyć wzajemnie i zapomnieć czasem nawet o zasadach dobrego wychowania.

 

Przyjaźń zależy od dwojga ludzi

Jednak nie wszyscy są wstanie stworzyć przyjaźń z płcią przeciwną. Dla wielu moje relacje z koleżankami (zwłaszcza w gimnazjum) były wręcz niedopuszczalne. Rówieśnicy uznali, że skoro nie myślę o koleżankach w sposób zboczony, jest ze mną coś nie tak.

Nie mam pretensji do ludzi, za ich nieumiejętność myślenia, natomiast uważam, że przyjaciółka jest jak siostra (tylko lepsza).

 

Przyjaciółka jest osobą nietykalną, o prawdziwej przyjaciółce nie pomyślimy w dwuznaczny sposób, podchodzimy z zaufaniem, dystansem, ale w razie potrzeby interweniujemy jak starszy brat.

 

Wróćmy jednak do wątku budowania relacji przyjacielskiej z Kobietami. Znam wielu mężczyzn, którzy nie potrafią podchodzić do płci przeciwnej z nastawieniem kolega=koleżanka, chociaż mają wiele znajomych, oficjalnie nic nie znaczących w ich życiu.

 

Wśród nas jest wiele osób, którzy inaczej postrzegają ludzi
Dlatego nie wszyscy są wstanie zbudować przyjacielską relację z każdym
– Patryk Tarachoń

 

Spotkałem się też z wieloma dziewczynami nie potrafiącymi zbudować relacji przyjaciel=przyjaciółka z chłopakami.

Obie płci podchodziły do przeciwnej płci w podobny sposób. Lepiej zbudowany chłopak czy ładniejsza dziewczyna, byli rejestrowani jako ktoś do zbudowania więzi, chodzenia na spacery czy seksu. Z czasem i ja odpadałem z grupy znajomych, ponieważ nie znaczyłem nic więcej, a skoro nie chciałem wchodzić w relacje miłosne, taka dziewczyna wybierała do pogawędek inne dziewczyny. Tak jest i chłopacy też tak mają, że nie każdy potrafi o wszystkim rozmawiać z każdym.

 

>>> Tak da się tylko z przyjaciółmi

 

Dlatego jeżeli nawet zależy nam na przyjaźni z płcią przeciwną, a ta osoba nie akceptuje takich relacji i nie wierzy w przyjaźń damsko-męską, naprawdę wyzwaniem jest zbudowanie takiej znajomości, a najczęściej odbierane jest to jako natrętne i upierdliwe zachowanie, prowadzące do plotek, fali krytyki w naszą stronę.

 

Czasem przyjaźnimy się, chociaż tego nie wiemy

Kontynuując poprzedni wątek, chciałbym dodać, że nie zawsze podobałem się dziewczynom, a one mi. Mieliśmy swoje typy, nie chcielibyśmy stworzyć z naszej znajomości niczego więcej, a przy tym niespecjalnie traktowaliśmy siebie jako wzajemnie atrakcyjnych.

Wtedy zupełnym przypadkiem traktowaliśmy się w sposób naturalny, często rozmawiając o wszystkim lub niczym. One wychodziły ze swoimi niewygodnymi pytaniami, ja ze swoimi. Do niczego nigdy nie dochodziło, bo nawet w żartach nas to nie pociągało.

 

Często nawet jeżeli nie akceptujemy przyjaźni damsko-męskiej
W gronie znajomych mamy przyjaciół tej samej płci i tego nie wiemy
– Patryk Tarachoń

Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec ludzi. Spotykałem się z przypadkami, że dziewczyna lub chłopak tak żarliwie poszukiwali drugiej połówki, że nie byli wstanie nawet zwrócić uwagi, że obok mają kogoś kto mógłby nadawać się na życiowego towarzysza lub zwyczajnie przyjaciela.

Mamy swoje typy ludzi dla nas idealnych i takich, których moglibyśmy zaakceptować jako kogoś do zakochania, a innych do zaprzyjaźnienia się.

Moim zdaniem nawet jeżeli nie wierzymy w istnienie przyjaźni damsko-męskiej, to mamy w swoim otoczeniu wiele osób przeciwnej płci do których kierujemy się ze swoimi prywatnymi sprawami aby pogadać czy wyjść, nie będąc świadomymi, że to przyjaciel lub przyjaciółka.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.