Unsplash.com

Dlaczego nie warto przenosić bólu emocjonalnego na fizyczny? Jakie konsekwencje niesie ze sobą samo okaleczanie się? Samo okaleczanie wśród młodzieży? Powody dla których autoagresja nie ma sensu! Wady autoagresji!

Nie mam odpowiedniego wykształcenia i do napisania tego tekstu wcale nie muszę mieć. Temat jest mi bardzo bliski, trudny i zarazem dość wydawałoby się, że prosty. Może i tak, ale nie w napisaniu… Gdy czytałem, obserwowałem i zastanawiałem się nad tym jak to jest się pociąć, wydawało mi się to dość proste i łatwe.

Nie bagatelizuj tego

Nasza psychologia jest pogmatwana. Najpierw robimy coś aby nas zauważono, a potem gdy już cel zostanie osiągnięty, zwijamy się w trąbkę. Tak było gdy pierwszy raz widziałem pocięte ręce u koleżanki. Innym razem gdy pewna dziewczynka mówiła mi o tym dlaczego to robi. Według niej przynosi to uczucie ulgi, ale gdy spytałem czy na długo, otrzymałem odpowiedź – nie.

 

Zasugerowałem aby niszczyła coś co nie ma dużej wartości. Rośliny które szybko odrastają, kartki zeszytu albo niech zacznie krzyczeć do ulubionej muzyki. Pisanie własnych tekstów i komponowanie do niej podkładu muzycznego. Malowanie lub wbijanie długopisu w zeszyt. Sport, spacer czy zajęcie czymś co odciągnie myśli dalej.

 

Na długo nie pomogło bo niby jak ma wpłynąć tłumienie problemu. Rozwiązać należy źródło, a często powody są wręcz dla wielu być może banalne, dla nich na skalę przepaści między okaleczeniem się, a nawet samobójstwem.

 

Dlaczego ludzie robią sobie krzywdę?

Odpowiedziałem na to pytanie wyżej, ale jakie są powody? Właśnie dość proste, mogłoby się wydawać! Biorą się z codzienności i z tego w jakim otoczeniu się żyje. Przykładowo młoda osoba, załóżmy dziecko w wieku 10, a nawet 16 lat. Powodem mogą być rówieśnicy i brak akceptacji w szkole. Teraz w szkołach dzieci spotykają się z patologią i plebsem. Tacy zazwyczaj wyzywają, szukają powodów do drwin i leczenie kompleksów biednej rodziny czy zbyt niskiej wartości samych siebie.

Jakimi ludźmi powinniśmy się otaczać: De-motywująca Lista

 

Również ze szkoły czy podwórka, ale podobnie z gazet, bilbordów, Internetu gdzie oglądają idealnych i szczęśliwych ludzi. Trądzik, budowa ciała, ustawienie kości czy inne niedoskonałości przenoszą się na myślenie.

 

Podczas blogowania dostałem nawet wiadomości nie tylko od dziewczyn, okaleczających się z powodu niezrozumienia rodziców. Przecież to oni są dla nich największym ratunkiem i tymi do których mogą się zwrócić! Dziadkowie nie wszystko rozumieją, dla nich jest dużo prościej ,,bo czasy były inne”.

 

 
Nie wszystko jesteśmy wstanie zrozumieć od razu
Czas jednak pozwala odnaleźć odpowiedzi i pomoc
– Patryk Tarachoń

Nie były i ich pociechy też mogły mieć z tym problem tylko tego nie pamiętają. Kiedyś już o tym pisałem, ale wszyscy byliśmy dziećmi. Mieliśmy swoje traumy i problemy. Również nie zawsze byliśmy zrozumieni. Wysłuchaj dziecko, przytul je i powiedz w czym leży problem. Pomóż jak przyjacielowi, a nie własnemu dziecku. To nie jest to samo.

Czego nie biorą pod uwagę

Mowa tutaj o tych co się okaleczają. Z mojego punktu widzenia najważniejszy pomijany fakt. Chłopak jeszcze tam swoje. Z bliznami czy bez z wiekiem ma szansę u dziewczyn. Co jednak gdy dziewczyna ma blizny, a on nie chce ryzykować, ponieważ uznał ją za wariatkę która na dodatek robi sobie krzywdę? Blizny nie wszystkie się goją, a przed ukochanymi osobami trudno je ukryć.

Cięcie się może przenieść choroby poprzez krew, ale co to obchodzi kogoś kto i tak chce ze sobą w dodatku skończyć? Mimo wszystko jak zarazi się czymś, co może przejść na kogoś innego, już jest nieodpowiedzialne. Każdy z nas podejmuje decyzje z jakiegoś powodu. Czasem jednak nie rozumiemy dobrze swojej idei.

 

______________________

Może spróbuj tego?

Unsplash.com / Patryk Tarachoń

Jeśli nie radzisz sobie z kompleksami lub spotyka Cię poniżanie w szkole, odezwij się do mnie oraz wypełnij ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. 

Wiele lat temu, uporałem się ze swoimi wadami i komentarzami na swój temat. Pomimo wszystko postanowiłem o tym mówić i wspierać tych, którzy są poniżani lub wciąż nie potrafią uporać się ze swoimi defektami.

Z poniższymi ćwiczeniami, być może będzie Ci dużo łatwiej uporać się z tym co nie pozwala uwierzyć w siebie. Dołożę też wszelkich starań, aby pokazać Tobie, jak dużo znaczysz i dlaczego nie powinieneś mieć kompleksów. Zrobię wszystko, aby ułatwić Ci zrozumienie co się dzieje i jakie zachowania prowokują ludzi do poniżania Ciebie.

Wypełnij ćwiczenia

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.