Jak definiuje się pokolenia na rynku pracy? Co wpływa na przypisanie do danego pokolenia? Sprawdź, do którego pokolenia się zaliczasz!
Na rynku pracy używa się różnych definicji, aby określić umiejętności i predyspozycje pracowników. Jedną z metod, jakie stosują pracodawcy, jest definiowane pracowników pod kątem pokolenia, w którym się urodzili. Niektórzy uważają tę metodę za krzywdzącą, ponieważ wychodzi się z założenia, że to wrzucanie wszystkich do jednego worka. Inni uważają, że to bardzo skuteczny sposób zwracania uwagi na kandydatów! Sprawdź, do którego pokolenia należysz!
Książka o przekuwaniu pasji w pieniądze i spełnienie
Określenia pokoleń na rynku pracy
Wśród specjalistów na rynku pracy oraz przedsiębiorców, wymyśla się coraz to nowsze dodatkowe określenia, których używają między sobą. Chociaż dla wielu z nas te określenia tego typu wydają się zbędne i szufladkujące, powstają kolejne. Określeń cech, pokoleń czy zachowań pracowników jest coraz więcej. Każde z tych pokoleń niesie inną wartość dla pracodawcy. Zwróćmy uwagę na kilka pokoleń!
Czytaj również >>> Zatrudnienie młodego pokolenia – na co się nastawić!
Pokolenie Baby boomers (1946-1964)
Są przykładowo pokoleniem, które obecnie powoli odchodzi na emeryturę. Są niezależni, zaangażowani i pozytywnie nastawieni w wykonywanej pracy. Bardzo rzadko zmieniają miejsce pracy, często pracują nawet na emeryturze. Są zorganizowani, otwarci na przekazywanie wiedzy młodszym pracownikom.
Pokolenie X (1984–1997)
Ich przeciwieństwem jest pokolenie X, które nie do końca wie, czego chcą od życia. Osoby z pokolenia X są zagubieni w codzienności, trendach i szukaniu pytań na temat tego, dlaczego w ogóle istnieją.
Pokolenie Y (1980-1999)
Pokolenie Y określa się jako pracowników, umiejących wykonywać wiele zadań jednocześnie. Są bardzo zaangażowani w swoje obowiązki, pod warunkiem, że uważają wykonywaną pracę za wartościową i interesującą. Najważniejsze są dla nich: elastyczne godziny pracy, dobrze płatną i umożliwiającą dalszy rozwój.
Pokolenie Z (urodzeni po 1990)
Inaczej nazywane pokoleniem C. Pokolenie Z, jest obeznana z technologią. Są ambitni i świadomi tego, że nie ma czegoś takiego jak stabilizacja. Najważniejsza jest dla nich praca rozwojowa.
Rozwiąż quiz
Dla tych, co uważają, że każdy ma inne predyspozycje i podejście do życia, zapraszam do rozwiązania quizu. Przygotowałem quiz według definicji i określeń, jakie panują wśród przedsiębiorców. Oczywiście nie bierz wyniku do siebie, należy traktować go z dystansem. Sprawdź dla zabawy, do którego pokolenia pasujesz najbardziej! Nie zapomnij podzielić się wynikiem quizu w komentarzu i swoich portalach społecznościowych.
Jak radzisz sobie z technologią?
W jaki sposób podchodzisz do trudności?
Jaką metodę nauczania się preferujesz?
Jak zdobywasz nową wiedzę?
W jaki sposób rozwiązujesz problemy?
Jak wygląda Twój udział we współpracy grupowej?
Jak często potrzebujesz wiedzieć o zadowoleniu pracodawcy z Twojej pracy?
Jaki masz stosunek do zmian?
Jak reagujesz na zmiany?
Jak radzisz sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie?
Twój przedział wieku urodzenia:
Share your Results:
Źródła: SWPS.pl / BusinessInsider.com.pl / BusinessJournal.pl
Jedyne czego się boję po skończeniu szkoły to znaleźć pracę w miejscu w którym nie ma mobbingu i szaunuje się pracownika
Ciężko znaleźć pracę marzeń, ale uwierz mi, że jest to możliwe. Są miejsca, gdzie pracuje się w zgranym zespole, wśród ludzi empatycznych i wzajemnie szanujących się. 🤗 Droga do takiego miejsca nie jest usłana różami, ale warto ją przebyć, aby docenić to wyśnione miejsce jeszcze bardziej. 🌹 Trzymam kciuki! 🙂
Wyszło mi pokolenie baby boomers.🙂
Ciekawe, ma to swoje zalety. Dostrzegasz jakie? 😉
Wyszło mi pokolenie Y, czyli w normie jak na rocznik 89 🙂
Ciekawy jestem jak wychodzi pozostałym osobom. 🙂
Nie widze tu swojego rocznika czyli 1971
To zdecydowanie pokolenie X.