Jakie wyzwania odbierają radość ludziom? O jakim życiu marzymy i czego od siebie oczekujemy? Czy szczęśliwe życie dodałoby Ci więcej możliwości i pasji!

Jakie wyzwania odbierają radość ludziom? O jakim życiu marzymy i czego od siebie oczekujemy? Czy szczęśliwe życie dodałoby Ci więcej możliwości i pasji!

Szczęście jest definiowane w różny sposób. Każdego z nas uszczęśliwia co innego. Pytanie tylko, jak wykorzystalibyśmy szczęście, gdybyśmy dostali taką szansę? Jak Twoim zdaniem wyglądałoby nasze szczęśliwe życie, gdyby wszystko układało się po naszej myśli?

Szczęśliwe życie bywa niemożliwe

Szczęście jest uczuciem, które każdy z nas powinien mieć w sobie, aby przyćmić wyzwania i trudności. Niełatwo im sprostać, ponieważ życie wciąż rozczarowuje, a my pozostajemy przepełnieni pustką. Szczęśliwe życie dawałoby wiele satysfakcji i spokoju, dzięki któremu nawet życiowe tragedie, byłoby łatwiej pokonać. Czy zastanawiasz się czasem, jakie byłoby Twoje szczęśliwe życie, gdyby chociaż w małym stopniu, spełniało Twoje oczekiwania? Gdybyśmy mieli pracę marzeń, zajmowali się czymś, co kochamy, w czym jesteśmy dobrzy? Pracowali na swoim i nie musieli czuć zależności osób z góry? Byli w szczęśliwym związku, które pomimo sprzeczek irytuje, gdy nie ma ukochanej osoby, chociażby przez 5 minut? Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy mogli wrócić do pięknego domu, które samo w sobie nas cieszy? Gdyby Twoje życie było takie, o jakim zamarzysz, a ta iluzja stała się rzeczywistością, jakie byłoby Twoje życie?

Podejście do życia nie jest grzechem

Każdy z nas ma inne priorytety i marzenia. Większość z nas w jakimś stopniu dąży do jak najbardziej idealnego życia. Nie chcę oszukiwać i wmawiać, że powinniśmy cieszyć się z tego, co już mamy. Człowiek jest zwierzakiem patrzy naprzód i nie zadowala się tylko tym, co już go otacza. Jesteśmy ciekawi świata i możliwości. Nawet jeśli jesteśmy w pełni szczęśliwi, zawsze będziemy szukać nowych urozmaiceń. Gdy spełnimy wszystkie swoje marzenia, zaczynamy poszukiwać nowych. Takie podejście jest jak najbardziej normalne. Podobno szczęśliwy naród, to taki który dużo ofiaruje w zamian. Gdybym był szczęśliwy i spełniony, na pewno zabierałbym partnerkę raz w tygodniu do restauracji, na basen, do teatru, filharmonii czy opery. Inwestowałbym w sztukę, a także kupował więcej winylowych płyt. Chętnie obdarowywałbym Ją błyskotkami, jak również wynagradzał czas za wychowanie, który poświęcili mi rodzice.

Szczęśliwe życie nie zawsze jest możliwe

W życiu ciężko jest spełnić obraz takiego życia, ponieważ nie mamy za wiele możliwości. Wszyscy żyjemy jak ptaki w klatkach, które chciałyby latać, ale nie potrafią się wydostać. Gdy pracujemy na etacie, nie mamy czasu na nic innego. Dom staje się noclegownią, w której musimy skupić się tylko na łataniu życiowych dziur. Pracując we własnej działalności, mamy tak wiele zmartwień, że nie myślimy o niczym innym. Plus jest taki, że sami ustalamy sobie grafik, aby się ze wszystkim uporać, a część prac możemy oddelegować. Rozmawiając z młodymi ludźmi, którzy narzekają na szkolne obowiązki, powtarzam, że są w najkorzystniejszym momencie swojego życia.

W życiu taki luz będzie ich czekać dopiero na emeryturze, z tą różnicą, że wtedy mogą już nie mieć energii ani zdrowia na swój wolny czas. Uważam, że młodzi ludzie powinni czerpać ze swojego życia, cieszyć się chwilami i sprawdzać swoje siły w różnych dziedzinach i dyscyplinach, aby realizować swoje marzenia. Gdy nie wyjdzie im z własną firmą, będą skazani na etat.

Idealne życie według każdego z nas

W moim odczuciu szczęśliwe życie następuje w momencie, gdy pracujemy w firmie, którą sami rozwinęliśmy, jest należy do nas. Dobrze prosperuje, a dla nas daje satysfakcję, jak również wyzwania, które nas rozwijają. Szczęśliwe życie polega na wracaniu do ciepłego domu, przy którym w ogrodzie bawią się dzieci, a żona leżąc w hamaku czyta książkę. Ten dom odwiedza najbliższa rodzina i przyjaciele. Nawet jeśli życie przepełniają najprzeróżniejsze wyzwania, jesteśmy już na tyle dojrzali i doświadczeni, że z całą pewnością poradzimy sobie z różnymi przeciwnościami. Można się do takiego życia zbliżać, gdy mamy w sobie wystarczająco dużo determinacji.

Życie większości z nas jest dalekie od ideału. Wszyscy mamy jakieś rozterki, wyzwania i problemy, którym musimy stawić czoło. Powinniśmy się cieszyć z chwil, małych zwycięstw, zdrowia i otaczającego świata i możliwości. Tylko nie oczekujmy, że każdy będzie to doceniać, bo może kogoś sytuacja (nawet jeśli jest zadowalająca dla innych), nie będzie spełniać oczekiwań danej osoby? Zastanawiając się nad efektami szczęśliwego życia, jestem pełny podziwu ludziom, którzy potrafią czerpać radość z chwil, gdy obok nich jest tyle nieszczęść i problemów. Nie potrafię być szczęśliwy, gdy wiem, że tę namiastkę radości przytłacza jakiś problem.

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.