Unsplash.com

Zastanawiasz się jakie teksty i z kim pisać? Poznaj odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, wartych zadania samemu sobie przed wejściem we współpracę!

 

Mam już kilka lat blogowania za sobą. Bloguję i lubię to robić. Mam jednak swoje dylematy tak jak każdy, ale odpowiadam za to wszystko co tu widzicie zupełności sam.

Ode mnie zależy gdzie bloguje i co publikuje na swoich blogach. Chociaż nie raz pojawiały się na moich blogach teksty gościnne, nigdy nikt mi nie mówił co mam pisać i jak powinienem to robić, a nawet jeśli próbował, nie miał na to większego wpływu. Gdy zaczynałem blogować, robiłem to we współpracy z innymi autorami. Lubię też podpytywać osoby tworzące blog z kimś. Jakie są moje wnioski?

 

Zadaj sobie pytanie, czy chcesz pisać blog z kimś i dlaczego?

Podejrzewam, że nie wiesz od czego zacząć i czy poradzisz sobie w pojedynkę. Pisząc z kimś wspólny blog możesz zostać zsuniętym na bok. Wtedy nie możesz mieć pretensji, że cały blask spada na kogoś innego. Ponadto gdy się pokłócicie, druga osoba uzna całość za swoje lub wyjdą inne perypetie, jak sobie wtedy z tym poradzisz?

Pisanie bloga nie jest ogromnym wyzwaniem. Wymaga systematyczności i pogłębiania pasji do tego. Niczego więcej. Jeżeli będziesz pisać z powołaniem i radością, nie będzie potrzeby przejmować się tym czy dasz radę. Zadaj sobie pytanie co chcesz z tego mieć i co jeżeli pojawią się zlecenia, kto weźmie kasę i będzie głównie pisać?

 

Gdzie publikowane są teksty gościnne?

Mam za sobą wiele tekstów napisanych gościnnie. Niestety te opublikowane u innych autorów wcale nie przynoszą mi zysku. Ktoś u kogo ten tekst jest ma wyświetlenia i zdobywa czytelników, a wzmianka o tym, że to z Tobą jest napisany, nic Ci zupełnie nie daje. To tak jakbyś zrobił ciasto dla swoich gości, dał je dla znajomego i czekał aż kawałek trafi się komuś w Twoim mieszkaniu. To tak nie działa.

Dlatego jeżeli już piszesz z kimś tekst, staraj się aby trafił do Ciebie. Ty masz wtedy nowy post na blogu, to u Ciebie są wyświetlenia i komentarze oraz rekomendacja Twego bloga. Poza tym Twój blog linkuje drugi autor, nie od Ciebie te linki nabijają komuś.

 

Jakiego rodzaju teksty na blog pisać?

Najlepiej nie z pierwszym lepszym blogerem, ale takim u którego możesz wypowiedzieć się na tematy o których piszesz u siebie. Ponadto warto zwrócić uwagę na wstęp, aby drugi bloger wspomniał kilka słów na Twój temat. Pamiętaj również aby prosić o podgląd tekstu przed opublikowaniem. Trudniej się dogadać gdy pojawi się w sieci.

 

Co zrobić gdy nie jesteś zadowolony ze współpracy

Tylko raz podjąłem decyzję aby drugi bloger usunął tekst ze mną, ponieważ nie odpowiadała mi treść pod względem wypowiedzi, błędów ortograficznych i kilku innych szczegółów. Ogólnie wywiad został nieopublikowany, bez większego zamieszania. Gdy jednak drugi bloger nie chce usunąć tekstu dobrowolnie nie nagłaśniaj tego. Najgorsze co możesz zrobić to zamieszanie, a w ten sposób reklamę (w dodatku lepszą gdy ktoś się kłóci). Pozew sądowy jest ostatecznością gdy prośby przestają działać.

 

Z którymi blogerami wchodzić we współpracę

Zapytanie o średnią miesięczną wyświetleń (jeżeli się nie znacie) nie jest grzechem, ani brakiem kultury. Nie marnuj czasu na nieznanych nawet dla kilku osób blogera. Współpracuj tylko z tymi których znasz, wiesz do jakiej grupy osób dotrze i czy nie ośmieszysz się jeszcze przed rozpoczęciem pisania.

 

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.