Unsplash.com

Jak działają portale społecznościowe? Kto może dotrzeć do naszej aktywności w social-media? Kiedy nasze posty obrócą się przeciwko nam? Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami w Internecie!

W artykule ,,Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci”, próbowałem zwrócić uwagę na problem, jakim jest niewiedza z korzystania z Internetu, zarówno wśród młodego pokolenia, jak i starszego. Tym razem chciałbym skupić się na treściach publikowanych w Internecie. Chociaż nasze wpisy mogą wydawać się niewinne, wiele z nich zdradza o nas zbyt wiele, co może zostać wykorzystane przeciwko nam w nieodpowiedni sposób.

Oczywiście tylko od Ciebie zależy, co publikujesz w Internecie, natomiast chciałbym Ci zwrócić uwagę na kilka moich spostrzeżeń, które otworzą Twoje oczy na problem. Czego więc nie powinniśmy publikować w Internecie?

Zdjęcia i nagrania odkrywające zbyt wiele

Każdemu z nas zapewne zdarzyło się opublikować niewinne zdjęcie bez bluzki, odkrywającą więcej nagiego ciała. Niby nic niewinnego, ale nie wiemy kto do tych zdjęć dotrze, a w Internecie nic nie ginie. Raz opublikowane może zostać odnalezione po wielu latach.

Nie wiadomo jakie zboczenia ma osoba po drugiej stronie ekranu, chyba że nam nie przeszkadza myśl o kimś, kto będzie nas za bardzo podziwiał…

 

Poglądy polityczne i religijne

Masz prawo do wyrażania własnego zdania i nikt nie powinien mieć do Ciebie żadnych uwag, ponieważ mógłby obrazić Twoje poglądy i wyznania. Problem polega na tym, że to Internet i ludzi nie obchodzi co czujesz. Wypowiadasz się, więc ich zdaniem zgadzasz się na krytykę.

Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś nie zgodzi się z Tobą, wyniknie dyskusja, w której Ty kogoś obrazisz i chociaż może nic się nie wydarzyć, pech może chcieć, że trafisz na chorego fanatyka, który Cię odnajdzie, zrobi krzywdę Tobie lub Twojej rodzinie, albo w inny sposób się zemści za odmienność zdań.

Raz odwiedzili mnie jacyś obcy ludzie w domu, dosłownie zapukali do drzwi grożąc za tekst na blogu. Chociaż nie był o nich, a nawet fragmenty nie wskazywały na żadną grupę osób, po dziś dzień zastanawiam się kim byli, skąd przyjechali i jakim cudem mnie znaleźli? Znam ludzi z osiedla, na którym mieszkam, skąd więc byli? Tego nie jestem w stanie stwierdzić.

 

Nieprzemyślane wpisy

Być może Facebook wyświetla Wam posty sprzed lat (Wspomnienia). Czy również dla Was wyskakują żenujące zdania lub udostępnione linki, które publikowaliście niegdyś bez zastanowienia? Tak właśnie działa Internet. Wyszukiwarki pamiętają, są jeszcze portale co zbierają nasze publikacje, jak np. Instagram. Jeśli opublikujecie w nim zdjęcie, w kilkunastu innych portalach zapewne już się z duplikuje na wieczność.

 

Jak Internet może zniszczyć nam życie i plany?

Bardzo prosto, nawet bez większej ingerencji zewnętrznych osób. Wystarczy jakiś nasz post lub zdjęcie z piwem wśród znajomych, abyśmy na rozmowie kwalifikacyjnej o wymarzoną pracę usłyszeli – czy ma pan problem z alkoholem?

Zadano mi kiedyś takie pytanie, a kilka dni później zauważyłem, że faktycznie dla żartu, znajoma zrobiła mi niewyjściowe zdjęcie z piwem i wrzuciła na Facebooka. Od tamtej pory nie pozwalam się fotografować nikomu, jeśli wiem, że zdjęcie będzie miało drugie dno. Podobnie jest z akceptacją zdjęć, na których jestem, jeżeli mam możliwość, muszę je zaakceptować na swoich tablicach w portalach społecznościowych.

Ponadto bardzo często sprawdza się ludzi ubiegających się do pracy w wyszukiwarkach. Nasze konta w social-mediach (np. Twitter, Facebook, Instagram) oraz prowadzone strony internetowe, zostają wzięte pod uwagę oceny kandydata. Nie jesteśmy o tym informowani, ale możemy to wywnioskować np. po pytaniu – a czym się pan zajmuje poza pracą i jak pan pracę połączyłby z pasją – o jakiej pasji mówi? No tak, jestem blogerem…

 

Jak analizować co opłaca się opublikować w Internecie?

Bez względu na to, czy publikujemy z dostępem dla znajomych, czy tylko samych siebie, publikujemy w sieci i temu faktowi trudno zaprzeczyć. Bez znaczenia na to dla kogo widoczna jest kłódka, wszystko da się znaleźć. Możemy spersonalizować ustawienia, co niekoniecznie zmieni dostęp do tego, co wrzucamy do sieci. Nasze działania mogą obrócić się przeciw nam, dlatego warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach!

Najlepiej pomyśleć jak dana publikacja może wpłynąć na nasz wizerunek za 5-20 lat, czy stawia nas w pozytywnym świetle i jak może być odebrana.

Jeśli już publikujemy, zadbajmy o jakość treści. Zdjęcia niech będą jak najbardziej profesjonalne, a nie wyglądające jakby były robione kamerką internetową o niskiej rozdzielczości albo wykonywane na szybko bez obróbki. Dzielimy się nimi ze światem, a świat jest okrutny i lubi oceniać.

 

Nad moim blogiem czuwają dwie osoby, których uwagi głównie biorę sobie do serca. Chociaż nie zawsze efekt widziany jest natychmiastowo, pracuję nad sobą, aby być coraz lepszy. Pomagają mi w tym również czytelnicy, których nie znam osobiście z życia codziennego, a często dzielą nas kilometry. Znajomi zwracający nam uwagę są jak skarb. Warto ich docenić i wysłuchać, pamiętając o wiarygodności ich słów, ponieważ ktoś, kto dostaje od nas zielone światło, może zbytnio wczuć się w rolę.

Na każdy post, zdjęcie, film czy inne publikacje patrzmy okiem naszych współpracowników, szefów lub osób, z którymi chcielibyśmy współpracować. Oceniajmy to, co publikujemy z punktu widzenia członków rodziny i przyjaciół.

To wszystko jest ważne, ponieważ świadczy o nas, buduje nasz wizerunek i nawet jeśli jesteśmy kimś ważnym zawodowo, możemy to stracić jednym nieprzemyślanym wpisem na Facebooku.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.